Ženský golf v Evropě blízko smrtelné křeči. Pomůže Wie?

Michelle Wie

Tohle už vážně přestává být legrace. Ladies European Tour, nejvyšší evropská ženská golfová série, je pravděpodobně v nejhorší situaci za 40 let své existence. Stále více hráček začíná hledat jiná golfová útočiště, některé dokonce jinou práci. A nikdo netuší, zda bude líp.

Ještě donedávna platilo, že hráčky držely s LETkou "basu". Veřejně deklarovaly, že se věci zlepšují, nebo alespoň otevřeně nehovořily o tom, jaká situace skutečně je. Jenže i to se začíná měnit.

Stále více nahlas jsou slyšet negativní hlasy. Volání o pomoc.

Jednou z výjimek je Klára Spilková. "Od nových lidí ve vedení vidím velký progres. Věřím, že se blýská na lepší časy," řekla v minulém týdnu. Jen pár dní předtím, než odletěla do Ameriky na turnaje LPGA.

I to ukazuje, že něco jiného jsou slova a činy. I na Spilkové je vidět, jak moc chce prorazit na LPGA. Nyní skrze sponzorské pozvánky, koncem roku přes Q-school. I ona tuší, že jinudy cesta prakticky nevede.

O touze živit se golfem v zámoří otevřeně hovoří i druhá česká hráčka na okruhu Šideri Váňová. Ta je přitom na LET letos nováčkem a až v polovině dubna si připsala vůbec první cut na této golfové scéně.

"Bavili jsme se o tom s panem Spilkou, že když na LET začínala Klára, měla na výběr dvacet turnajů. Já jich mám dneska na výběr dejme tomu deset. Je to velký limit, proto holky podnikají různé kroky, aby nemusely zůstávat v Evropě. Hrají na asijské túře, na Symetra Tour, snaží se dostat na LPGA," potvrzuje Váňová, že situace opravdu není růžová.

Turnajů skutečně ubývá a nejde pouze o ten český, který se ještě předloni konal na plzeňské Dýšině. Ve zmíněném roce 2016 se hrálo 21 turnajů v 15 zemích a prize money činily více jak 14 milionů eur. Letos? Zatím je v kalendáři 13 akcí v sedmi zemích a ve hře je pouhých deset milionů.

Šideri Váňová (foto: LET - Tristan Jones)

Dalším problémem pro Evropanky je místo konání turnajů. Z letošní šesti odehraných se čtyři konaly v Austrálii, jeden v Jižní Africe a jeden v Maroku. Ano, stále se bavíme o evropské túře...

"Ten zbytek turnajů LET, který zůstal, už většinou ani není v Evropě. S tím jsou spojené velké náklady. S malým počtem turnajů také nemáte tolik šancí se vyhrát a na LETce udržet a obhájit kartu," dodává Váňová.

I když se dá předpokládat, že nějaké podzimní turnaje ještě v kalendáři Ladies European Tour přibydou, nemají se průměrné hráčky LET prakticky na co těšit. Na všechny turnaje se totiž nedostanou.

Ze zbylých sedmi vypsaných jsou totiž dva majory (RICOH Women’s British Open a Evian Championship) a European Golf Championships je spíše exhibiční akce, která promíchá jak ženy, tak muže. Suma sumárum klasické turnaje jsou momentálně vypsány už pouze čtyři.

Jedním z nich je ASI Ladies Scottish Open, které koncem července okoření účast americké golfové superstar Michelle Wie. Ta by mohla zvýšit zájem a povědomí o turnaj, otázkou však zůstává, jestli podobná jednorázová akce může změnit něco z dlouhodobého hlediska. Odpovězte si sami.

Michelle Wie při své účasti na Ladies Scottish Open v roce 2017 (foto: GettyImages)

"Je to fantastická novinka. Když máte hráčky jako Michelle, tak je akce větší. Hlavně pro diváky, kteří mohou vidět někoho, koho sledují spíše v televizi," řekla pro server Bunkered 28letá skotská golfistka Pamela Asher.

Nejen ona se k domácímu turnaji velmi upíná: "Pro hodně z nás je Ladies Scottish Open něco jako major, protože turnaj je spojený s LPGA a pokud budete mít dobrý týden, může vám to otevřít dveře dál. Je to pro nás velký týden, který vám může udělat sezonu."

Jenže také nemusí, a co pak dál? Navíc se bavíme o konci července. Do té doby je na LET naplánovaný pouze jeden turnaj, a to ještě spojený s nižší LET Access Series s minimálním prize money. Není kde hrát.

"Každý je z toho trochu frustrovaný. Je to naše práce, ale my pro to o moc více udělat nemůžeme," je smířená Asher, která potvrzuje, že některé hráčky si musí hledat druhé zaměstnání, aby nahradily vypadlé příjmy.

Jiné shánějí starty především v USA, jako Spilková, nebo jinde po světě, aby zůstaly alespoň trochu v herním rytmu. Jenže i podle skotské golfisty podobné kroky problém Ladies European Tour neřeší. Spíše naopak.

Pamela Asher (foto: GettyImages)

"Myslím si, že už to snad ani nemůže být horší. Minimálně v to doufám. Co potřebujeme především, je dobré vedení. Až ho budeme mít, snad se věci začnou zlepšovat, protože máme skvělé hráčky a báječný produkt," věří Asher. Tato teorie ale také pokulhává.

Problém LET je především v mediálním prostoru, kterého se jí nedostává. V televizi hrají prim mužské série PGA Tour a European Tour, když už dojde na ženský golf, sáhnou stanice po LPGA. Sponzoři tak nemají reálný důvod dávat své peníze, protože prakticky nebudou vidět.

Před novým vedením, které ještě nebylo po loňském odchodu CEO Ivana Khodabakhshe zvoleno, tak stojí nelehký úkol. Vrátit lesk sérii, která v aktuální těžké situaci neláká nejen sponzory a fanoušky, ale vlastně ani hráčky, které berou hole na ramena a snaží se uchytit jinde.

Aby vůbec přežily.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení