Schauffele se kryje za roli outsidera. Jak dlouho mu to vydrží?

Xander Schauffele

Xander Schauffele vyhrál v neděli ve své krátké kariéře na PGA Tour už svůj čtvrtý turnaj. Tři z nich v té nejtěžší konkurenci, kde s ním nikdo moc nepočítal. Zdá se, že mu svědčí role outsidera. Pokud však jeho kariéra má pokračovat v podobném stylu, bude se jí muset vzdát.

Je totiž dost dobře možné, že Schauffele bude brzy vstupovat do těch největších podniků, včetně majorů, v pozici favorita. Ale soudě podle svých slov vyřčených po vítězství na Sentry Tournament of Champions na Havaji se této nové roli bude bránit, jak to jen půjde.

Rodákovi ze San Diega totiž pozice outsidera vyhovuje. Dokáže z této mentality čerpat po celý svůj život. A funguje mu to.

Je součástí skvělého středoškolského ročníku 2011, ve kterém jsou i Justin Thomas a Jordan Spieth. Ve svých amatérských letech byl ale mezi těmito velkými jmény často přehlížen. Nutilo ho to k tvrdé práci. Menší věhlasem i postavou se však již z těchto dřívějších stereotypů vymaňuje.

Ještě když ve své nováčkovské sezóně 2017 na PGA Tour vyhrál svůj první turnaj Greenbrier Classic, snažili se prý mnozí jeho úspěch zlehčovat. Tím mu však jen nalili palivo do jeho nádrže ctižádosti.

"Lidé říkali, že Greenbrier je turnaj, kde často vyhrávají nováčci. Tím se snažili sebrat mi za tento úspěch zásluhy," vzpomínal Schauffele. Bylo to navzdory tomu, že o měsíc dříve skončil pátý na US Open v Erin Hills.

On však na konci sezóny dokázal vyhrát TOUR Championship, když v East Lake porazil nejlepší hráče sezóny.

Později získal cenu pro nejlepšího nováčka roku. Jeho následující sezóna 2017/2018 sice proběhla bez vítězství, ale skončil dělený druhý na The Players a The Open a dělený šestý na US Open.

V kalendářním roce 2018 ale bez vítězství nezůstal. Ihned zkraje nové sezóny na konci října vyhrál turnaj WGC v Šanghaji, čímž potvrdil, že se narodil pro velké podniky. Pak si dal pauzu, aby vyhrál v neděli na Havaji hned při svém následujícím startu. A to opět mezi velkými jmény.

Už se mu tak bude stále hůře schovávat za roli outsidera, ačkoliv se o to snažil i po triumfu na Plantation Course, když prohlásil, že se stále nepovažuje za 'mladou pušku', jak zámořská média s oblibou nazývají šampiony nové generace.

"Upřímně nevím, ale zní mi to divně. Prostě se pořád cítím jako outsider. Mám pocit, že dokud nejste nejlepší, pořád jste ten, kdo útočí. Jsou tu kluci jako Bryson (DeChambeau), JT (Thomas) nebo Brooks (Koepka), kteří to v poslední době drtí," řekl Schauffele.

Zatím mu tato strategie vycházela. Ostatně při všech svých čtyřech vítězstvích útočil v posledním kole zezadu. Na Havaji ztrácel 17 jamek před koncem dokonce 6 ran. Co ale s jeho psychikou udělá to, až bude vést, až bude on tím favoritem a lovnou zvěří?

"Dalším krokem v mé kariéře bude naučit se, jak zůstat pod palbou klidný. Jak se ubránit a zachovat si vedení. Jdu postupnými kroky a konečným cílem pro mě je hrát nahoře od začátku do konce. Uvidíme, jestli mám nervy na to se i bránit. Třeba na majoru," plánuje Schauffele.

Velkou šanci otestovat si svou psychiku bude mít už při svém příštím startu na Farmers Insurance Open v San Diegu, kde vyrůstal a studoval. Hrál tu třikrát a svázán domácím prostředím třikrát neprošel cutem.

Teď je odhodlán to změnit.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení