Vyjasněno? Kontroverzní pravidlo získalo rychle dva dodatky

Dustin Johnson a kedík

Strach hráčů a z kedíků z dalších trestů podle nového pravidla 10-2b(4) může (snad) odeznít. Zástupci USGA a R&A vydali ve středu dva dodatky, kterými se pokoušejí trochu narovnat pravidlo, které má od 1. ledna zabraňovat kedíkům v rovnání hráčů v postoji k ráně.

Od té doby však místo toho byli potrestáni dva golfisté, za kterými se jejich kedíci trochu déle zapomněli. A v druhém případě ani to ne, což také vedlo ke zrušení trestu pro Dennyho McCarthyho na WM Phoenix Open. 

Haotongu Li už ale nikdo dvě rány z Omega Dubai Desert Classic nevrátí. Přišel kvůli tomu přitom o umístění v TOP 10 a v přepočtu více jak dva miliony korun. Podle zveřejněný dodatků by ani on už potrestán nebyl.

A jak tedy dovysvětlení nového pravidla zní?

  • Pokud hráč odstoupí ze svého postoje, už to nebude bráno jako že začal "finální postoj pro ránu". Tudíž, hráč nyní může odstoupit ze svého postoje kdekoliv a vyhne se tak porušení pravidla 10-2b(4), pokud předtím kedík stál v oblasti za míčkem.
  • Jak bylo napsáno, pravidlo se neuplatňuje ve chvíli, kdy kedík nestojí za hráčem úmyslně. Je zřejmé, že za "úmyslné" je považováno, když kedík ví, že 1) hráč zaujímá postoj pro svoji ránu a 2) on nebo ona stojí poblíž prodlouženého směru hry.

Podle těchto dovysvětlení je tak jasné, že hráči by neměli být trestáni jako McCarthy, když jejich kedíci stojí za nimi při cvičných švizích, po kterých obvykle každý ještě odstoupí od míčku.

Navíc nově mohou kdykoliv znovu poodstoupit, aby se trestu vyhnuli. To bylo do těď možné pouze na greenech, kde byl potrestán Li, za kterým se jeho kedík zdržel zhruba o sekundu déle, než je povoleno.

Golfové autority věří, že doplnění nového pravidla vyřeší všechny nejasnosti tak, aby skutečně plnilo svůj hlavní cíl, a to bránilo kedíkům "stavět" hráče k ráně. To bylo obvyklé především u asijských golfistek.

Chesson Hadley na základě posledních týdnů dokonce zakázal kedíkovi, aby za ním stál kdekoliv a kdykoliv na hřišti: "Nikdy mě nerovnal (k ráně), ale řekl jsem mu, aby za mnou vůbec nebyl nikdy během golfové rundy."

Ani středeční dovysvětlení na tom pak nic nemění: "Pořád to platí: Nebuď za mnou. Nikdy. Nechoď za mnou. Nedělej za mnou vůbec nic."

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení