Dvě tváře Penati. Na Legend můžete pálit, Heritage chce přesnost

Penati

Velmi rychle se stali na Slovensku golfovou jedničkou. Přestože je resort Penati otevřen pouhé čtyři roky, nabízí díky svým dvěma špičkovým osmnáctkám vyžití skutečně pro všechny typy golfistů. A to především díky tomu, že obě hřiště rozhodně nejsou jednovaječnými dvojčaty, ale spíše golfovým jingem a jangem.

Hřiště Legend, pod kterým je podepsána designérská společnost Jacka Nicklause, bylo otevřeno v srpnu 2012. O rok později pak spatřilo světlo světa druhé hřiště Heritage, které navrhl Jonathan Davison. A i když si hráči momentálně vybaví spíše Legend, úchvatná jsou obě dvě.

"Co se týká designu, tam není co řešit. Samotná krajina vybízela k podobnému kopcovitému reliéfu a borovice, které tu jsou už nějakých třicet let, atmosféru výrazně dotváří. Člověk se na každé fairwayi cítí sám, přidávají pocit soukromí," popisuje Legend sportovní ředitel Penati Radomír Holečka.

Ten možná překvapí tím, že pro domácí hráče je srdečnější záležitostí spíše druhé hřiště: "Heritage je výrazně inspirováno britskými linksy. Je sice kratší, ale mnohem techničtější a nabízí více výzev. Ať už díky vysokým roughům, nebo specifickým bunkerům."

Dalším výrazným rozdílem mezi oběma osmnáctkami je ráz krajiny. Parklandový Legend je kopcovitý, Heritage naopak výrazně rovinatější. Takže v poli hráči hrají více ran z rovných pozic a lépe se jim hraje do greenů. Na Legend je naopak spousta ran z nakloněných pozic, které hráči na drivingu nemají šanci trénovat. Navíc jsou zde mnohem těžší greeny.

"Heritage je tak primárně o první ráně, která musí být přesně umístěná. Na Legend pak záleží více na ranách do greenu a krátké hře. A i když se hráči více bojí Heritage, za poslední tři roky na něm získali v průměru více stablefordových bodů, než na Legend," překvapí Holečka.

Nový hotel i golfisté

Všechny velké turnaje, které se na Penati zatím hrály, se konaly na hřišti Legend. Nejde jen o turnaj D+D REAL Slovakia Challenge, ale třeba i loňské mistrovství Evropy mužů a další akce. V roce 2018 však resort přivítá evropský šampionát žen a ten bude konat na Heritage.  

Hráčky v té době už možná budou moci využít hotelu přímo v resortu.

"Momentálně jsme znovu otevřeli diskusi ohledně dostavby hotelu, který by měl být součástí klubovny. Naplnila by se tak myšlenka původních plánů, když do zhruba dvou let by hotel s 16 nebo 32 pokoji měl stát," prozrazuje sportovní ředitel Penati a dodává: "Po čtyřech letech víme, že hotel dokážeme naplnit. V případě dostavby můžeme hovořit o plnohodnotném resortu."

Penati totiž díky spolupráci s mezinárodní agenturou pro cestovní ruch navštěvuje v posledních měsících stále více Němců, Rakušanů, ale třeba i Slovinců. A jelikož se jich dost vrací opakovaně, je potřeba jim připravit nejen zábavu na více dní, ale i zázemí.

"Senický region nabízí výrazné cyklistické vyžití, samozřejmě zde najdete dobré víno a spoustu kulturních památek. Úchvatné jsou také lesy založené už za Marie Terezie, jezera a příroda celkově. Na své si přijdou i příznivci lovu, rybaření nebo houbaření," vyjmenovává Holečka některá lákadla s tím, že v Senici se buduje nový aquapark.

To jsou všechno další důvody, proč si nejen on myslí, že budoucnost je zde velmi spojená s cestovním ruchem: "Ze dvou důvodů. Zaprvé jsme pro mnohé golfisty nová neprozkoumaná destinace s krásnými hřišti. A za druhé jsme zatím stále ještě bezpečná země, což se bohužel o mnoha tradičních zemích dnes už stoprocentně říci nedá."

Místní členové pak mají jiné výhody. Penati se vydalo pro československé prostředí trochu netradiční cestou a nenabízejí reciprocity v podobě procentuálních slev na další hřiště v okolí.

Místo toho se soustředí na exkluzivní partnerství s těmi nejlepšími zahraničními hřišti. A vždy pouze jedním pro jednu zemi.

"Začalo to s českým Albatrossem před třemi lety. V Rakousku jsme se spojili s hřištěm Dachstein-Tauern přímo uprostřed Alp, v Německu spolupracujeme s mnichovským Eichenriedem, v maďarsku s nově postaveným Zala Springs. A v Itálii i podle mnohých žebříčků nejlepším resortem Royal Park I Roveri," vyjmenoval všech pět partnerských hřišť Holečka.

Členové Penati zde za hru nezaplatí ani euro.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení