Sabbatini: Nejde o olympiádu, chci podpořit golf na Slovensku

Rory Sabbatini

Už dnes dojde k historické události, alespoň pro slovenský golf. Vůbec poprvé totiž do turnaje slavné PGA Tour vstoupí hráč se slovenskou vlajkou. Bude vlát na počest Roryho Sabbatiniho, který vstoupí do nového roku turnajem na Sony Open. A poprvé jako Slovák.

Sabbatini se narodil v jihoafrickém Durbanu, celý život tak má také britský pas, a navíc během něho získal i americké občanství. Svou globálnost pak dokonal koncem minulého roku, kdy po čtyřech letech manželství s Martinou Štofánikovou získal i slovenské občanství.

A právě Slovensko bude nově na PGA Tour reprezentovat. Dopomohl k tomu také blízký vztah Štofánikové a viceprezidenta Slovenské golfové asociace, jsou totiž bratranec a sestřenice.

Slovo dalo slovo, k tomu pár úředních podpisů a ze Sabbatiniho se tak okamžitě stal nejlepší slovenský golfista.

Od začátku se přitom mluví především o tom, že 42letý golfista bude mít jako Slovák mnohem větší šanci se dostat na olympijské hry, kam se golf v roce 2016 po dlouhých 112 letech vrátil. On ale popírá, že by se jednalo o hlavní důvod jeho další změny v občanském průkazu.

"Toto rozhodnutí nebylo nikdy uděláno kvůli olympiádě. Bylo učiněno proto, abych pomohl své manželce a nevlastnímu synovi. Díky tomu, že jsem získal občanství, mohu trochu otevřít dveře rozvoji golfu na Slovensku," řekl Sabbatini novinářům před startem Sony Open na Havaji.

A důrazně pokračoval: "Olympiáda ani nic jiného nebylo nikdy záměrem. Abych se přiznal, tak ani nevím, jestli budu moci na olympiádu. Myslím, že musíte být TOP 200 na světě a já jsem nyní někde kolem 450. místa."

Možná je to skutečně nevědomost, ale Sabbatini má naopak k účasti na OH blízko. Předně není v páté stovce pořadí, ale na 201. místě.

Jelikož je nominace pro olympiádu redukovaná na maximálně dva hráče z jedné země (kromě elitní patnáctky světového žebříčku, kde je kvóta navýšena na čtyři), patří mu aktuálně 49. místo v nominačním žebříčku. Turnaj je celkem pro 60 hráčů a posledním kvalifikovaným by v tuto chvíli byl 330. Mexičan Jose de Jesus Rodriguez.

Sabbatini se však dušuje, že chce skutečně pomáhat především slovenskému golfu, ke kterému si díky své ženě vytvořil silný vztah a často je během roku k vidění třeba na Penati.

"Dalším benefitem je, že bratranec mé ženy je ředitel golfového vývoje na Slovensku. Myslíme si, že toto je šance přivést do hry více dětí, protože zatím neměli nikoho na mezinárodní scéně, koho by mohli následovat," nastiňuje Sabbatini vizi své slovenské golfové mise.

Ta odstartuje ve čtvrtek 10. ledna v 19:20 středoevropského času, kdy ve Waialae Country Clubu zazní: "Na prvním odpališti ze Slovenska..."

Tak ať je to úspěšná mise, Rory!

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení