Golf získal bič na pomalou hru. Co s ním udělá?

celá fotogalerie (16) » Shot Clock Masters

V minulém týdnu jsme mohli v rámci European Tour sledovat revoluční novinku, od níž si mnozí slibovali, že si výrazně došlápne na pomalou hru, jeden z největších problémů v golfu. Po odehrání Shot Clock Masters je zřejmé, že světlo na konci tunelu existuje.

A víc než jen to. To světlo září jasně. European Tour dala jasný návod, jak s fenoménem pomalé hry rázně zatočit, a že to není vůbec žádný problém.

Naopak. Z Rakouska, kde se zásadní inovace poprvé testovala v soutěžním režimu celého turnaje, nejdou žádné negativní výstupy. Jak diváci u televize i přímo na místě, tak i hráči a všichni kolem jasně viděli, jak okamžité a pozitivní dopady má hra s časovým limitem na ránu.

Podle ředitele European Tour Keitha Pelleyho se podařilo podívat se hráčům do hlavy. "Ukázalo se, že když si to hráči v hlavě nastaví, a opravdu je to o jejich mentálním rozpoložení, tak dokáží hrát rychleji," uvedl jeden z hlavních iniciátorů inovací v golfu.

"Lépe se na to kouká jak v televizi, tak i přímo na místě. Zásadní fakt je, že když máte časový limit, a nezáleží na tom, jestli 30, 40 nebo 50 vteřin, je to celé o myšlení hráčů. A to je to hlavní, co jsme se tento týden naučili," uvedl Pelley.

"Chtěli jsme vytvořit něco, co by mohlo v budoucnu vylepšit hru a myslím si, že tento týden vidíme, že tohle opravdu hru zlepšilo. Pokud se nám podařilo uspět, teď už se jen můžeme ptát, co se bude dít dát," usmál se šéf European Tour.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (16)

I když ještě nejsou pohromadě všechny údaje o úspoře času, jen v prvních třech kolech Shot Clock Masters hovořila čísla jasně. Průměrná doba odehrání jednoho kola se výrazně snížila ze 4 hodin a 47 minut o 33 minut.

"Říkali jsme si, že můžeme očekávat o 30 minut kratší kola. Po třech kolech je to 33 minut v průměru, takže jsme nadšení. Odezva, které se nám dostalo od golfového prostředí, od hráčů i od rozhodčích, je ohromující," těšilo Pelleyho v rozhovoru, který poskytl po sobotě.

Pět tříčlenných fligtů dokonce stlačilo čas svého kola pod 4 hodiny. "Myslím, že je to způsob, kterým bychom měli hrát golf," uvedl Peter Hanson, který byl členem jednoho z nich.

S limitem neměli problém ani ti čtyři hráči, kteří ho překročili a byli za to penalizování trestnou ranou. Všechny penalizace přišly ve třetím a čtvrtém kole. Prvním potrestaným byl domácí Clemens Prader při puttu na šesté jamce, kde překročil limit o 4 vteřiny.

Prý proto, že neslyšel rozhodčího, který ho varoval. "Neslyšel, když řekl "time". Byl jsem uprostřed své rutiny a nejspíš to řekl, když jsem se stavěl k míčku. Je to v pořádku, prostě jsem to neslyšel, což bylo trochu nešťastné," uvedl Prader.

"Neslyšel to ani můj caddie, ale ostatní hráči prý ano. Nebyl to problém. Pořád jsem odehrál dobré kolo. Je to tak, jak to je. Ostatně časový limit je i v názvu turnaje, takže to akceptuji," bral to Rakušan sportovně.

Mohly by se teď podle stejného formátu začít hrát i turnaje na PGA Tour? Její hráč Billy Horschel by si to přál. "Miluju tenhle formát na European Tour. Je úžasné, jak rychle se hraje, když hráči hrají podle těchto pravidel. A přitom hráli pořád skvělý golf," napsal na Twitter pětinásobný vítěz PGA Tour.

Možná nejvíce pozoruhodné tom všem bylo sledovat, jak drtivá většina hráčů využívala z časového limitu tak málo vteřin. Zatímco stopky byly zpravidla hodně velkorysé při zahájení odpočítávání, hráči většinou odehráli dříve, než na nich svítilo 30 vteřin.

A co se opravdu bude dít dál? "Zatím to byl jen experiment. Uvidíme, jaký bude ohlas globálně. Zatím je, jak jsem řekl, ohromující. Teď musíme strávit všechno, co se stalo. Nebudeme spěchat na rozhodnutí, ale všechno zvážíme a uděláme ho velmi brzy," dodal Pelley.

Fotogalerie z Shot Clock Masters 2018

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení