Kolik stojí golfové hvězdy? Miliony, prize money nestačí

Saudi International bagy

​Je to v tomto týdnu tak trochu bizarní pohled do startovních listin. Zatímco v Saúdské Arábii se to na premiérovém turnaji bez tradice hemží těmi největšími hvězdami, oblíbený turnaj ve Phoenixu se musí spokojit se skromnějším obsazením. A to přesto, že finanční odměny za výsledky čekají na hráče ve Spojených státech, oproti těm na Blízkém východě, více jak dvojnásobné.

Zatímco na Waste Management Phoenix Open je celkové prize money 7,1 milionu dolarů, na Saudi International si hráči rozdělí "jen" 3,5 milionu dolarů. V prvním případě se po přepočtu na české koruny jedná o skoro 160 milionů korun, v druhém zhruba o polovinu.

Přesto to je Saúdská Arábie, kde startují čtyři hráči z elitní pětky světového žebříku. Konkrétně jednička Justin Rose, dvojka Brooks Koepka, trojka Dustin Johnson a pětka Bryson DeChambeau. Alespoň čtvrtý hráč světa, Justin Thomas, zamířil do Arizony.

Předchozím výčtem to však nekončí. Kontroverzní saúdskoarabský turnaj zlanařil třeba také posledního vítěze Masters Patricka Reeda, jeho předchůdce Sergia Garciu, dalšího major šampiona Henrika Stensona nebo anglické hvězdy Lee Westwooda s Ianem Poulterem.

Lepší obsazení mají pouze majory, akce série World Golf Championship a závěrečné turnaje play off na PGA Tour.

Pro neznalé se nabízí otázka, proč tak velká řada hvězd dala přednost turnaji, kterým si navíc u mnoha fanoušků špiní své jméno, před populární akcí v USA nebo týdnem volna. Nejlépe to vysvětluje bývalá světová jednička Dustin Johnson.

"Jedu tam hrát sport, za který jsme placený. Hrát golf je má práce," připomněl DJ začátkem roku, když byl jako další hvězdy pod palbou otázek, proč zrovna on jede hrát turnaj do země, která je na tom na štíru s dodržováním lidských práv a dodnes rezonuje společností vražda opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském velvyslanectví v Istanbulu.

Nebavme se přitom nyní o morálních důvodech hrát na Saudi International, ale i na dalších turnajích v někdy problematických zemích podle západního vidění světa. Zaměřme se pouze o finanční stránku, která hraje samozřejmě hlavní roli. I zde platí, že peníze až na prvním místě.

Podle zákulisních informací stálo organizátory Saudi International pořízení všech hvězd rovných 5 milionu dolarů. To je pro připomenutí o milion a půl více, než je celkové prize money! Největší část, rovný milion, měl uloupnout Johnson, zbytek si rozdělili ostatní hráči podle věhlasu.

A to ještě měl třímilionovou nabídku v dolarech odmítnout Tiger Woods, jehož aktuální cena za start na turnaji, na kterém sám od sebe nechce hrát, se má pohybovat zhruba kolem 2,5 milionů.

Jen o něco málo nižší je 'všimné' u Phila Mickelsona, na milion se už dnes dostane třeba Johnson a vyšší stovky tisíc stojí další největší hvězdy současného golfu. Ani ty z druhého sledu ale nestartují na turnajích většinou zadarmo, jen v jejich případě odeberte jednu nulu.

Všechny hlavní hvězdy turnaje Saudi International (foto: GettyImages)

Tím to však pro pořadatele nekončí. Hvězdy často požadují proplacení letenek, a nejspíše nemusíme připomínat, že ekonomickou třídou jejich týmy nelétají. Dále tu máme třeba zajištění hotelů nebo atraktivního programu pro doprovod, který s hráčem na turnaj dorazí.

Oficiálně vám to nikdo nepřizná, ale děje se to. V Americe je to dokonce "ofiko" zakázané, přesto je to běžná praxe. Často skrze nejrůznější nadace, aby vše bylo navíc křišťálově čisté.

Vraťme se však k výši prize money, která tak v rozhodování hráčů hraje pramalou roli. Důvod? I když je v banku spousta peněz, nikdo je nemá jisté. Ani ti nejlepší hráči nehrají TOP 5 na každém turnaji, a i oni si umí spočítat, že vrabec v hrsti je lepší než holub na střeše.

A tak se vám stane krásná bizarní situace z úvodu tohoto roku na European Tour. Sérii tří turnajů na Blízkém východě zahajoval úvodní letošní turnaj Rolex Series v Abú Zabí s prize money 7 milionů dolarů.

Startovní pole?

Papírově prakticky nejslabší z celé trojice, které drželi američtí parťáci Johnson s Koepkou. O týden později v Dubaji se přitom hrálo o 3,25 milionů dolarů a v tomto týdnu v Saúdské Arábii je to jen nepatrně více.

Turnaje Rolex Series v Evropě, především v Itálii, Francii nebo třeba Irsku, na tom byly loni ještě hůře. Jedna dvě TOP hvězdy a pak tradiční startovní pole. Co na tom, že ve hře bylo také 7 milionů dolarů, o které se navíc v zámoří hraje skoro každý týden…

Hráči si vybírají, kde hrát. Všichni všechny turnaje odehrát nestihnou. A je pak na každém, pro kterou destinaci se rozhodne.

Tedy kde to je pro něho nejvýhodnější, pokud nám jako dobře rozumíte.

Promotéři turnajů především na European Tour tak jsou v těžké pozici. Roztočila se spirála, ve které pokud nevytáhnete z kapsy peníze vedle prize money, můžete na atraktivní jména zapomenout.

Největší hvězdy hrají především majory, akce WGC, hlavní podniky sezony, jako je třeba play off FedEx Cupu, a pak pár vybraných turnajů buď s tradicí, nebo že se jim na nich dlouhodobě daří.

Bavíme se přitom o plakátových hvězdách, které k propagaci potřebujete mít pojištěné už na začátku sezony, abyste nalákali nejen diváky, ale především sponzory. Nemůžete doufat, že až půjde na řadu váš turnaj, tak se ho někdo rozhodne z nenadání odehrát. Nebo naopak nepřijet.

"Jednání s manažery je velmi obtížné a táhne se, na rozdíl od přímého jednání se samotnými hráči, když se s nimi třeba v Dubaji potkáme. Požadavky manažerů často vše výrazně komplikují, protože požadavků během jednání přibývá. Ale je to jejich práce, vyjednat co nejlepší podmínky," říká Petr Dědek junior, viceprezident Relmostu, který pořádá D+D REAL Czech Masters.

Sumy za pořízení hvězd v českém případě nejsou tak vysoké, jako třeba v tom saúdskoarabském, ale i tak se jedná o desítky a někdy i nižší jednotky stovek tisíc dolarů. Nepřímo to potvrzuje také Dědek: "Bez toho, aniž bychom byli ochotní hráče finančně podpořit, tak by nikdo nemohl očekávat, že na Czech Masters dorazí skutečně zvučná jména. Nejde přitom pouze o turnajová kola, ale také o doprovodný program, jak pro diváky, tak naše sponzory."

"Má to ale i další návaznosti. Někteří hráči jsou u nás velmi spokojení, a to jak s turnajem, tak třeba místem, kterým je Praha. A dělají nám pak reklamu mezi dalšími hráči, kterým u nás start doporučují. S nimi je pak už dnes lehčí domluva, i když dříve by o nás třeba ani neuvažovali. Zmiňme třena Johna Dalyho nebo Lee Westwooda," dodává Dědek další důvod, proč je nutné si golfovou hvězd nejen pořídit, ale také se o ni následně s péčí starat. Reputace hraje vedle peněz také důležitou roli.

John Daly, Danny Willett, Lee Westwood a Pádraig Harrington v Praze (foto: Ladislav Adámek)

Organizátoři Czech Masters jednají s hráči, které je možné získat, minimálně půlroku dopředu. Do karet jim přitom nehraje play off FedEx Cupu, které se dlouhodobě termínově kryje s turnajem na Albatrossu a ty největší hvězdy jednoduše nemohou na začátku sezony slíbit, že přijedou, protože doufají, že si zahrají TOUR Championship v East Lake.

Nejlepším hráčům se přitom není co divit. Moc dobře vědí, že právě oni jsou tím, co dělá golfové turnaje atraktivními. Promotéři zvučná jména potřebují a je to jako s oblečením – Rory McIlroy také nedělá Nike reklamu tím, že hraje s fajfkou na hrudi, zadarmo.

Všechno něco stojí. Golfové superstar jakbysmet.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení