Máme sekačku, nejsme virtuální! ČGK nechápe kroky "Prahy"

Český golfový klub

​Když byl koncem října oficiálně oznámen vznik Prague Golf Card, tedy nového golfového passu pěti golfových hřišť z Prahy a okolí, neřešila se ani tak ona "karta", ale jedna z podmínek jejího vzniku. Tou bylo ukončení spolupráce daných hřišť s tzv. virtuálními kluby, především pak Českým golfovým klubem (ČGK). Jeho zástupci tento krok nechápou, zároveň jsou ale přesvědčeni o tom, že je neohrozí.

Pokud vás tato informace z nějakého nepochopitelného důvodu minula, tak vězte, že pod Prague Golf Card jsou podepsány hřiště v Pyšelích, Mstěticích, Beřovicích, na Zbraslavi a Černém Mostě. Právě poslední čtyři jmenované osmnáctky se pak rozhodly ukončit spolupráci s kluby, které nemají své vlastní hřiště a v rámci členství nabízejí hru na více hřištích.

"Od začátku fungování ČGK je to takový kolorit. Některá hřiště s námi spolupracují, poté přestanou a po pár letech se třeba zase vrátí, když zjistí, že cestující golfisté jim pultové ceny platit nebudou. To není věc posledního roku nebo dvou, to se děje od začátku," řekl nám Roman Piskač (na hlavním snímku vpravo), prezident Českého golfového klubu.

Ten tuší, proč nový pražský golfový produkt vznikl, nelíbí se mu ale jeho vedlejší účinky: "Vždy jde o peníze. Pražská golfová karta nevznikla s cílem, aby golf hrálo více lidí, ale aby lidé za golf více zaplatili. Z mého pohledu to není produkt, který přinese ke golfu více lidí. Mně ale nevadí to, že ta karta vznikla. Podobných produktů je v Česku několik a fungují často souběžně s námi. Co mi vadí, je fakt, že se písemnou formou dohodli, že s námi jako Českým golfovým klubem ukončí spolupráci."

Jeho klub, který vznikl v roce 2002, má už šestnáct let jako hlavní funkci nabízet hráčům možnost zahrát si za nižší cenu více hřišť po celé republice. ČGK před každou sezonou nakoupí na dohodnutých hřištích velké množství hracích fee a startovní časy následně nabízí svým členům. Členství jsou dnes desítky a vybere si tak každý.

Ať už chcete odehrát za rok pět, nebo 80 her.

"Velmi často čtu, že do golfu nic nedáváme a pouze z něho s počítačem na klíně něco bereme. Není to tak. My na konci roku nainvestujeme nemalé finanční prostředky do nákupu hracích míst, což hřištím vyhovuje a některá s námi proto chtějí spolupracovat. Spokojenost je na obou stranách," brání svůj klub Piskač, který každou zimu z klubové kasy zaplatí řádově nižší desítky milionů korun za nákup hracích míst, která až potom začne především skrze členství prodávat.

Až do konce následující sezony tak neví, jak to bude vycházet finančně. A jestli skončí v plusu, nebo mínusu.

S čím se pak v Českém golfovém klubu nechtějí smířit, je fakt, že jsou bráni na jedné lodi s ostatními tzv. virtuálními kluby, které vyloženě pouze přeprodávají herní fee, ať už jednotlivě nebo formou členství.

Český golfový klub pořádá na Císařské louce nejen kurzy pro děti.

"Jsou virtuální kluby a pak je Český golfový klub. My rozhodně nejsme virtuálním klubem a nikdy jsme nebyli! Vždy jsme měli pronajaté nějaké sportoviště, tak jako většina klubů v Česku. Bývá to tak, že někdo vlastní hřiště a klub si ho pronajímá," upozorňuje Piskač.

Jeho tým pak už druhým rokem působí na Cindě, tedy pražské Císařské louce, kde provozuje místní driving range: "U nás může kdokoliv kohokoliv bez poplatku trénovat. Kromě toho pořádáme turnaje nejen pro členy a díky tomu všemu generujeme nové hráče. Jen loni to bylo asi 80 zelených karet, které byly vydány trenéry, kteří u nás trénují své klienty. A děláme i vlastní kurzy."

"Kromě toho, že máme sportoviště a vykonáváme sportovní činnost, tak nejsme virtuálním klubem také proto, že třeba hrajeme ligu nebo máme vlastní mistrovství klubu na rány. Podle stanov České golfové federace tak jsme řádným členem a vždy jsme byli," dodává Piskač.

Ten přiznává, že ačkoliv počet členů ČGK každým rokem roste, počet odehraných kol celkem závratně klesá.

Jedná se o trend posledních tří let. V roce 2015 odehráli členové ČGK 55 000 kol na osmnáct jamek, o rok později to bylo 45 000, v roce 2017 to bylo 37 000 a v tomto roce to bude kolem 32 000.

"V roce 2017 jsme měli 3000 členů a na konci tohoto roku jich máme 3500. Členové přibývají, ale utrácejí méně peněz. Kupují si levnější členství s menším počtem hracích míst. Pryč jsou doby z před deseti let, kdy si třeba třetina členů kupovala členství na 80 her. Dnes je to jedna desetina," mrzí Piskače, který ale chápe, že se změnila doba a lidé dnes mají na golf prostě méně času.

O to více ho ale zaráží snaha již zmíněných pěti hřišť, která podle něho nemá šanci na úspěch.

"Mám dojem, že se pražská hřiště podívala na vysokou členskou základnu v Pyšelích a myslí si, že jejich hráči si u nich koupí hrací fee. A k tomu asi počítají s tím, že naši členové přeruší svá členství a koupí si jejich kartu. Já si ale ani jedno nemyslím. Rozhodně nemáme signály, že by u nás lidé chtěli končit a šli si koupit Prague Golf Card," říká Piskač.

Český golfový klub má své sídlo už dva roky na Císařské louce.

Zároveň dodává, že určitý "exodus" pražských golfistů v posledních letech směrem ven z ČGK nastal. Lépe řečeno si hráči pořizují menší členství s tím, že si na každodenní hru pořídili výhodná členství, která nabízeli ve Mstěticích a na Slapech. Hráči přitom volili to hřiště, kam to mají blíže.

V nabídce Českého golfového klubu navíc řada hřišť z Prahy a okolí stále zůstává, jmenujme třeba Albatross, Hodkovičky, Motol, nebo třeba Poděbrady, Mladou Boleslav či Konopiště.

Jeden kraj ale přeci jen Český golfový klub podle všeho v příštím roce opustí úplně. Bavíme se o Moravskoslezském, kde z nabídky nejspíše vypadnou jak Čeladná, tak Ostravice a Ropice.

Nejde však o jejich společnou dohodu, jako tomu je v rámci Prague Golf Card, ale o jednotlivé na sebe nenavazující případy.

"Smlouvy na příští rok v Moravskoslezském kraji řešíme," říká Piskač. Podle našich informací je už kromě Čeladné jasno také na Ostravici, která spolupráci s Českým golfovým klubem ani jinými virtuálními kluby neplánuje. A velmi pravděpodobně se vydají jinou cestou také v Ropici, kde ale ještě není definitivně rozhodnuto.

I zde tak nejspíše virtuálním klubům, minimálně pro nejbližší sezonu, odzvoní. Ale to jsme opět u termínu, ze kterého se lidem v ČGK ježí chlupy. A proto Roman Piskač přidává i jednu historku pro pobavení: "Hodně lidí nám říkalo, že když nemáme sekačku, tak nemůžeme být golfový klub a že kvůli tomu jsme virtuální klub. Když jsme se tak dostali na Cindu, a konečně jsme tak měli sekačku, tak jsme se na ní s nadšením vyfotili. Jenže nám tu fotku už nikdo neotiskl. Vydáte ji tedy nyní až vy."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení