Váňová obětovala start sezóny, ale sehnala peníze: Chci do Ameriky!

Šideri Váňová

Šideri Váňová za sebou má začátek přelomové sezóny, kdy je majitelkou plné karty na Ladies European Tour. Výsledkově se jí moc nepovedl, i když sama říká, že kvůli úpravám švihu počítala s tím, že první turnaje obětuje. Velmi ji však limituje malý počet LET turnajů, a tak sní jako většina Evropanek o Americe.

Její švih se ale po úpravách již stabilizuje, čísla se snižují, forma zlepšuje. Ke klidu na práci ji navíc pomáhá fakt, že se jí společně s partnery podařilo zajistit po finanční stránce velmi náročnou sezónu na LET.

Už jste se na Ladies European Tour zabydlela?
Už ano, i když jsem ještě moc turnajů neodehrála. Začátek sezóny mi navíc trochu utekl, protože jsme měnili nějaké věci ve švihu, takže jsem musela nějaké turnaje obětovat.

Z jakého důvodu jste dělala změny ve švihu? Nebylo škoda měnit něco, co vám fungovalo a s čím jste se na LET dostala?
Jsou na to dva pohledy. Určitě jsem na tom nebyla v posledních dvou letech technicky špatně, ale řekli jsme si, že pokud jsou naše cíle a plány napnuté směrem k Americe, byla potřeba upravit určité věci tak, aby mi švih fungoval i pod tlakem. Z dlouhodobého hlediska to bylo potřeba také ze zdravotních důvodů.

Kde jste začali?
První věc, kterou jsme si všichni v mém týmu odsouhlasili, že změníme, byla krátká hra. Tu jsem měla tak osmdesátiprocentní. Což je zase super zpráva, že nejsem na svém limitu a mám se kam posouvat. Co se švihu týče, to byla možná trochu nešťastná volba. Na druhou stranu jsem s tím jako hráč souhlasila a byla jsem zvědavá, kam až se můžu dostat. Věděla jsem ale, že první dva turnaje budou kvůli tomu obětované.

Vidíte u sebe nějakou paralelu se Stanislavem Matušem, který prohlásil, že měnil švih, aby adaptoval svou hru na vyšší úroveň Challenge Tour, ale od té doby se mu nedaří?
Nerada bych, aby to vyznělo tak, že mám na ty změny negativní pohled. Přispělo k tomu i to, že mívám začátky sezón všelijaké a nehrála jsem ideální čísla. Tento rok se ta čísla posunula určitě mnohem níže, než byla loni a předloni. Vidím pozitiva v tom, že skóre jdou dolů, i když to zatím nejsou žádná senzační čísla, ale co bych za ně třeba dala minulý rok.

Zatím negativně nezníte.
Negativum je to, že není moc času a musela jsem nějaký ten turnaj obětovat. Ale vím, že moje cíle jsou dlouhodobé. Nebyla jiná varianta, kdy ty změny udělat. Letos skončím v polovině prosince a další sezónu chci začít už někdy v lednu. Navíc cítím, že švih už si sedá. Na posledních dvou turnajích v Maroku a ve Švýcarsku už to bylo mnohem lepší. Krátká hra už si sedla zhruba před měsícem. Mám za sebou týdenní kemp na Slovensku a další se svým koučem mám před sebou. Budeme hrát a hrát a věřím, že na Jabra Open už pojedu stoprocentně připravená.

Jak moc vás v rozletu limituje omezený počet turnajů LET?
Bavili jsme se o tom s panem Spilkou, že když na LET začínala Klára, měla na výběr dvacet turnajů. Já mám dneska na výběr dejme tomu deset. Je to velký limit, proto holky podnikají různé kroky, aby nemusely zůstávat v Evropě. Hrají na asijské túře, na Symetra Tour, snaží se dostat na LPGA. Navíc ten zbytek turnajů LET, který zůstal, už většinou ani není v Evropě. S tím jsou spojené velké náklady. S malým počtem turnajů také nemáte tolik šancí se vyhrát a na LETce udržet a obhájit kartu.

Krok o ligu výš, který jste si loni uhrála, klade také řádově mnohem větší nároky na finanční zajištění sezóny. Máte sezónu pokrytou?
Samozřejmě, že je to finančně velice náročné. LETka se přesouvá do asijských států, do Austrálie a dalších destinací. Nižší LET Access Series byla většinou v dojezdu autem, teď musím létat a to pořádně daleko. Z Austrálie jsem letěla rovnou do JAR, pak Maroko, pokračovat budu do Abú Zabí, Číny, Indie. Takže si dokážete představit, o kolik ten rozpočet narostl. Naštěstí mám silné partnery a nyní jsem také uzavřela smlouvu s jedním partnerem na Slovensku, který je mi obrovskou finanční podporou. Je paradox, že jsou to Slováci, kteří mě chtějí podporovat a podporují. Našli jsme si tam dobrou synergii. Sezónu mám tedy pokrytou.

Vaším novým partnerem je PGAC. Jak vám pomáhá?
Bavili jsme se o tom a jsem za tu spolupráci ráda. Už dříve jsem apelovala na to, aby PGAC vytvořila nějaký reprezentační tým, protože dnes ho má ve světě každá PGA. Nějak se začít musí. S Jiřím Pospíšilem (člen představenstva PGA of Czech Republic, pozn.) jsme se o financích bavili, řešíme je, je to v jednání.  Věřím, že do budoucna budou schopní podporovat více českých profesionálů a to finančně.

Zmínila jste Ameriku. Jak a kdy na ní tedy plánujete zaútočit?
Pojedu tam se stoprocentním funkčním švihem, který by si měl do té doby určitě sednout, protože už budu v polovině sezóny. A vyrazím tam s časovým předstihem. Loni mi postup do druhé fáze utekl o ránu, protože jsem tam nebyla zvyklá hrát. Je tam úplně jiná tráva i podmínky. V Palm Springs bylo obrovské vedro. Přijela jsem tam rovnou z turnaje ve Francii a tuhle chybu už neudělám. Pojedu tam tak deset až čtrnáct dní dopředu, abych se sladila s časem, s teplotou a abych měla možnost trénovat na Bermudě, protože je to úplně jiná tráva, na které se jinak hraje a puttuje.

Do jaké fáze kvalifikace se chcete letos zapojit?
Pokud se do té doby neposunu ve světovém žebříčku, budu nucena jít do první fáze. Pokud se posunu, protože do srpna je pořád času dost, tak bych šla do druhé fáze.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení