Jihoafričanův život visel na vlásku. Teď válčí na European Tour

Christiaan Bezuidenhout

Osud se s ním zrovna nemazlil. Se zajímavým příběhem se v blogu pro European Tour svěřil 24letý Christiaan Bezuidenhout. Golfista z Jižní Afriky ve dvou a půl letech svého života vypil jed na potkany a s následky otravy zápolí dodnes.

Všechno to začalo docela nevinně.

Na ulici, kde si spolu hrály malé děti. Mezi nimi byl i malý Christiaan, který v nestřežený okamžik popadl lahev Coca Coly a napil se. Nemohl však tušit, že v lahvi je místo limonády jed na potkany.

V ten moment začal bojovat o život.  

"Málem jsem umřel. V nemocnici mi vypumpovali žaludek, ale stejně jsem se potíží úplně nezbavil. Jed se dostal do nervového systému těla, začal jsem koktat a trpět úzkostí," přibližuje Bezuidenhout své strasti.

Z obav, že se k němu okolí kvůli poruše řeči otočí zády, se uzavřel do sebe a začal trpět depresemi. Až v posledních pěti letech se situace začala zlepšovat. Bezuidenhout si musel zvyknout na to, že po turnajích musí pronést řeč před stovkami lidí.

"Předtím jsem se distancoval od všeho a od všech," přiznává a pokračuje: "Bál jsem se vzít telefon, odpovědět na otázku, odtahoval jsem se od lidí, protože jsem se bál s nimi mluvit. Pomohl mi až psycholog, který mi dodal sebevědomí. Ale koktavosti už se nikdy nezbavím, můžete ji jen kontrolovat a přizpůsobit se."

Vada řeči a s tím spojená úzkost způsobila Jihoafričanovi velké potíže i na golfových hřištích. Psycholožka mu předepsala léky na snížení krevního tlaku, které užíval sedm let, a díky nimž se cítil mnohem lépe a konečně žil plnohodnotný život. Pak ale přišla dopingová kontrola...

Psal se rok 2014 a Bezuidenhout zrovna držel v ruce skorkartu prvního kola na British Amateur, když se o něho začali zajímat dopingoví komisaři. Golfista ještě před odběrem do formuláře popsal stav věci, že užívá léky v závislosti s jeho nemocí. Nebylo mu to nic platné.

O dva měsíce později tak přišla další tvrdá rána - stop na dva roky. A to měl Bezuidenhout za dva dny reprezentovat svou zemi v prestižním turnaji Eisenhower Trophy.

"Bylo to strašné. Celou amatérskou kariéru trénujete pro tenhle okamžik, a pak vám dva dny před startem sdělí, že máte smůlu a máte dvouletý zákaz hrát. V tu chvíli se mi zhroutil svět," líčí Jihoafričan.

A bylo hůř. Bezuidenhout získal v golfovém světě nálepku podvodníka, toho, kdo dopuje. "Zakázali mi hrát jedinou hru na světě, kterou miluji. Byl jsem zdrcený," vrací se k nejtěžšímu období kariéry.

Pro Bezuidenhouta přeci jen svitla naděje, když mu po přezkoumání věci zkrátili dvouletý zákaz na devět měsíců. Vrátil se nabitý energií a odhodlaný ukázat světu, čeho je schopný dosáhnout.

V prvním turnaji na mini tour v Jižní Africe vyhrál o sedm ran, při prvním turnaji mezi profesionály na South African Open byl druhý. Získal kartu na Sunshine Tour, profesionální sérii v Jižní Africe.

A v roce 2017 už držel v ruce kartu na European Tour.

Golfista, který se představil v minulosti i českým fanouškům na Albatrossu při D+D REAL Czech Masters, nebo na Zbraslavi a Kunětické Hoře v rámci turnajů Challenge Tour, tak může dál snít svůj sen. Touží totiž hrát s těmi nejlepšími o největší tituly v golfu, na majorech.

"Z každého turnaje jsem si odnesl spoustu zkušeností, mým dalším cílem je vítězství na European Tour, kvalifikace na některý z majorů, třeba hned do Portrushu," říká 576. hráč světa o touze zahrát si The Open.  

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení