Mrůzek chce plnou kartu a říká: Mohu si vydělat velké peníze

Filip Mrůzek

Konečně se nebude muset spoléhat jen na pozvánky Relmostu. Filip Mrůzek si loni uhrál kartu kategorie 14 pro letošní sezonu Challenge Tour, a tak si většinu startů zajistí sám. Dohromady by jich mohlo být kolem dvaceti a cíl je jasný - získat pro příští rok plnou kartu.

Loni mu skončila sezona relativně brzo. Posledním turnajem pro Mrůzka bylo finále domácí Moneta Czech PGA Tour na Kaskádě. Po zisku karty na Challenge Tour se poté už nehnal do Q-school a měl tak delší čas jak na regeneraci, tak následnou přípravu na novou sezonu.

"Po dvou týdnech klídku začala tvrdá zimní příprava. Třikrát nebo čtyřikrát týdně jsem byl ve fitku, do toho každý den golf. S tátou jsme pracovali na nějakých změnách a se Sváťou Býmou jsme ve fitku hodně rozjeli sílu, celkově mechanismus a pohyb, aby byl švih jak flexibilní, tak dynamický," popsal Mrůzek své hlavní zimní domácí úkoly.

Až poté vyrazil v prosinci na pořádnou dovolenou, než se v lednu znovu vrhl do zimní přípravy. Pro tu soutěžní pak nezvolil pro Čechy tradiční Pro Golf Tour, ale Mediterranean Tour v Egyptě

Na přelomu ledna a února zde odehrál tři turnaje, na kterých si připsal dělené čtvrté, páté a třinácté místo. Ve všech případech přitom mohl před finálovým kolem pomýšlet klidně i na vítězství.

"Zahrál jsem celkem dobře, až jsem byl těmi výsledky překvapený. Přeci jen člověk po zimě a třech měsících bez soutěžního golfu nemá nějaké velké cíle, spíše se potřebuje dobře rozehrát před sezonou. Zahrál jsem ale jednou devět pod, dvakrát za mínus pět a v průměru jsem byl mínus dva na kolo, což podle mě není špatné," pochvaluje si Mrůzek, který všech devět kol zahrál dohromady za -18.

Hlavní cíl ale podle něho byl splněn.

"Člověk po zimě nemá ještě úplně cit a trochu se trápí se vzdálenostmi, které potřebuje zase vychytat. Z rohožky je to úplně něco jiného, najednou to létá do výšky a míček má úplně jiné trajektorie."

Celý trip pro něho navíc málem skončil předčasně. Během druhého turnaje se mu udělal zánět v noze na stehně, a když se ráno probudil, tak prakticky nemohl vstát z postele. Nakonec se s tím ale vypořádal.

"Ládoval jsem do sebe antibiotika, hodně to mastil a sprejoval... Myslel jsem si, že všechno odpískám a poletím domů. I proto jsem rád, že jsem tehdy dohrál poslední kolo druhého turnaje jen za plus jedna. Byl jsem za to hodně rád, pak vše naštěstí odešlo a mohl jsem hrát i třetí turnaj,“ prozrazuje zpětně sedmadvacetiletý český profesionál.

O Mediterranean Tour se dozvěděl už před dvěma roky, ale rozhodl se na ní startovat až letos. A to ze dvou důvodů. Cítil, že potřebuje udělat změnu, a také se mu nelíbilo nastavení turnajů na Pro Golf Tour v Maroku.

"Na Pro Golf Tour se mi nelíbila kombinace dvou hřišť, na kterých hrálo 180 lidí, ale cutem procházelo jen čtyřicet nejlepších. To, když si člověk spočítá, tak prize money nebere ani třicet procent hráčů… Jasně, na každý turnaj jedete vyhrát, ať už je tam padesát nebo dvě stě lidí, ale tohle byl extrém. Pokud člověk neskončí do pátého místa, tak si ani nepokryje náklady," počítá Mrůzek nahlas.

A ještě jedna věc ho od cesty do Maroka odrazovala: "Říkal jsem si, že to tam asi bude v tolika lidech trochu hektické na trénování. Na puttingu, drivingu i krátké hře musela být miliarda lidí."

Ani Mediterranean Tour ale nebyla v ohledu prize money úplně ideální. Přihlásilo se na ni totiž méně hráčů, než se čekalo, a tak se finanční odměny nevyplácely v původní výši. Druhá série tří turnajů, která měla přijít na řadu v březnu a do které chtěl Mrůzek také zasáhnout, se pak přesunula dokonce na přelom října a listopadu.

"Zůstanu tak v Česku a v druhé polovině března se rozhodnu, zda vyrazím někam do tepla za turnaji, nebo zda se budu i nadále připravovat pouze na Challenge Tour, která startuje v dubnu," neví ještě Mrůzek, jak přesně budou probíhat jeho nadcházející týdny.

Jeho hlavním cílem pro letošní rok je pak zisk plné karty na Challenge Tour pro rok příští. Aby nebyl limitován počtem startů a mohl odehrát všechny turnaje, na které si ukáže. Dál se zatím dívat nechce.

"Samozřejmě, že by bylo úžasné se už teď dostat na European Tour, ale asi bych měl předtím ještě něco odehrát na Challenge Tour a třeba i vyhrát turnaj. To je přitom můj druhý hlavní cíl, vyhrát na Challenge Tour jeden turnaj. To mám za domácí úkol," odkrývá svůj "to-do list".

Se svou kategorií by se měl letos dostat na zhruba 13 turnajů. Další by rád pokryl pozvánkami Relmostu, kterých může dostat maximálně devět, tak, aby stihl turnajů odehrát zhruba dvacet.

"Uvidíme, jak se bude sezona vyvíjet. Rád bych se dostal do Švýcarska, kam pojede jen pětatřicet nejlepších hráčů, nebo do Číny. Ale to je daleko, musím hrát každý turnaj naplno a sbírat body od začátku. I proto je pro mě důležité, abych se pořádně rozehrál,“ nastiňuje program své sezony s tím, že když mu to vyjde, zastaví se na některém z domácích turnajů české PGA. A pak je zde samozřejmě i D+D REAL Czech Masters na Albatrossu v rámci European Tour.

Možného vypadnutí peněz z rozpočtu uhraných na turnajích nejvyšší české profesionální série se nebojí. Loni to přitom bylo 411 250 korun, což bylo více jak dvakrát tolik, než si vydělal druhý Ondřej Lieser.

"Beru to tak, že budu hrát turnaje, kde si můžu za první místo vydělat 25 000 eur. To na české túře člověk nevydělá na všech turnajích za celý rok. Beru to tak, že konečně jsem se dostal tam, kde mohu vydělávat velké peníze," nepřipouští si možné finanční problémy, které v minulém roce potkaly Stanislava Matuše a vedly ke konci Prague Golf Teamu.

Mrůzek věří, že s výsledky dorazí i potřebné finance: "To, že jsme si se Standou Matušem ty karty uhráli svědčí o tom, že tam patříme, že jsme dobří hráči a není proč se něčeho dopředu bát. Máme zde loňské výsledky, kdy jsem hrál dobře, když jsem skončil třeba osmý v Rakousku a nebylo to nadoraz… Věřím tomu, že si na Challenge Tour můžu vydělat mnohem více peněz než v Česku."

S Matušem přitom v kontaktu není a neplánuje tak ani rozložení nákladů mezi oba hráče. Podle Mrůzka to ani není dost dobře možné.

"Myslím, že každý z nás to jede trochu jiným stylem. Se mnou bude opět jezdit jako kedík všude má žena Štěpánka. Loni jsme prožili nejlepší rok, dostali jsme se na Challenge Tour a doma vyhráli spoustu peněz. Beru to tak, že jsme oba součást týmu a je super mít vedle sebe člověka, kterému věříte a který s vámi půjde do všeho. Loni to tak bylo a myslím, že by to mělo a bude fungovat i nadále," říká Mrůzek.

A jak to mají nastavené ohledně uhraných prize money? Tradičních deset procent pro kedíka z uhraných peněz zde nehledejte: "Máme rodinný rozpočet, všechno jde de rodinné kasy."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení