Do Pákistánu se vrátil světový golf. Cestu mu vyšlapal kriket

Karachi Golf Club

Symbolickým vypuštěním ptáků nad fairwayemi a odpálením slavnostních drivů se tento týden po 11 letech vrátil do Pakistánu mezinárodní golf. Tedy do země, která rozhodně není sportem nepolíbená, ale mezinárodní soutěže nejen v golfu v ní v posledních letech nebylo kvůli nepříznivé situaci bezpečné pořádat.

A to z jednoduchého důvodu. Sportovní akce byly snadným terčem teroristických útoků radikálních islamistů. Militantními skupinami ohrožená země ale přeci jen v poslední době prožívá uvolnění, a tak se do ní pomalu vrací sportovní události s mezinárodní účastí.

V tomto týdnu se do Karáčí sjelo 132členné startovní pole z celého světa, aby v rámci Asian Tour sehrálo UMA CNS Open Championship s dotací 300 000 dolarů.

"Návrat do Pákistánu je pro nás skvělou příležitostí," uvedl soutěžní ředitel Asian Tour Robert Andrew pro AFP s tím, že se neobává bezpečnostních hrozeb. "Úspěch této akce bude startovním bodem do dalších let," prohlásil.

Od roku 2007 se zde nehrála žádná významná golfová túra. Poslední plánovaný turnaj byl v roce 2008 zrušen po vlně povstaleckých útoků.

"Je skvělé tu být, protože lidé jsou tu velmi milí a přátelští," uvedl australský golfista Marcus Both. "Byl jsem tu před 10 lety. Vnímání země je špatné, ale realita je velmi odlišná," dodal.

Všechno změnil rok 2009, kdy proběhl útok na autobus kriketového týmu ze Sri Lanky, při němž bylo zabito osm lidí. Od té doby do Pakistánu sportovní návštěvy z ciziny nejezdily, nebylo to pro ně bezpečné.

Úspěšné vojenské operace na severozápadě země při hranicích s Afghánistánem a také ve velkých městech, včetně právě rušného přístavního města Karáčí, ale bezpečnost v zemi zlepšily. Projevilo se to hlavně v kriketu, který je v Pakistánu po islámu druhým náboženstvím.

V rámci finále pakistánské Superligy už do země přijela celá řada světových hvězd. V posledních 18 měsících už tu hrály série zápasů reprezentace Zimbabwe i Sri Lanky. Kriket tak pročistil cestu zpět dalším sportům, jako je tenis, squash nebo golf.

Napětí ale nepocházelo jen od místních rebelů napojených na afghánský Taliban. Pákistán je dlouhou dobu téměř na hranici válečného stavu s Indií. I tady by ale sport měl pomoci bořit zdi a uvolňovat napětí mezi oběma jadernými mocnostmi.

"Cítím se tu opravdu jako doma a jsme tu vítaní. Vidím tu stejné tváře, jako u nás doma," řekl indický reprezentant a bývalý vítěz turnaje Asia Tour Digvijay Singh. "Sporty by měly neviditelné stěny mezi oběma národy zbořit," dodal.

Zatímco nezpochybnitelnou sportovní jedničkou v Pákistánu zůstává kriket, golf se těší také rostoucí popularitě. Oblíbený je i u armády. Některé z nejlepších pakistánských hřišť jsou v bývalé vojenské oblasti. I turnaj v Karáčí spolupořádá pakistánské námořnictvo.

"Ohlasy zahraničních hráčů na turnaj jsou ohromující a hodně nás to překvapilo," uvedl námořní komodor Mushtaq Ahmed.

Pákistán hostil první turnaj Asian Tour v roce 1989. Vyhrál ho Frankie Minoza z Filipín. Jediným pakistánským vítězem turnaje Asian Tour zůstává Taimur Hussain, který v roce 1998 vyhrál turnaj v Myanmaru.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení