Delší rány za cenu bolesti. Zranění přibývá i u mladých

Golfový švih, ilustrační foto

Při pohledu na délku odpalů dnešních bomberů člověk mnohdy žasne. Nejnovější technologie v kombinaci s atletickým silovým švihem přinášejí hráčům schopnost odpalovat míčky ukrutně daleko, někdy i za hranici 350 metrů. Tahle výhoda ale může být vykoupena velkou bolestí.

Výrobci golfových holí se předhánějí v tom, který model driveru hráčům prodlouží jejich rány víc. Prodlužují se hřiště, a tím sílí tlak na to švihat ještě tvrději. Golfisté tráví daleko více času v posilovnách než v dobách minulých, takový je dnešní golf na profesionálních túrách.

Pohled na osvaleného Brookse Koepku, Dustina Johnsona, Camerona Champa a další ranaře tento trend jen potvrzuje. A nakonec aktuální světový žebříček, v němž se v TOP 10 za vyložené ranaře nedají považovat snad jen Rickie Fowler a Francesco Molinari, je toho dalším důkazem.

Jakou cenou ale tihle ranaři za své dlouhé rány zaplatí? Dlouhé debaty se vedou i třeba o tom, co způsobilo Tigeru Woodsovi takové problémy se zády, kterými si v posledních letech prošel. Byly to dramatické a četné změny v jeho švihu? Až příliš časté návštěvy posiloven? Vojenský výcvik, který v minulosti absolvoval?

Skupina lékařů z Barrowského neurologického ústavu v nejnovější studii potvrdila, že golfisté s moderním silovým švihem zatěžují páteř více, a tím si zadělávají na zdravotní potíže. Když lékaři porovnávali současné hráče s legendami jako je Jack Nicklaus nebo Ben Hogan, zjistili, že dnešní hráči jsou daleko svalnatější a švihají mnohem silověji, což výrazně zvyšuje tlak na meziobratlové disky a vede k diskopatii.

"Věříme, že případ Tigera Woodse a jeho potíží se zády upozornil na přehlížený jev u moderních golfistů," napsal Corey T. Walker. "Výsledky výzkumu hovoří o nastupujícím degenerativním onemocnění páteře, její nestabilitě a bolesti," uvádí jeden z autorů studie.

A podle lékařů se problémy se zády netýkají jen starších golfistů. Bolestmi zad trpí často i dnešní mladí golfisté, kteří se s takovými potížemi potýkají dříve než negolfisti.

"Golf můžete hrát celý život bez bolesti, pokud budete švihat jako Bobby Jones, nebo jak to učil Ernest Jones, který tvrdil, že jde spíš o houpavý pohyb než o silový. Spousta mladých hráčů švihá tvrdě, a já nevěřím, že to je ta správná cesta," tvrdil už před časem Phil Mickelson, golfista, který je schopný hrát na nejvyšší možné úrovni více než 20 let a bez vážnějších zdravotních komplikací.

Co s tím? Problémům se dá předejít posílením svalů v dolní části zad a zlepšil flexibilitu ve střední a horní části.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení