Tichá vzpomínka ve vroucím kotli. Hráči uctili památku kamaráda

Bag Jarroda Lyla

V naprostém kontrastu s tisíci frenetických fanoušků všude kolem stál minulou sobotu na odpališti proslulé 16. stadiónové jamky na TPC Scottsdale opuštěný bag Jarroda Lyla. Byl tam jako tichá vzpomínka na hráče, který loni v létě ve věku 36 let podlehl leukémii.

Nešlo o žádný pompézní ceremoniál. Lyle by to tak určitě nechtěl.

Místo toho 73 hráčů, kteří na Waste Management Phoenix Open prošli cutem, mohlo ve třetím kole projít kolem jeho bagu, dotknout se ho, a věnovat tak tichou vzpomínku spoluhráči a kamarádovi většiny z nich, který loni prohrál dlouholetý boj se zákeřnou chorobou.

Jeho smrt těžce zasáhla nejen australskou golfovou komunitu, ze které se Lyle odrazil až ke kariéře na PGA Tour.

Na ní však nedostal dost času, aby se dokázal více prosadit, protože víc než se soupeři musel bojovat se svou vracející se nemocí.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This one’s for you, Jarrod. 

Příspěvek sdílený PGA TOUR (@pgatour),

A tak jeho nejzářivějším momentem na PGA Tour navždy zůstane okamžik ze soboty 5. února 2011 na 16. jamce TPC Scottsdale, kdy se Lyle osmičkou železem trefil rovnou do jamky.

Davy šílely a Lyle si s nimi užíval svou nesmrtelnou chvíli slávy.

"Když Jarrod zemřel, jen jsem stále dokola sledoval to video, jak hraje hole-in-one. Stejně, jak to dělalo mnoho z nás. Přimělo mě to přemýšlet o tom, co pro Jarroda můžeme udělat," vyprávěl Chance Cozby, předseda Waste Management Phoenix Open.

V běžném zaměstnání se Cozby stará o hráčské smlouvy s výrobcem vybavení Ping. Rozhodl se tedy oslovit své přátele u Titleistu, kteří v krátké době zařídili dodání repliky bagu Jarroda Lyla i s osmičkou železem, se kterou dal před osmi lety své památné eso.

Na bagu visel i jeho charakteristický žlutý klobouček, se kterým často hrával. A vedle něj byla také dočasně umístěná plaketa na připomínku jeho nejslavnější rány v kariéře, která před každým ročníkem od té doby nechybí v těch nejlepších sestřizích z turnaje.

Prominentní spolek z Arizony, který si říká The Tunderbirds a Phoenix Open pořádá již od 30. let minulého století, tak sestavil důstojný památník hráči, který odhodlaně bojoval s nemocí, jíž však nakonec podlehl.

"Prostě jsme chtěli něco udělat pro kluky, kteří tudy procházejí, aby si Jarroda mohli připomenout a uvědomit si, že to je jen hra, kterou hrají," uvedl Cozby. Bubba Watson památník ještě vylepšil, když k bagu symbolicky pro Lyla ještě natýčkoval žlutý míček.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@BubbaWatson teed one up for Jarrod Lyle 

Příspěvek sdílený PGA TOUR (@pgatour),

Postavou i duchem velkému muži byla nemoc poprvé diagnostikována v 17 letech. Úspěšně s ní bojoval, aby se stal později golfovým profíkem, který vyhrál dva turnaje Web.com Tour a splnil si sen stát se hráčem PGA Tour.

Když se mu rakovina vrátila, opět ji porazil. S jejím třetím návratem už ale jeho tělo nemělo sílu bojovat. Lyle přešel na paliativní léčbu a o několik dní později loni 8. srpna doma v Austrálii zemřel. Zanechal po sobě manželku a dvě dcery, kterým hráči kromě kondolencí zasílali i finanční pomoc.

Lyle opustil tento svět během loňského PGA Championship a zpráva o jeho smrti hráče tvrdě zasáhla. Jeho blízký přítel Rickie Fowler se s ním stihl po telefonu rozloučit. Pak na sebe v Bellerive oblékl žlutou barvu, aby svého kamaráda uctil. Jeho odkaz pak připomněl i po svém letošním triumfu.

I ostatní hráči si připínali žluté stuhy na své čepice. Australský profesionál Greg Chalmers napsal na Twitter: "Přes řeku slz se loučím se svým přítelem Jarrodem Lylem."

"Děkuji za vaši podporu. Znamenala pro mě celý svět," loučil se Lyle se světem. "Můj čas byl krátký, ale pokud jsem mohl dodat naději lidem a rodinám, kteří také trpí rakovinou, doufám, že nebyl promarněn."

Když pak v sobotu přišla na 16. jamku poslední trojice ve složení Fowler, Justin Thomas a Brendan Grace, byla to zvláštní chvíle.

Jako vždy hlasitá a bláznivá, jak se na tento turnaj sluší a patří, ale zároveň bolestná, protože si všichni pamatovali, jak tu rozesmátý Lyle před devíti lety zahrál svou životní ránu.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení