Nejsme politici, hájí hvězdy start v problematické Saúdské Arábii

Saudi International

Historicky první turnaj European Tour v Saúdské Arábii budí velké kontroverze. Saudi International přitom přilákal exkluzivní startovní pole. Žádná z velkých hvězd ve startovním poli se však nechce pouštět do rozebírání ožehavých témat.

Situace kolem třetího ze tří lednových turnajů European Tour na Arabském poloostrově se vyhrotila loni v říjnu po vraždě opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdské ambasádě v Istanbulu, ke které měl dát pokyn saudský korunní princ Mohamed bin Salmán.

Od té doby čelil nejen šéf okruhu Keith Pelley, ale i hráči nepříjemným otázkám na legitimitu turnaje v této absolutistické islámské monarchii.

Jedním z nich je i světová jednička Justin Rose, který patří mezi čtyři hráče první světové pětky (včetně prvních tří), kteří v Royal Greens Golf &Country Clubu v King Abdullah Economic City startují.

Turnaj prý dokonale zapadá do jeho programu.

"Nejsem politik, ale profesionální golfista. Existují další důvody, proč tady hrát," uvedl Rose, který přicestoval do Saúdské Arábie v úterý ráno po vítězství v Torrey Pines na PGA Tour.

Bagy největších hvězd Saudi International (foto: GettyImages)

"Je zde kvalitní startovní pole, ve hře je dost bodů do světového žebříčku, podle všech zpráv se bude hrát na kvalitním hřišti a bude to zážitek hrát v Saúdské Arábii," jmenoval Rose důvody, proč se turnaje zúčastnit.

Jeden však nezmínil.

Ty největší světové hvězdy nejezdí na podobné turnaje zadarmo. Finanční pobídku už na začátku roku na Havaji nepřímo přiznal i Dustin Johnson, když na otázku, proč se rozhodl hrát turnaje na Středním východě, s úsměvem odpověděl, že ho 'napadá hned několik důvodů'.

Pohár pro vítěze na Saudi International (foto: GettyImages)

Vzhledem k letošnímu napráskanému kalendáři PGA Tour byl Johnson také dotázán, jak těžké bylo rozhodnutí zařadit do svého programu dva arabské turnaje. "Ano, bylo to složité. Přesto pojedu," řekl na začátku roku na Turnaji šampionů.

Společně s Brooksem Koepkou totiž startovali před dvěma týdny ještě na Abu Dhabi HSBC Championship. Mezitím si s přítelkyněmi odskočili na krátkou dovolenou na Maledivy.

Brooks Koepka na předturnajové tiskové konferenci (foto: GettyImages)

Další americkou hvězdou v Saúdské Arábii bude loňský vítěz Masters Patrick Reed. I on odpovídal na stejné otázky jako Rose nebo Johnson.

"Nemůžu se dočkat, až pojedu a pokusím se po světě pozvednout naši hru. Jsme sportovci a jedeme tam hrát golf. Je to něco jiného než politika. Tu přenecháme politikům," řekl stejně jako Johnson už na začátku ledna v havajské Kapalue.

Jinak to však vidí Angličan Paul Casey, který jako ambasador UNICEF odmítl svou účast na turnaji zřejmě v souvislosti s nedodržováním dětských práv v ropné monarchii.

První odpaliště v Royal Greens Golf &Country Clubu (foto: GettyImages)

"Cítím, že je důležité říci, že nebudu hrát příští týden v Saúdské Arábii. Navíc jsem v rozporu s některými zprávami nikdy nepodepsal žádnou smlouvu," napsal Casey na Twitter a přidal #unicefgoodwillambassador, tedy ambasador UNICEF dobré vůle, čímž dal najevo důvod, proč by svůj start na Saudi International považoval za problematický.

Turnaj se hraje od čtvrtka do neděle a živě ho bude vysílat stanice Golf Channel. První dvě kola poběží od 8:00. O víkendu se přímé přenosy rozběhnou pokaždé v 9:30.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení