Day porazil démony ve své hlavě, slaví 12. titul na PGA Tour

Jason Day

Špatný rok 2017 je snad definitivně pryč. Bývalý nejlepší golfista světa Jason Day získal v neděli v Quail Hollow svůj druhý letošní titul na PGA Tour a dvanáctý celkově. Posunul se díky tomu na druhé místo ve FedEx Cupu a může opět začít pomýšlet na usednutí na golfový trůn.

Day byl světovou jedničkou v letech 2015 a 2016 během tří etap celkem 51 týdnů, po loňském hrůzostrašném roce, během kterého se vypořádával mimo jiné s rakovinou své matky, syndromem vyhoření nebo potratem své ženy, ale vypadl z TOP 10. Nyní věří, že kráčí zpět na vrchol.

Nic ale nikdy nepřijde samo a golf není výjimkou.

"Vzpomínám si, že jsem přišel na driving brzy ráno a odešel v sedm večer. Po dlouhém tréninkovém dni jsem šel ještě do tělocvičny a dělal různé cviky, abych měl jistotu, že dělám všechno možné proto, abych se stal zpět jedničkou," zavzpomínal po vítězství na Wells Fargo Championship na zimní tréninkovou dřinu v Kalifornii.

Podle všeho se vyplatila.

Svůj první letošní titul získal koncem ledna v Torrey Pines a v minulém týdnu přidal druhý v Quail Hollow. Ve finálovém kole nakonec udolal všechny soupeře, když těmi hlavními byli Aaron Wise a Nick Watney.

Day vedl po deseti nedělních jamkách o tři rány, ale pak přišla dvě bogey v řadě na jamkách 13 a 14. V tu chvíli se na něho dotáhl Wise, ale co hůř, Australan začal pochybovat o svém švihu.

"Tam jsem bojoval s démony ve své hlavě. Pořád jsem si nevědomky říkal, že to nezvládnu a že udělám chybu. V tu chvíli se musíte pokusit zapomenout na podobné myšlenky a jít dopředu," popsal Day, co se mu pár jamek před koncem honilo v hlavě.

To nejlepší z finálového kola Jasona Daye

V rozhodující chvíli se ale probral. Na Zelené míli, jak se přezdívá třem těžkým závěrečným jamkám, zahrál dva berdíky a se skóre -12 vyhrál o dvě rány před svými nejbližšími pronásledovateli.

"Přišlo mi to jako 10 kol, bojoval jsem sám se sebou. Aaron hrál skvělý golf... Já naopak neměl nejlepší den z týčka ani do greenu. Měl jsem ale hodně dobrý den na greenech a kolem nich," zhodnotil Day svou hru.

Jeho slova potvrzují i statistiky.

Měl je nejlepší ze všech v ranách získaných kolem greenu a v získaných ranách puttováním skončil druhý. Během čtyř kol zahrál jen sedm bogey, přestože trefil pouhých 41 greenů v regulaci z celkem 72. Šestnáctkrát skončil v greenovém bunkeru, zachránil se v patnácti případech.

Už po třetím kole ke své krátké hře říkal: "Dodává vám to sebevědomí celého světa. Nezáleží na tom, jak špatně to trefujete, když tam někde vzadu víte, že odejdete nejhůře s parem."

Day je prostě zpět v pohodě. A to ho v tomto týdnu čeká The Players, které před dvěma roky vyhrál. "Má krátká hra je snad ještě lepší než tehdy," usmál se na novináře. No, jeho soupeři se mají v TPC Sawgrass na co těšit.

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.

Sestřih finálového kola

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení