(Ne)změny v pravidlech golfu kritizuje také DeLaet. Jde o kotvení!

Graham DeLaet

Už v úterý 1. ledna začnou platit nová golfová pravidla, s jejich nástupem platnosti se ale stále častěji ozývají kritici změn. Často se jedná o profíky z PGA Tour, naposledy o Grahama DeLaeta.

Jako první se nahlas ozval Tony Finau, podle kterého hrozí, že změny ohledně chování hráčů na greenech zpomalí v místech kolem jamky hru. Nová pravidla přitom mají za jeden z hlavních cílů hru urychlit.

V polovině tohoto týdne Kanaďan Mackenzie Hughes vyjádřil svůj názor na novou podobu pravidel na Twitteru, když většina změn podle něho netrefila cíl. A jeden jeho názor sdílí také jeho krajan Graham DeLaet.

Jde o kotvení hole během puttování. To sice bylo začátkem roku 2016 zakázáno, stále ale není podle některých hráčů přesně definováno. A tak se nejen na PGA Tour stále setkáváme s dlouhými puttery.

"Měli šanci to vyjasnit, ale neudělali to. Mohli říci, že (hůl) nesmí přesahovat určitou délku, nebo že se nesmí dotknout vůbec vašeho těla," vyjádřil své myšlenky Hughes a rozpoutal internetovou debatu.

Do té se na Twitteru zapojil také DeLaet: "To, že se vůbec nezabývali definicí kotvení, je absurdní. Je to jediná věc, která aktuálně má smysl."

DeLaetovi přitom ani tak nejde o to, zda hraní s dlouhými puttery někoho zvýhodňuje, nebo ne. Jemu vadí jiný aspekt hry, který to ovlivňuje.

"Nejde o to, zda vás to dělá lepší nebo horším v puttování. Jde o fakt, že někteří hráči poukazují u ostatních na etiku a morálku, protože v pravidlech neexistuje přesná definice," myslí se DeLaet.

V právě končící edici golfových pravidel se kotvením holí při švihu zabývalo pravidlo 14-1b. V novém vydání se jedná o pravidlo 10-1b.

Jak přesně zní?

10-1b Ukotvení hole

Při provádění úderu hráč nesmí mít ukotvenou hůl, ať už:
• Přímo tím, že opírá hůl nebo ruku, která ji drží, o libovolnou část svého těla (vyjma ruky nebo předloktí), nebo
• Nepřímo tím, že vytvoří „kotvící bod“, když opírá předloktí ruky držící hůl o libovolnou část svého těla proto, aby z této ruky vytvořil pevný bod, okolo kterého může druhá ruka hůl otáčet.
Jestliže se hráčova hůl, ruka, která ji drží, nebo předloktí této ruky během úderu pouze dotknou hráčova těla, aniž by je hráč o tělo opíral, nejedná se o porušení tohoto Pravidla.
Pro potřeby tohoto Pravidla zahrnuje pojem "předloktí" část ruky pod loketním kloubem, včetně zápěstí.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení