Přestřelka na Twitteru. Pomáhají někteří golfisté ostatním?

Lee Westwoods a Jimmy Walker

Také někdy necháte míček především na greenu tak, aby třeba mohl pomoci vašemu spoluhráči z flightu? Tak věřte, že byste neměli. Porušujete tím totiž (možná) nevědomky pravidla a z turnaje byste dokonce mohli být diskvalifikováni. Na tichý problém golfu upozornila přestřelka Jimmyho Walkera s několika hráči na Twitteru.

Za zrodem golfového tématu posledních dní je australský golfista Michael Clayton, který si povzdechl nad "výpomocí" Johna Huha a Byeong Hun Ana během FedEx St. Jude Classic. Tzv. backstopping označil za vtip.

O co jde?

Jeden hráč už je se svým míčkem na greenu často v blízkosti jamky. Druhého jeho přibližovací rána, nejčastěji chip, ještě čeká. Míček na greenu mu přitom nevadí v dráze do jamky, ale stojí za ní. Může se tak stát, že by nepřesnou nebo příliš dlouhou ránu přibrzdil nebo dokonce zastavil. Druhý míček se přitom následně vrátí na své původní místo.

O podobné výpomoci některých hráčů nejen na PGA Tour se ví, ale často se o ní mlčí. Tentokrát však stačilo škrtnout a vášnivá diskuse byla na světě. Většina reakcí přitom dávala za pravdu Claytonovi, ale našli se i tací, kteří byli proti. Třeba vítěz PGA Championship z roku 2016 Jimmy Walker.

"Obvykle se někdo zeptá, jestli ho druhý chce omarkovat. Pokud ho nemáte rádi, omarkujete mu ho stejně. Pokud ho ale máte rádi, můžete ho (míček) tam nechat a pomoci mu s ranou. Někteří kluci ale nechtějí nikdy pomoci a rychle označí svůj míček. Každý po svém," napsal Walker.

A to podle všeho neměl dělat. Pořádně si totiž naběhl.

Nejprve se do něho v sobotu pustil Clayton, který se podivoval nad tím, že sám hráč rozhoduje o tom, kdo si pomoc zaslouží a kdo ne.

Walker sice namítl, že on chce pomoci každému, především když je ve špatné pozici nebo nemá na greenu příliš mnoho místa, ale tím znovu spíše nahrával na smeč protistraně. Clayton ho totiž upozornil, že podle pravidla 22 by někdy mohli být oba diskvalifikováni.

Ještě si navíc rýpl, že dříve hráči jako Seve Bellesteros nebo Nick Faldo a další označovali své míčky vždy, protože si prý uvědomovali svou odpovědnost ke zbytku startovního pole. Nová generace hráčů ale z neoznačování míčků a užívání backstoppingu udělala normu.

V neděli se na stranu Claytona přidal také Lee Westwood, který zmínil právě zodpovědnost ke zbytku startovního pole. Když se ho pak Walker zeptal, zda se nikdy nezeptal svého spoluhráče, zda chce míček omarkovat, dostalo se mu stručné odpovědi: "Ne, nikdy."

Své si pak ještě přisadil další Angličan Luke Donald: "Vždy, když hraji nějakou akci, je mým cílem zahrát nižší skóre na 72 jamek než všichni ostatní, co hrají se mnou, tak proč bych proboha měl chtít svému spoluhráči pomoci tím, že neoznačím svůj míček!!"

Na jejich Tweety už Jimmy Walker raději nezareagoval.

Pravidlo 22-1, Míč napomáhá ve hře

Jestliže není žádný míč v pohybu, může hráč, který se domnívá, že by nějaký míč mohl nějakému jinému hráči napomáhat ve hře:

a. tento míč zvednout, pokud se jedná o jeho míč; nebo 
b. nechat tento míč zvednout.

Míč zvednutý podle tohoto Pravidla se musí vrátit na původní místo (viz Pravidlo 20-3). Pokud tento míč neleží na jamkovišti, nesmí být očištěn (viz Pravidlo 21).

Ve hře na rány může hráč, od něhož je zvednutí míče požadováno, svůj míč místo zvednutí raději odehrát.

Jestliže ve hře na rány Soutěžní výbor zjistí, že se hráči dohodli na tom, že nezvednou míč, který by mohl nějakému hráči napomáhat ve hře, jsou diskvalifikováni.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení