Další hráč dostal trest za stojícího kedíka, a to při cvičném švihu!

Denny McCarthy

Jestli vám potrestání Haotonga Li v Dubaji přišlo značně bizarní, tak si nyní raději sedněte. Během druhého kola Waste Management Pheonix Open byl totiž stejným trestem dvou ran potrestán Denny McCarthy, za kterým jeho kedík skutečně stál. Ale při cvičném švihu! O den později ale rozhodčí hráči trest zrušili a vrátili mu dvě rány.

Aktualizováno 3. 2. 7:25:

Během sobotního třetího kola Waste Management Phoenix Open bylo Dennymu McCarthymu sděleno, že jeho trest z druhého kola se ruší. Hráči pak byli v prohlášení USGA a R&A informováni, že na podobné případy se trest dvou ran za porušení pravidla 10-2b(4) udělovat nebude.

Původní zpráva z 2. 2.:

Už u Číňana Li, který kvůli tomu přišel v přepočtu o více než dva miliony korun, se aplikování nového pravidla 10-2b(4) zdálo hodně necitlivé, ale rozhodčí si ho obhájili. Kedík za Haotongem skutečně stál asi sekundu, když už Číňan zaujímal postoj ke svému poslednímu puttu na turnaji.

Případ McCarthyho ale posouvá situaci kolem nového pravidla ještě dál. 

Pokud náhodou nevíte, o co jde, tak o to, že podle nových pravidel, platných od 1. ledna 2019, nesmí kedík stát v prodlouženém směru hry za hráčem od chvíle, kdy zaujímá postoj ke švihu.

Na greenu se golfisté mohou trestu vyhnout poodstoupením od míčku, kdekoliv jinde na hřišti ale mají smůlu a dvě trestné prostě dostanou. Nyní se však ukázalo, že to nejspíše platí i pro cvičný švih, přestože v pravidlech, alespoň jejich české verzi, se o tom nepíše.

Přesné znění pravidla 10-2b(4)

Omezení toho, kdy může nosič stát za hráčem. Od okamžiku, kdy hráč začne zaujímat postoj pro ránu, až po samotné zahrání rány:
• Nesmí hráčův nosič úmyslně stát na místě v prodloužení směru hry dozadu za míč nebo blízko takového prodloužení, a to z jakéhokoli důvodu.
• Jestliže hráč zaujme postoj v rozporu s tímto Pravidlem, nemůže se vyhnout trestu tím, že odstoupí od míče.

Na McCarthyho čekala na pětiparu 15. jamky zhruba šedesátimetrová rána do greenu poté, co dropoval trefenou vodu. To samé se stalo také jeho spoluhráči Blairu Hamiltonovi, který měl svou ránu zahrát jako první.

McCarthy si v tu chvíli zkoušel cvičné švihy, když ho zachytila kamera, jak za ním stojí ve směru hry jeho kedík Derek Smith. Ten odešel až ve chvíli, kdy McCarthy poodstoupil od míčku a začal se svojí rutinou.

"Nikdy ve svém životě jsem nepoužil kedíka k tomu, aby mě nasměroval pro mou ránu. Rozhodně jsem nechtěl podvádět. Je to něco, z čeho se musíme poučit, ale jsem samozřejmě velmi zklamaný, protože necítím, že bych porušil pravidla," brání se McCarthy, který tak místo zachráněného paru zapsal dabláče.

A proč byl tedy potrestán? Podle oficiální interpretace pravidel kvůli tomu, že "zde není nastaven postup k určení, kdy hráč zaujímá svůj postoj, protože každý hráč má svou vlastní rutinu. Jestliže však hráč má své nohy nebo tělo blízko pozice, kde by mohlo být dáno užitečné navedení k zamíření, může být rozhodnuto, že daný hráč už zaujímá svůj postoj".

McCarthyho cvičné švihy tak byly brány jako možnost pro danou "užitečnou pomoc". To, že následně odstoupil od míčku, už ho nezachránilo. I když předtím se ještě k samotné ráně nechystal... 

"Myslím, že novému pravidlu rozumím. Je to ale šedá zóna a nedává to smysl! Kedík tak za mnou nemůže stát, už když dělám cvičné švihy. Ještě jsem vůbec nebyl ve své rutině, pouze jsem dělal cvičné švihy a v tu chvíli za mnou chvilku byl. Když jsem po cvičných švizích odstoupil od míčku, on odešel. Takže za mnou nebyl, když jsem přistupoval k ráně," nechápe McCarthy. A nechápe to podle nás nikdo kromě rozhodčích.

Americký golfista na to už ale nechce myslet a ani se k inkriminovanému momentu vracet. Po kolech za 69 a 67 (i se dvěma trestnými ranami!) je totiž se skóre -6 na děleném 17. místě.

"Musím to nechat za sebou, protože zde hraji opravdu dobrý golf a vytvářím si hodně šancí. Kdybych se vyvaroval toho trestu dvou ran a čtvrtečních tří bogey na čtyřech jamkách, byl bych čistý a na špici leaderboardu," lituje McCarthy.

Jeho kolegové ze startovního pole v TPC Scottsdale se stejně jako v případě Haotonga Li proti potrestání bouří.

"Je to směšné. Fakt, že za toto je trest, mi hlava nebere. USGA, toto MUSÍ být okamžitě změněno. Není zde nic, čím by toto pravidlo zlepšovalo naši hru," napsal na Twitter Justin Thomas.

Podobný trest navíc v pátek málem potkal také jeho parťáka, spolubydlícího a navíc lídra turnaje Rickieho Fowlera. Ten totiž vykročil k míčku ve chvíli, kdy za ním stál jeho kedík Joe Skovron, který se v tu chvíli díval do birdiekarty. Na poslední chvíli si ale pohybu svého hráče všiml a stihl ustoupit z prodlouženého směru hry.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení