Hráči se bouří proti Číňanově potrestání, R&A hájí rozhodčí

Haotong Li

Nová golfová pravidla opět jitří emoce. Zatímco v úvodních týdnech to ale bylo hlavně dropování od kolen a puttování s vlajkou v jamce, aktuálním tématem číslo jedna je potrestaný Číňan Haotonga Li za to, že kedík pozdě odstoupil z prodloužené dráhy puttu při jeho poslední ráně na Omega Dubai Desert Classic na European Tour.

Je z toho velké haló. Li totiž nepřišel pouze o dvě rány, ale především o umístění v TOP 10 (z děleném 3. místa klesl na dělené 12.) a také přes 90 tisíc eur v prize money, v přepočtu tedy o více jak dva miliony korun.

Velký poprask nezpůsobila ani tak první medializovaná aplikace nového pravidla 10-2b, jako spíše fakt, že se jednalo o podle mnohých hraniční rozhodnutí v důležitý okamžik sledovaného turnaje, které má velký dopad.

Pokud jste dosud náhodou nikde na inkriminovaný okamžik nenarazili, více si o něm přečtěte zde. Číňanův kedík se zhruba o sekundu déle, než mu dovolují pravidla, zdržel za hráčem v dráze prodlouženého směru hry. 

Kdyby se tak stalo kdekoliv jinde než na greenu, byl by trest okamžitý. Na greenu se mu ale hráči mohou vyhnout odstoupením a opětovném zaujmutí postoje. To ale Li neudělal a rovnou poslal míček do jamky.

Obhájce titulu si to neuvědomil nejspíše i kvůli tomu, že se jedné o jedno z nových pravidel, která platí teprve od 1. ledna 2019. Li se tak musel smířit s trestem, své vyjádření k incidentu pak ještě neučinil.

Jeho virtuálními advokáty se ale stali ostatní hráči.

"Tohle je tak neskutečně marginální. Když jsou zde pochybnosti, měl by mít výhodu hráč. Změny v pravidlech jsou hlavně o duchu hry a integritě hráče, ne o tomto puntičkářství," myslí si Paul McGinely.

David Howell šel v reakci na jeho příspěvek ještě dál: "Já bych ani neřekl, že je to marginální, podle mě je to bohužel naprosto směšné. Pět let se řeší změny pravidel, aby hra nevypadala hloupě, a pak se hned druhý týden stane toto. ... Bláznivé pravidlo, zde je potřeba selský rozum."

"Je těžké uvěřit, že Haotong Li byl za toto potrestán. Na rovinu, toto je otřesně špatné rozhodnutí a já prostě nevidím, jak by Mike mohl Haotonga směrovat," pozastavil se nad trestem Eddie Pepperell.

A nechápal ho ani nejlepší evropský golfista loňského roku Francesco Molinari: "Nerozumím tomu, jak mu mohl pomoci se srovnávat, on jasně jen četl putt. Děláme věci ještě více komplikované, než byly, a proč?"

Na internetu pak samozřejmě padala i peprnější vyjádření směrem k verdiktu rozhodčích. Sám Haotong Li se pak zdržel jakýchkoliv komentářů, pouze připustil, že se pro něho jednalo o 'těžký den'.

Svým způsobem ho chápal i Keith Pelley, šéf European Tour, který připustil, že rozhodnutí bylo podle pravidel správné, ale celkově nešťastné: "Od Haotonga zde nebyl žádný zlý úmysl nebo záměr, nezískal tím on ani jeho kedík žádnou výhodu pro další akci."

"V období, kdy se snažíme zlepšit všechny aspekty golfu, musíme být opatrní a najít rovnováhu mezi zachováním správné integrity naší hry a její globální propagace," dodal opatrně Pelley.

Samotná R&A se pak ve svém vyjádření jasně postavila za rozhodnutí rozhodčích: "Platí to od chvíle, kdy hráč zaujímá svůj postoj, kam patří i to, že se jeho první noha dostane do pozice. Toto pravidlo zabraňuje jakékoliv možností, aby mohl kedík stavět hráče do pozice."

"Úmysl nasměrovat hráče není pro aplikaci tohoto pravidla nutný. Na greenu může hráč odstoupit od míčku, aby se vyhnul porušení tohoto pravidla. Byla to nešťastná situace, ale pravidla byla použita správně," mají jasno v R&A, která společně s USGA nová pravidla připravovala.

A stejného názoru je také respektovaný český mezinárodní rozhodčí Michael Jon, jehož celý názor si můžete přečíst níže. Hráči se tak s tímto faktem musí smířit a více si podobné situace hlídat.

Názor Michaela Jona

Na případě, který se odehrál v Dubaji, je mediálně zajímavé v první řadě to (a domnívám se, že silné emoce vzbudil právě proto), kdy se odehrál a jak a koho trest postihl. Z videa je evidentně jasně vidět, že k porušení pravidel došlo. Tady nemám pochyb a na pochybách by neměl být nikdo. Konec konců to potvrdily oficiálním vyjádřením dvě instituce - European Tour a R&A. Dokonce si myslím, že k opravdu 'hraničnímu případu', jak jej klasifikovala European Tour na Twitteru, má celá situace ještě kousek. A je dost evidentní, že se caddy za hráčem zapomněl déle, než pravidla připouštějí. Jeden z příspěvků (na Facebooku GolfExtra.cz, pozn. red.) se ptá po důvodu tohoto – cituji – 'nesmyslu'. Přál bych vám vidět, kolik času na ženských turnajích ztrácela většina korejských hráček právě proto, že je caddy rovnal snad po půl stupních, aby mířily tam, kam mají. Bylo to nervy drásající divadlo. Takže třeba já tuhle změnu vítám. A amatérští hráči využívají kedíky tak málo, že si nemyslím, že by měli, tedy kromě fanoušků Haotong Lia, jakýkoliv důvod nějak extrémně negativně právě tohle pravidlo komentovat. A že se budeme možná setkávat s dalšími podobnými situacemi? Vzhledem k rozsahu změn nejspíš nějakou dobu ano. Někteří z nás už zavítali do klubů na přednášky o změnách pravidel. Tak až se mezi amatérské hráče nějaká ta osvěta dostane, bude nejspíš jejich náhled i na tuhle čerstvou situaci trochu jiný.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení