Ženy Vic Open zachránily. Odměna? Stejné peníze, jako muži

Minjee Lee

Konání turnaj ISPS Handa Vic Open, který se hraje v tomto týdnu v Austrálii, je vpravdě historickou událostí. A nemyslíme to tím, že se ho poprvé zúčastní česká golfistka - Klára Spilková - coby stálá členka okruhu LPGA. Jde o to, že na něm hrají muži i ženy o stejné peníze.

Čistě mužský turnaj byl založen v roce 1957 a může se pochlubit zvučnými jmény šampionů, jako jsou třeba Gary Player (1959), Greg Norman (1984) nebo Robert Allenby, který turnaj v roce 1991 vyhrál ještě jako amatér. 

O dvacet let později se však tradiční akce dostala do velkých problémů. Nedostatek sponzorů, potažmo financí, vyvrcholil tím, že se hrálo pouze o 100 000 australských dolarů a akci hrozil zánik. Řešilo se, co dál.

"Mužský turnaj už nebyl udržitelný a my museli něco změnit. Stáli jsme na křižovatce ohledně jeho finanční pokrytí," vzpomíná dnes David Greenhill, který měl tehdy turnaj se svým týmem na starosti.

A tak přišel nápad pozvat na turnaj také ženy, které by ho učinily atraktivnějším. A to pouze za předpokladu, že budou pobírat stejné prize money, jako muži. Ženské Vic Open se přitom konalo už v letech 1988 až 1992, to ale bylo na jiném místě a samozřejmě bez mužů.

"Každý myslel na to, že když máme problémy s tím, sehnat částku 100 000 dolarů jednou, tak jak to dokážeme dvakrát? V druhém a třetím roce se do toho ale všichni pustili," vzpomíná Matt Griffin, který vyhrál mužskou část turnaje v roce 2014. To už ale bylo prize money vyšší.

Hned v roce 2013, kdy se turnaj přestěhoval na dvě hřiště 13th Beach Golf Links, se hrálo dohromady o 300 000 australských dolarů, rozdělených na polovinu. A jaká je situace dnes? Desetinásobná!

V banku jsou tedy už tři miliony, když se turnaje vůbec poprvé hrají společně pod hlavičkami European Tour a LPGA.

"Je to tak jeden z nejrychleji se rozrůstajících turnajů na světě," těší Karen Lunnovou, vítězku Women's British Open z roku 1993 a dnes ředitelku organizace Australian Ladies Professional Golf.

"Bez žen by zde dnes žádné Vic Open nebylo," myslí si Griffin a dodává: "Myslím si, že to je skutečná vlajková loď ideálů pro golf. Když to může fungovat zde, může to fungovat kdekoliv po světě."

Nutno podotknout, že zatímco pro ženy není v přepočtu 1,1 milionu dolarů skutečně nízké prize money, v mužském golfu jde o "drobné". O méně se na European Tour ani hrát nedá a třeba na PGA Tour je nejnižší prize money 3 miliony dolarů na alternativních turnajích proti akcím WGC.

Odpovídá tomu i startovní pole.

Zatímco mezi ženami jsou v něm po odhlášení světové devítky Brooke Hendersonové ještě čtyři hráčky z elitní světové padesátky (7. Minjee Lee - na hlavním snímku, 8. Georgia Hallová, 22. Charley Hullová a 41. Pernilla Lindbergová), mezi muži nikdo z TOP 50 nedorazil.

Mezi muži jsou tak hlavními lákadly Geoff Ogilvy, Andrew “Beef” Johnston nebo Ryo Ishikawa. V této optice tak srovnání stejného prize money lehce pokulhává, než kdyby hráli třeba US Open nejlepší muži i ženy svorně o 12 milionů dolarů. O ty se však utkají jen muži, ženy budou hrát "jen" o pět.

Přímé přenosy z turnaje ISPS Handa Vic Open ve startovním poli také s Klárou Spilkovou sledujte od čtvrtka do neděle v brzkých ranních hodinách exkluzivně na stanici Golf Channel.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení