Mrůzek a Matuš míří do kategorie 14, co to pro ně znamená?

Filip Mrůzek

Na letošní ročník Challenge Tour se dá z českého pohledu dívat mnoha způsoby, ale rozhodně to byla sezona přelomová. Do té další totiž vůbec poprvé v historii půjdou dva hráči - Filip Mrůzek a Stanislav Matuš - s hracími kartami, které si sami svými výkony vybojovali.

Matuš obhájil vůbec jako první Čech v historii druhé evropské golfové ligy kartu poté, co si ji před rokem vybojoval na satelitní Pro Golf Tour. Mrůzek (na snímku) na ni pak dosáhl letos díky pozvánkám od Relmostu.

Oba přitom míří do kategorie 14 pro hráče, kteří skončí v pořadí Road to Ras Al Khaimah na 71. až 120. místě. Pro Matuše se jedná o pohoršení o jednu kategorii, kvůli které přijde o tzv. plnou kartu, která mu zajistí starty na takřka všech turnajích sezony.

Mrůzek si polepšuje z nuly, lépe řečeno z maximálního počtu devíti pozvánek (všechny domácí turnaje a 7 zahraničních). Na oba čeká plus mínus 15 turnajů. Matuš jich letos odehrál dvacet, Mrůzek deset, když si jeden start uhrál sám díky umístění v TOP 10 na předešlém turnaji.  

O něco málo lepší výchozí pozici v kategorii 14 má Matuš, který skončil se ziskem 13 947 eur na 104. místě ve finančním žebříčku série. Kdyby šel ve stejné pozici do letošního ročníku, mohl by startovat na 18 turnajích.

Mrůzek si s polovinou startů vydělal 13 032 eur, což stačilo na 111. pozici. Ta by mu v aktuální sezoně stačila ke startu na 16 turnajích, jenže díky spolupráci s Relmostem může být jeho porce odehraných turnajů vyšší.

Stále totiž může startovat na turnajích na pozvánky, které tak bude moci využít na těch akcích, na které se se svou kategorií 14 nedostane. Jedná se především o nejlépe dotované turnaje, mezi které patří úvodní tři v Keni, Číně a Turecku, a pak třeba podniky v Itálii, Španělsku nebo Švédsku.

Stanislav Matuš (foto: Miroslav Matoušek)

A pak jsou zde turnaje, na kterých si hráči zajistí start díky svým výkonům a výsledkům v aktuální sezoně. Letos šlo o Rolex Trophy pro 35 nejlepších hráčů sezony k 9. srpnu, nebo turnaj v Kazachstánu pro elitní stovku golfistů ke konci srpna. Ten Mrůzkovi v tomto roce utekl o pár míst...

Jen zhruba nejlepších 60 hráčů sezony se pak podívá na nadcházející dva čínské turnaje a nejlepších 45 hráčů se utká na finálovém turnaji v Ras al Khaimah. Zde už kategorie a prakticky ani pozvánky nehrají roli, a tak sezona na Challenge Tour pro Čechy skončila v minulém týdnu v Irsku.

Jaká bude ta příští tak zhruba víme, ale vše je ještě stále hypotetické. Některé turnaje totiž z kalendáře vypadnou, jiné se do něho vrátí nebo objeví nově. A také hráčské kategorie ještě nemají jasnou podobu.

Někteří hráči se ještě mohou posunout na European Tour díky Q-school, která bude naplňovat i některé kategorie také pro Challenge Tour, především pak devítku. Pokud se do ní dostanou hráči, kteří jsou třeba v kategorii 10 nebo 14 nad oběma českými golfisty, tak ti si díky tomu o pár míst v nasazování pro turnaje v příštím roce ještě polepší.

Vše tak bude mnohem jasnější až v polovině listopadu, kdy skončí European Tour turnajem v Dubaji i kvalifikační škola finálovým turnajem na španělském hřišti Lumine a kategorie se definitivně naplní.

Už nyní ale mohou jak Mrůzek, tak Matuš počítat se zhruba 15 starty.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení