Češi na vzestupu! Konec éry "jen Spilková"?

Klára Spilková

Poslední týdny a měsíce nalily do žil českých golfistů i všech, kteří se kolem golfu u nás točí, novou energii. Úspěchy na mnoha frontách mění staré pořádky, čeští hráči a hráčky začínají budit respekt. Stále je to ale pouze začátek, odrazový můstek.

Český golf je pro většinu národa, pokud vůbec, stále spojen pouze s Klárou Spilkovou. 21letá Češka je i nadále hlavní hvězdou tuzemských greenů, což aktuálně umocňuje její účast na olympijských hrách v Rio de Janeiru.

Brzy by ale nemusela být hvězdou jedinou.

Stačí se podívat na tři highlighty letošního léta - vítězství českého týmu na mistrovství Evropy do 16 let, jedenácté místo Karolíny Vlčkové na evropském šampionátu mezi ženami a aktuální třetí flek Šimona Zacha na Evropě mezi muži.

I kvůli tomu nastávají doslova bizarní situace, které by vás ještě před časem ani nenapadly.

A tak se šéfa české výpravy na European Young Masters vyptávají Francouzi, jak to tady u nás děláme. Chtějí poradit.

Ano, Francouzi, kteří mají desítky hráčů na těch nejvyšších světových okruzích. S řadou titulů. Pochvalně mluví i další a třeba prezident EGA Jean-Marc Mommer předpovídá českému golfu řadu úspěchů.

Jasně, nemáme v rukávu tolik možných hvězdiček budoucnosti, jako jiné golfové velmoci, ale důležité je, že nějaké máme. A ty o sobě dávají vědět.

Příklady Zacha s Vlčkovou, ale i dalších, pak ukazují, že zámořská univerzitní cesta může být úspěšná. Na dvou zmíněných je vidět úplně jiné myšlení a přístup, na který jsme zatím byli zvyklí spíše pouze z televize.

Třeba právě oni mohou být těmi, kteří zruší rovnici český golf = Klára Spilková. A hlavně by měli být vzory pro ostatní, kteří jsou o rok, dva nebo i pět či deset mladší.

Těmi už ale mohou být i profíci. Vždyť letos máme poprvé hned dva hodnocené ve světovém žebříčku, když Stanislav Matuš se drží v první tisícovce a Filip Mrůzek za sebou má báječnou loňskou sezonu.

Těch vlaštovek už začíná být hodně. Snad nikam neuletí.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení