Rory McIlroy zapomněl vyhrávat, deptá ho i tempo hry

Rory McIlroy

Rory McIlroy prožívá jak skvělé, tak vlastně otřesné období. Jeho hra je konsistentní, týden co týden, kdy je ve hře, může myslet na titul. Jenže to je tak všechno, zůstává u myšlenek, trofeje sbírají jiní. A McIlroy tomu musí pouze, často v rámci posledního flightu, přihlížet.

Na svém kontě má letos na PGA Tour pět umístění mezi nejlepšími šesti hráči v řadě. Před dvěma týdny skončil druhý na akci WGC v Mexiku, naposledy v minulém týdnu obsadil dělenou šestou příčku na turnaji Arnolda Palmera v Bay Hill. To je ale prostě málo.

Severoirský golfový supertalent byl zvyklý sbírat jeden titul za druhým. Na PGA Tour jich má ve svých 29 letech na kontě už čtrnáct, na European Tour o jeden méně. Čtyřikrát uspěl na majoru.

Jenže za posledních 30 měsíců si připsal vítězství jediné... 

Za posledních 15 měsíců byl přitom už devětkrát členem závěrečného flightu. Jenže z posledních sedmi takových případů má průměrné skóre 72 ran. A s tím na PGA Tour vyhrávat nemůžete.

"Podívejte, nezáleží na tom, jestli je čtvrtek, pátek, sobota nebo neděle. Zahrál jsem zde 72 ve čtvrtek a mám pocit, že jsem (dnes) hrál lépe, než když jsem těch 72 nastřílel ve čtvrtek," zareagoval McIlroy na otázku, proč to v Bay Hill po finálovém kole v paru, tedy za 72, opět nevyšlo.

A došlo i na otázku ohledně závěrečného flightu. "Je jedno, jestli jste v posledním flightu nebo v pátém. Nakonec je to vždy pouze golf," řekl stroze McIlroy. A má vlastně pravdu. 

On nevyhrává, ani když nejde po hřišti v poslední skupince.

V sedmi případech ze třinácti, kdy na PGA Tour vyhrál turnaj na rány, útočil zezadu. Tak jako loni v Bay Hill, kdy ve finále zahrál za 64 ran (-8) a došel si pro ten jediný získaný titul za posledních 30 měsíců.

"Hraji dobrý golf a je jedno, jestli ho hraji ve čtvrtek, pátek, v sobotu nebo v neděli. Ano, mé neděle nejsou takové, jak by se mi líbilo, ale do těch pozic se dostávám já sám. Dobrý golf je dobrý golf," dodal.

Kde tedy hledat důvod, proč hraje McIlroy v poslední době svůj nejlepší golf jindy, než v tu nejdůležitější chvíli, tedy na druhé devítce finálového kola? Možná za to může i všudypřítomný problém s tempem hry.

McIlroy byl vždy považován za rychlého hráče. Jenže především v zámoří se hra neuvěřitelně zpomalila. Tempo hry trpí a výjimkou nejsou kola delší než pět hodin. Ani v Bay Hill to nebylo jiné.

Vše nejlépe dokumentovala situace z odpaliště 17. jamky.

Jak McIlroy, tak lídr po třetím kole Matt Fitzpatrick tušili, že Molinariho, který byl už přes hodinu v klubovně, výsledkově nedostihnou. A navíc museli dlouho čekat na svůj odpal na aktuálním tříparu.

"Dneska to je pomalé, co?" zeptal se Fitzpatrick McIlroye. "Pomalé to je každý den. Je to strašné, ostuda," zareagoval jeho frustrovaný spoluhráč, který přeci jen podobné situace zažívá častěji než on.

McIlroy se tak možná nedostává v závěru finálových kol do tempa, které potřebuje, a které v jiných dnech, především ve čtvrtek a pátek, ubíhá přeci jen rychleji. Než ve chvíli, kdy jde o všechno.

Sám ale věří, že je pouze otázka času, kdy určitou dávku smůly prolomí a skvělé kolo si zapíše také v neděli. Na všem zlém se snaží hledat to dobré, i když je jasné, že každou další nepovedenou nedělí je to pro něho stále obtížnější a obtížnější. On se ale nevzdává.

"Jsem mnohem spokojenější s tím, jaký golf hraji nyní, když jsem velmi konsistentní a pouze čekám na týden, kdy bude řada na mě, abych vyhrál," říká McIlroy před svým dalším startem v TPC Sawgrass na The Players, které ještě nevyhrál, a jen pár týdnů před Masters, kde by opět rád uzavřel svůj kariérní Grand Slam.

K tomu však bude potřebovat špičkovou neděli. 

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení