The Open vyhrál Molinari. Woods promarnil obrovskou šanci

celá fotogalerie (20) » Francesco Molinari

Itálie slaví. Poprvé v historii vyhrál golfista z její země major. Povedlo se to Francescu Molinarimu na The Open v Carnoustie, když zvítězil o dvě rány nad čtyřmi hráči na děleném druhém místě. Tiger Woods byl strašně blízko, ale svou šanci promarnil na druhé devítce.

Celý svět v neděli sledoval, jak Woods hraje o své patnácté vítězství na majoru. Milionkrát vyřčená otázka, jestli Tiger ještě někdy v kariéře může vyhrát major, dostala definitivní odpověď. Ano může, ale dnes ještě ne.

Místo toho padl jiný historický milník. Hlavně pro Itálii. Země, která je proslulá mnohem víc svým fotbalem, má od nynějška také svého golfového šampiona. Molinari v něj dozrál v pětatřiceti letech.

"To byl týden," řekl při závěrečném ceremoniálu. "Je mnoho lidí, kterým bych měl poděkovat. Především své rodině, která mě podporuje, když jezdím po celém světě. Manželka je velkou součástí týmu," dojal nejprve svou opodál stojící ženu. "Myslím, že bude trvat ještě dlouho, než to všechno vstřebám," pokračoval.

Fotogalerie

Zobrazit všechny fotografie (20)

"Zahrát na takovém hřišti celý víkend bez bogey je velmi dobré," poukázal na hlavní fakt, díky kterému zvítězil. "Byl jsem tak klidný, jak jen můžete ve finálovém kole The Open být. Cítil jsem, že jsem připravený na vítězství," dodal.

Nejdřív se ale všechno točilo kolem Woodse, se kterým šel Molinari ve flightu. Tiger zahrál na první devítce dvě birdie, které ho posunuly dvě rány za vedení na dělené třetí místo. Hráči z čela leaderboadru na úvodní devítce nejen že neskórovali, ale po chybách ztráceli svůj náskok.

Po dalších chybách Spietha a Schauffeleho se už na osmé jamce dostal do sdíleného vedení. Na devítce již potom vévodil leaderboardu osamoceně.

Náskok jedné rány držel až do 11 jamky. Na ní se poprvé dostal do problémů. Vše mohl zachránit krátkou příhrou na putt do paru, jenže Woods ránu pokazil natolik, že z toho bylo double bogey. Na dvanácte pak Woods zahrál bogey a místo vedení o ránu najednou ztrácel dvě.

Ve stejnou chvíli zaskórovali Schauffele a McIlroy. Ten dokonce fantastickým puttem do eaglu na čtrnáctce, a najednou bylo několik jamek před koncem ve vedení hned šest hráčů se skóre -6. Byl mezi nimi už i Molinari, kterému stačilo nechybovat. Drama gradovalo na nejvyšší stupeň.

Woods se odmítal vzdát. Na čtrnáctce zahrál birdie na -5. Ránu od vedení byl však jen několik desítek vteřin, neboť Molinari vzápětí na stejné jamce zahrál zaputtoval do birdie na samostatné vedení se skóre -7.

Následně si dal ještě šanci berdíkem na osmnáctce Rose a dostal se na skóre -6. Na čtrnáctce doklepl snadné birdie Kisner také na -6. V tu chvíli vedl Molinari a za ním bylo šest hráčů o ránu zpět. Rose už mohl jen čekat v klubovně, co se bude dít, ostatní bojovali na hřišti.

Pak se na Molinariho dotáhl Schauffele berdíkem na čtrnáctce. Hned na to těsně minul stejnou příležitost Spieth o jamku zpět. Na osmnáctce pak dohrál McIlroy také s konečným skóre -6, stejně jako Kevin Chappel.

Na -5 pak klesl Spieth na patnáctce, který trefil z týčka fairway bunker a pak těsně minul putt na záchranu paru. Problémem loňského šampiona ani tak nebyly chyby ale zoufalá neschopnost zahrát aspoň nějaké birdie, což ho stálo obhajobu.

O vítězství už si to rozdávali jen Molinari a Schauffele. Ital zahrál na osmnáctce fantastickou příhru a následnou šanci na birdie proměnil. Američan měl v tu chvíli týčkoval na sedmnáctce a měl dvě jamky na to odpovědět. Jenže jeho odpovědí bylo bogey.

V tu chvíli bylo téměř rozhodnuto, přesto šel Molinari ještě na putting green. Zbytečně, za zhruba půl hodiny už přijímal gratulace a zvedal nad hlavu Klaretový pohár, jednu z nejcennějších trofejí nejen v golfu, ale ve sportu obecně.

Musel si na něj ale trochu počkat. Přeci jen než rytec vyryl na podstavec jeho jméno, nějaký čas to na rozdíl od loňska zabralo. Nový šampion The Open se jmenuje Francesco Molinari.

Fotogalerie Francesca Molinariho

Konečné výsledky The Open naleznete zde

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení