Slovenský golf získal superstar, bude ho reprezentovat Sabbatini

Rory Sabbatini

Už za pár měsíců může na zámořské PGA Tour vlát na leaderboardu slovenská vlajka! A to díky Rorymu Sabbatinimu, který se rozhodl přijmout slovenské občanství a stane se novou tváří slovenského golfu, který by rád reprezentoval také na olympijských hrách.

Sabbatini se sice narodil před 42 lety v jihoafrické republice, ale před čtyřmi lety se oženil se Slovenkou Martinou Štofánikovou a vytvořil si tak silné vazby na slovenskou republiku a vlastně i slovenský golf, který začal celou nastalou situaci aktivně řešit.

"Následně za mnou přišel Rasťo Antala a poprvé se mě zeptal, zda bych neměl zájem reprezentovat Slovensko. Vím, že golf v této zemi nepatří mezi nejpopulárnější sporty, ale nápad se mi líbil. Samozřejmě že při rozhodování hrál svou roli fakt, že jsem se oženil s krásnou Slovenkou," řekl na páteční tiskové konferenci Sabbatini.

Ten jen o den dříve předal všechny potřebné dokumenty pro udělení občanství cizinecké policii a nyní pouze čeká, až se vše vyřídí.

"Nyní jsou na tahu naše úřady. Věřím, že budou konat rychle a že nejpozději do konce aktuálního kalendářního roka bude mít Rory k dispozici slovenský pas," doufá Rastislav Antala, viceprezident Slovenské golfové asociace (SKGA).

Příchod Sabbatiniho do slovenského golfu podle něho bude velkým impulzem pro všechny: "Věříme, že se Rory stane vzorem pro malé děti a výsledky nám pomůže zvednout úroveň povědomí o golfu na Slovensku. Jeho příchod nám otvírá nové možnosti. Nemluvím pouze o pravděpodobné účasti na olympijských hrách, ale také na další prestižních mezinárodních turnajích, mezi které patří například Ryder Cup nebo Světový golfový pohár."

Ryder Cup je pro Sabbatiniho výsledkově možná až příliš velké sousto, ale vítěze šesti turnajů na PGA Tour ještě stále má co ve svých 42 letech nabídnout. Účast na OH 2020 v Tokiu by přitom měla být velmi reálná a šance má díky němu slovenský golf také co se týče World Cup of Golf.

Jeho další vydání se hraje letos v listopadu a účastní se ho 28 dvojčlenných týmů. Mezi nimi Slovensko samozřejmě ještě nefiguruje, ale co není dnes může být příště. Sabbatini by navíc "vytáhl" dalšího hráče s sebou.

Olympijské hry by pak měl mít Sabbatini se slovenským pasem takřka jisté. Turnaj pro 60 hráčů má jasná pravidla a zúčastnit se ho nemohou více jak dva hráči z jedné země s výjimkou golfistů v TOP 15 světového pořadí, kde se kvóta zvyšuje na čtyři.

Sabbatini je aktuálně 165. na světě, na hry do brazilského Rio de Janeira letěl před dvěma roky mimo jiné hráč až z konce čtvrté stovky žebříčku.

"Cítím, že mám velkou šanci se probojovat do Tokia. Nevím, jak vnímají olympiádu jiní hráči, ale pro mě je to vrchol. Dětský sen. Golf chyběl v olympijském programu 112 let. Proto si velmi cením toho, že mám šanci si olympijský turnaj zahrát," dodal Sabbatini, který byl nejblíže vítězství na majoru v roce 2007, kdy skončil na Masters dělený druhý, dvě rány za vítězným Zachem Johnsonem. Aktuálně má plnou kartu na PGA Tour.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení