Veteráni kritizují snahu PGA Tour pomoci hvězdám univerzit

Olin Browne

Ne, není to o tom, že by se zkušení hráči báli o své místo. Oni už stejně soupeří převážně na PGA Tour Champions. Jen podle vlastních slov nechápou, proč se musí vymýšlet něco, co už v minulosti fungovalo. Mají přitom na mysli původní formát Q-school.

Kvalifikační škola PGA Tour dávala až do roku 2014 šanci všem, dostat se rovnou až na hlavní golfovou scénu. S tím je ale konec. V Q-School se od té doby hraje pouze o karty na nižší Web.com Tour, když na PGA Tour se lze dostat pouze přes ni. Ať už skrze finanční žebříček celé sezony (25 karet) nebo čtyři turnaje Web.com Tour Finals (dalších 25 karet).

Pokud ale chtějí ti nejtalentovanější amatéři po přestupu k profíkům zamířit rovnou na PGA Tour, musí využít pozvánek, které samozřejmě nejsou zadarmo. PGA Tour tak vymýšlí systém, jak dát těm nejlepším šanci dostat se na vybrané turnaje jinak.

Zatím se uvažuje o systému draftu, obdobně jako třeba v NHL nebo NBA, kde by ti nejlepší dostali určitý počet startů. Zatím je vše ale pouze ve stádiu úvah a není jasné, kdy by tato možnost měla začít fungovat.

Vedle jásotu golfových supertalentů, kteří by mohli mít trochu usnadněný přestup k profesionálům, se ale velmi rychle začaly ozývat také kritické hlasy. Především pak od těch, kteří už jsou na opačném pólu své kariéry.

"PGA Tour měla cestu z univerzit na Tour, jmenovala se Q-School. Mladí měli šanci se kvalifikovat přímo na PGA Tour, ale někdo to změnil, takže dnes se mohou děti z univerzit kvalifikovat pouze na Web.com Tour. A to, že se to nyní snaží napravit, nás má oslnit? Těžko," zareagoval 59letý Olin Browne na Tweet novináře z GolfWeeku Geoffa Shackelforda.

Browneho se přitom aktuální stav osobně dotýká. Jeho syn Olin Browne Jr. si totiž v tomto týdnu snaží uhrát kartu alespoň na Web.com Tour, když po prvním kole turnaje finálové fáze je se skóre -1 na děleném 101. místě.

Přidali se k němu ale i další spoluhráči z PGA Tour Champions. "Dobře si to, Oline Browne, napsal. Univerzitní systém je nyní jak v mužském, tak ženském programu silný. Cestují po celém světě a hrají. Cesta na PGA Tour by měla být opravena," přidal se ještě o dva roky starší John Cook.

A podobně se k momentální situaci staví i 52letý Bob Estes: "Jo, v roce 1988 jsem já, Billy Mayfair a Larry Silviera dostali z univerzity přímo na PGA Tour. Žádné nižší série nebyly potřeba, aby nás na to připravily. Pro ostatní, byla to SKVĚLÁ věc," napsal na Twitter.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení