Evropa má nového kapitána. V Ryder Cupu 2020 ji povede Harrington

Padraig Harrington

Žádné překvapení se nekonalo. Na úterní tiskové konferenci byl novým kapitánem Evropy pro Ryder Cup 2020 podle očekávání jmenován Ir Padraig Harrington. Svůj tým povede za obhajobou příští rok od 25. do 27. září v americkém Whistling Straits ve Wisconsinu.

Trojnásobný major šampion dosud prožil v Ryder Cupu skvělou kariéru. Příští rok ji může slavně uzavřít jako vítězný kapitán, což se letos povedlo Thomasi Bjornovi v Le Golf National, kterému dělal Harrington asistenta.

Sedmačtyřicetiletý rodák z Dublinu se stal třetím Irem v čele evropského týmu. Předtím se této pocty dočkali Paul McGinley v roce 2014 a Darren Clark o dva roky později.

Harrington bude chtít být prvním evropským kapitánem, který zvítězí na americké půdě od slavného "Zázraku v Medinah" v roce 2012.

Jako hráč debutoval v Brookline (1999) a hrál i v dalších pěti ročnících. V letech 2002, 2004, 2006 a 2010 byl ve vítězném týmu. Asistenta dělal poprvé v roce 2014 McGinleymu při vítězství v Gleneagles. O dva roky stál po boku Clarka na poražené straně v Hazeltine a o Paříži už byla řeč.

"Je to ohromná čest být jmenován kapitánem. Těším se na příštích 20 měsíců, kdy půjdeme vstříc obhajobě ve Whistling Straits," uvedl Harrington na tiskové konferenci, která byla živě přenášena na Facebooku a s českým komentářem běžela i na tuzemském Golf Channelu.

"Od svého debutu před 20 lety jsem hrál nebo jsem stál vedle mnoha skvělých kapitánů. Rád bych si myslel, že moje kapitánství bude mix jich všech. Velmi se těším na to, až převezmu tuto roli," řekl Harrington, který jako hráč uhrál za šest ročníků 10,5 bodů.

Poprvé nastoupil po boku Miguela Ángela Jiméneze ve foursomech v Brookline. Společně vypůlili zápas s Davisem Lovem III. a Paynem Stewartem. Pak zaznamenal své první vítězství v singlu, když porazil Marka O´Mearu o jednu jamku.

Z týmového vítězství se radoval až o tři roky později v Belfry, kde uhrál dva body ze čtyř utkání. Svůj nejlepší individuální výkon předvedl při rekordním vítězství Evropy v Oakland Hills v roce 2004, kde Harrington vyhrál čtyři z pěti soubojů.

Tehdy po boku Colina Montgomerieho porazil v pátek ve fourballech Tigera Woodse a Phila Mickelsona a ve foursomech Davise Lova III. a Freda Funka. V neděli s Paulem McGinleym zdolali Lova s Woodsem a v nedělním singlu porazil Jaye Haase.

Harrington si stále udržuje kvalitní formu jako hráč. V srpnu 2018 se o ní mohli přesvědčit na vlastní oči i čeští fanoušci na D+D REAL Czech Masters, kde Ir bojoval o vítězství. Nakonec na Albatrossu až v závěru turnaje podlehl Italovi Andreu Pavanovi a skončil druhý.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení