Dropování od kolen rozděluje. Absurdita, nebo užitečná věc?

Gary Woodland

​Jedná se určitě o druhou nejdiskutovanější změnu v pravidlech po jejich turnajové premiéře na akci pouze pro šampiony PGA Tour. Od 1. ledna už se nedropuje z výše ramen, ale z výše kolen. Fanoušci této novinky jsou přitom zatím spíše v menšině.

Na první pohled se nejedná o věc, která by měla mít závratný dopad na vaši hru, jako je třeba puttování s vlajkou v jamce. A ono tomu tak skutečně je! Má jít hlavně opět o zrychlení tempa hry, a nejde o to, že míček od kolen letí k zemi kratší dobu, než když ho spustíte z výše ramen.

"Nejde pouze o dropování z výše kolen, zaměřujeme se zde celkově na oblast úlevy. Lidé říkají, že dropování z výše ramen je jednoduché, a ono tomu tak je, ale podle starých pravidel zde bylo devět různých důvodů, proč jste musel dropovat znovu. Chtěli jsme eliminovat všechny tyto komplikace," řekl pro zámořský Golf Channel Thomas Pagel z USGA.

A myšlenku nejen svou, ale i většiny těch, kteří se na podobě nových pravidel podíleli, dál rozvádí: "S ohledem na novou oblast úlevy jsme si řekli – pojďme přiblížit hráče blíže zemi. Když dropujete z výše kolen, míček se bude odrážet trochu méně."

Je jasné, co je tím zamýšleno. Každý se několikrát za sezonu dostaneme do situace, kdy je obtížné míček dropnout tak, aby neskončil v těžké pozici, nebo aby dokonce neopustil vyznačenou výseč. Nejčastěji ve svazích u vodních překážek, ale třeba i v místech s množstvím drnů.

Rory McIlroy dropuje během Turnaje šampionů na Havaji (foto: GettyImages)

Když budete dropovat od kolen, tedy jen z pár desítek centimetrů, můžete v těchto případech lépe odhadnout, kam míček dopadne, nebo kam až se může odkutálet nebo odskočit. Nenabere totiž tak velkou rychlost a s tím spojenou energii, kterou následně využívá, než se na zemi zastaví.

Otázkou je, jak bude z dlouhodobého hlediska tato forma dropování úspěšná a oblíbená. Fanouška si zatím rozhodně nenašla v Brysonu DeChambeau, který se snaží pravidla vždy využít, jak jen to jde, což dokázal v minulém týdnu třeba právě při puttování s vlajkou v jamce.

Nová forma dropování, kterou už si během Turnaje šampionů také vyzkoušel, u něho ale zatím příliš pochopení nenašla.

"To, že musíte dropovat z výšky kolen je bohužel trochu absurdní. Myslím, že byste měli mít možnost dropovat od výše kolen po ramena. Neměl by v tom být žádný problém, ať už chcete udělat cokoliv. Je zde spousta otázek," řekl během Sentry Tournament of Champions.

Podobně se pak na celou situaci kolem nové podoby dropování míčku dívá také respektovaný český golfový rozhodčí Michael Jon: "Dropování od kolene mi přijde jako velká škoda. Estetická ale i technická hodnota jsou opravdu, podle mne, pod bodem mrazu."

"Pro některé hráče, třeba hendikepované, je prakticky nemožné míč takhle dropnout. Tedy oni taky mají specifickou úlevu. Jenže je to opět v šedé zóně. No a třeba na LET to esteticky, myslím styl dropování, rozhodně nebude žádná výhra," dodává Jon, který první týden v lednu připravoval Hard Card pro PGA‘s of Europe a poslední týden minulého roku ji pomáhal finalizovat pro Ladies European Tour.

Osobně se přimlouvá, aby došlo třeba i na slova Brysona DeChambeau. "Pořád doufám, že se z výšky kolene stane výška minimální. Jestli si někdo bude myslet, že tím něco získá, ať se ohne. A ostatní ať si dropují od pasu nebo od ramene," uzavírá Jon.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení