Golfem ku zdraví! PGAC láká hráče na zdravotní aspekty

Ilustrační foto

Nové vedené PGA of Czech Republic se snaží přilákat ke golfu nové hráče. Přirozenou součástí této snahy je poukazovat na pozitivní zdravotní dopady, které tento sport nezpochybnitelně má.

Podle PGAC jsou pozitivní dopady hraní golfu z hlediska zdraví přehlíženy. Její vedení se tak v tomto ohledu hodlá zaměřit na osvětu. Jako vítanou pomoc si na ni pozvala i sportovního fyzioterapeuta Petra Routnera.

Ten bude mít v PGAC nově na starosti zdravotnický servis. Využívat ho mohou nejen profesionálové, ale i amatéři, tedy jejich golfoví žáci, což je jedna z novinek, kterou vedení PGAC představilo na úterním setkání s médii v pražské Hostivaři.

"Golf je zdraví prospěšný, pomáhá k udržení, ale i vylepšení kondice. Ujdete u něj devět až deset kilometrů za kolo. Kromě toho pomáhá rozvíjet kreativní myšlení," uvedl Routner.

"Nejlepší sport pro masy je turistika. A teď si vezměte, že u té turistiky v přírodě můžete hrát ještě další sport, jako je golf," vyzdvihl zásadní přínos golfu pro zdraví lidí Karel Skopový sen., který byl v Hostivaři rovněž přítomen.

Routner také zmínil minimální úrazovost golfu: "Na rozdíl od jízdy na kole, fotbalu nebo hokeje, je golf bezpečným sportem i pro děti. Zejména z hlediska nízké možnosti úrazu."

Podle údajů z Národního registru úrazů se právě při těchto sportech ročně zraní více než 1600 dětí. Golf přitom není díky nízké incidenci ve statistikách ani samostatně vymezen.

Potenciál pro celé rodiny

"Začátečník by měl využít znalostí profesionálního trenéra, který ho naučí správným návykům," říká Routner. To je prý důležité pro zachování golfu jako zdravého sportu vhodného pro každého od dětí až po seniory.

"Golf má jako sport pro celé rodiny daleko větší potenciál. Je vhodný pro děti, dospělé i pro seniory. Každé věkové skupině nabízí nějaký přínos," doplnil Roman Svoboda z vedení PGAC.

Kromě toho PGAC poukázala i na výsledky některých významných lékařských studií. Například na práci Northwestern University, která porovnávala zdravotní dopady na hráče golfu s osteoartrózou kolene. Těm prý golf nijak jejich stav nezhoršuje, naopak poskytuje zlepšení.

Zmíněn byl také rozsáhlý výzkum organizací England Golf, MytimeActive a UK active, jehož se zúčastnilo více než 3200 golfistů.

Studie odhaluje, že v důsledku pozitivních dopadů na fyzické i duševní zdraví, šetří golf místním autoritám na výdajích ve zdravotnictví 3,4 milionů liber ročně (téměř 100 000 000 korun).

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení