Příběh české vlajky na Ryder Cupu: Brzký budíček i sprint přes hřiště

Česká vlajka na Ryder Cupu

Abyste při zahajovacím dnu Ryder Cupu měli ráno na prvním odpališti ta nejlepší místa, musíte pro to něco udělat. Filip Dohnálek se svou partou původně klientů, dnes už kamarádů, to udělal. A co víc, povedlo se mu alespoň trochu proslavit i Českou republiku.

Pokud jste před týdnem v pátek ráno zapnuli přímý přenos Golf Channelu a sledovali jste odpaly úvodních čtyř fourballů, určitě si ten pohled moc dobře vybavíte. Úvodnímu týčku dominovala česká vlajka. 

My jsme se okamžitě skrze sociální sítě vydali hledat ty, kteří ji tam vyvěsili, a měli jsme kliku. A díky ní vám dnes můžeme přinést i trochu bláznivý příběh o tom, jak si můžete užít Ryder Cup. 

Česká vlajka na 1. odpališti tak, jak ji viděl celý svět

"V naší skupině byl mix podnikatelů a manažerů, finančních poradců, nebo třeba výrobce dřevěných palet. Je neskutečné, jak dovede atmosféra této gigantické akce pohltit všechny fanoušky a spojit je v jednu velkou rodinu," začíná své vyprávění Filip Dohnálek, který celý zájezd zhruba 10členné skupinky zajišťoval jako zástupce IBTravel.

Díky své práci se tak podíval už třeba na turnaje The Players, HSBC Abu Dhabi Championship nebo Omega Dubai Desert Classic. A nebyl to pouze golf, ale i olympijské hry či mistrovství světa ve fotbale a hokeji.

To, co však zažil letos v Paříži, překonává vše.

"Ve čtvrtek jsme se šli podívat na tréninkové kolo, kde bylo naším hlavním cílem zjistit logistiku celé akce, protože náš cíl byl jasný - mít v pátek ta nejlepší místa na prvním týčku, kdy turnaj startoval," popisuje Dohnálek začátek příprav na Den D.

Atmosféra z pátečního rána na 1. odpališti

Společně pod velením rydercupového matadora Marcela Klause, který byl na akci potřetí v řadě, vše důkladně promysleli. Nešlo být pouze první u vstupu. Důležité bylo, o jaký vstup se jedná.

Dále byla potřeba naplánovat, kudy následně přes hřiště běžet, aby se na vysněná místa nedostal dříve nikdo další. To celé skupině zabralo prakticky celý čtvrtek a celkově kvůli tomu nachodili 17 kilometrů!

"Pět nejstatečnějších z nás si nastavilo budík na třetí hodinu a s malým zpožděním jsme byli ve 4:50 na záchytném parkovišti, odkud jezdil na hřiště autobus. K našemu údivu jsme o pět minut později přišli k poloprázdnému autobusu, který byl připravený k odjezdu, ačkoliv podle organizátorů měl jet první až v půl šesté. V pět jsme tak byli u vstupní brány," vzpomíná Dohnálek na páteční ráno.

U vstupní brány ale nebyl nikdo další, a nebavíme se o fanoušcích, ale o zástupcích organizátorů nebo security. "Po chvilce váhání někdo řekl, že máme vstupenku, tak proč bychom nešli dovnitř," vybavuje si Dohnálek.

Nastal hromadný úprk přes celé hřiště, kde ti nejaktivnější fanoušci museli uběhnout zhruba dva kilometry přes hřiště, kde ještě nebyli ani zaměstnanci nebo dobrovolníci!

Filip Dohnálek (vpravo) s partou pěti statečných, kteří vyrazili brzy ráno na hřiště.

"Deset minut po páté ráno jsme stáli na hlavní tribuně u odpaliště první jamky v první řadě. Byli jsme šťastní, ale zároveň i nervózní, co se bude dít dál, pokud přijde někdo z organizátorů a bude nás chtít vyhodit. To se naštěstí nestalo, jen postupně přicházející organizátoři a dobrovolníci na nás hleděli s údivem, co tam děláme."

Kolem sedmé hodiny se začala sedmitisícová tribuna zaplňovat fanoušky, kterým nevadilo stát nebo sedět o pár řad dál.

"My už jsme měli svá místa jistá, a navíc se nám povedlo vyvěsit českou vlajku! Po čtyřech hodinách čekání a mrznutí jsme se dočkali a první odpal byl před námi. Tribuna burácela a popravdě ani nejde popsat atmosféru, kterou jsme tam zažívali," přiznává Dohnálek, který se na tribuně potkal mimo jiné i s Condoleezzou Rice, bývalou ministryní zahraničních věcí USA v druhé Bushově vládě.

Condoleezza Rice na tribuně prvního odpaliště v Le Golf National.

Byla to doslova a do písmene atmosféra jako na fotbale. Na golfu můžete něco podobného zažít pouze na Ryder Cupu. Ani legendární Phoenix Open se stotisícovými návštěvami se tomu, co se děje jednou za dva roky při bitvě Evropy s USA, nepřibližuje.

A do toho česká vlajka!

"Během dne jsme začali sledovat, jak nám chodí zprávy od rodiny, kamarádů a kolegů, že byla všude vidět česká vlajka a zda jsme to byli my. Pak se objevil i článek v GolfExtra.cz a my byli neskutečně pyšní, že jsme tu naší malou zemičku zviditelnili před celým světem!" nezastírá Dohnálek radost z toho, že jejich snaha byla odměněna úspěchem.

Česká vlajka na Ryder Cupu vlála i jinde, než na prvním odpališti.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení