Cafourek zacílil na mentální trénink, golf už ho opět baví

Jan Cafourek

​Loňský rok, především jeho druhá polovina, nebyl pro Jana Cafourka ideální. I proto se přes zimu zaměřil na jiné věci než v minulosti. Svou hru jen ladil k pomyslné a pro všechny golfisty vzdálené dokonalosti, mnohem více se zaměřil na svou hlavu. A podle všeho úspěšně.

Sezona mu loni skončila relativně brzy, už v prvním týdnu v říjnu minutým cutem na turnaji Challenge Tour v Irsku. I proto s ničím nelenil a přípravu na další golfový rok začal okamžitě.

"Využil jsem dobrého počasí, které v Česku bylo, a zahájil jsem přípravy ještě před plánovaným volnem. Ať už šlo o lehký tuning švihu nebo drobné úpravy v puttování. Měsíc a půl jsem do konce listopadu makal," vzpomíná dnes ještě na závěr loňského roku.

Trochu zvolnil až v jeho samém konci: "Prosinec jsem si udělal volnější. Potřeboval jsem zrelaxovat hlavu, dát se po sezoně dohromady. Využíval jsem k tomu ať už běžky, nebo jsem se vrátil za stůl v ping pongu, což mě neskutečně bavilo, i když mi to moc nešlo, když netrénuji."

Nebyl to ale pouze golfový švih a příprava ve fitku, na co se Cafourek přes zimní měsíce ve své přípravě na další boje především na Challenge Tour zaměřil. Více prozkoumat se rozhodl možná vůbec poprvé v životě i svoji hlavu, ve které měl tu a tam na turnajích trochu zmatek.

"Přes zimu jsem hodně pracoval na mentálním tréninku. Myslím, že tam jsem v posledních letech dost ztrácel a jedná se o partii, které jsem se doposud moc nevěnoval. Teď ale vidím, že tam je velký potenciál," věří v lepší výkony na těch nejdůležitějších centimetrech mezi ušima.

V lednu se pak už opět nedočkavě chopil holí. Nejprve ještě týden trénoval po indoorech, než na čtrnáct dní vyrazil do Dubaje. V teple už pouze vylaďoval přes zimu zapracované věci a snažil se rozehrát před blížícími se pro něho úvodními třemi marockými akcemi na Pro Golf Tour.

"Loni jsem měl určitě velké rezervy na greenech, málokdy jsem se během kola dostal pod třicet puttů, což je tristní. Na těch prvních turnajích v Maroku jsem už měl tři nebo čtyři kola pod třicet puttů, což je fajn," poodhaluje svou největší loňskou golfovou slabinu.

Na čem tedy přes zimu zapracoval?

"Těžko se to popisuje. Byla to lehká úprava v puttovacím švihu a také změna puttovacího rytmu. I nějaké celkové pozitivnější nahlížení na putty. Je to více maličkostí dohromady, které tomu ve finále pomohou, a když to dá dvě tři rány na kolo, tak to bude perfektní."

Z úvodních tří turnajů v Maroku si v první polovině února připsal jednu bednu za dělené třetí místo, jedno průměrné umístění (T17) a jeden minutý cut, přestože na daném turnaji zahrál za -4.

"Jel jsem tam s cílem alespoň jeden turnaj vyhrát a na ostatních se dobře umístit. Výsledkově to nebylo podle představ, ale s hrou jsem spokojený. Hřiště sice nebyla úplně těžká, ale když se podívám do skórkaret a na své statistiky, tak se mi to docela líbí," hodnotí svůj ostrý začátek sezony.

Ve zbytku února využil přívětivého jarního počasí k tréninku, aby se do Maroka znovu vrátil začátkem března k dalším dvěma turnajům (T15 a T36), během kterých také poznal, jaké to je porušit nová Pravidla, když špatně dropnul z výše ramen a dostal trestnou.

"Ještě to holt nemám v krvi," připouští.

Ani přes trest a již pět odehraných turnajů nepřestává věřit v zisk karty na tradiční turnaj European Tour v Maroku. Ten se koncem dubna uskuteční na hřišti v Royal Golf Dar Es Salam v Rabatu a zahraje si ho nejúspěšnější hráč z osmi marockých turnajů Pro Golf Tour (aktuální pořadí zde).

"Stále je to můj cíl, i když jsem si to trochu zkomplikoval, když jsem nedal ten jeden cut, ale stále mám šanci. Je to pořád otevřené," věří Cafourek, kterého stejně jako ostatní hráče čekají tři zbývající marocké turnaje Pro Golf Tour na přelomu března a dubna.

"Ještě si pak dám před startem Challenge Tour rakouský Haugschlag na Pro Golf Tour, který mám rád a rád bych tak ten turnaj vyhrál. Poté už ale přijde první Challenge ve Španělsku," doplňuje program nejbližších týdnů. V květnu ho pak čekají také oba české turnaje Challenge Tour.

A s čím do roku 2019 jde? "Úspěchem by pro mě bylo, pokud tuto sezonu ukončím s kartou na evropskou túru. Jsem teď ale spokojený s tím, že mě golf po delší době opět baví a jsem schopný si to na hřišti užívat a smát se. To je důležité, a to mi posledního půl roku chybělo."

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení