Augustu čeká rozhodnutí. Slavný Amen Corner už neplní svůj účel

13. jamka Augusta National

Jestli se dá jedno místo ve světě golfu považovat za posvátné, je to Amen Corner v Augustě, kde se tento týden už po třiaosmdesáté koná slavné Masters. Dříve obávaná sekvence jamek 11, 12 a 13, která často rozhoduje o vítězích a poražených, však v posledních letech již tolik strachu nevzbuzuje. Tiše trpí pod náporem dlouhých ran.

Augusta National tak uvažuje zejména o prodloužení ikonické třinácté jamky s názvem Azalea. Jenže to je v očích mnohých svatokrádež. Na druhou stranu, co s jamkou, kterou rostoucí délka ran devalvuje a ničí její někdejší slávu. A tak by se mohlo stát, že Amen Corner donutí řídící golfové orgány k uvalení přísnějších omezení na golfové vybavení.

Předseda Augusta National Fred Ridley na setkání s médii uvedl, že klub vyčká, kam se v problematice dlouhých ran, které trhají na kusy i ta nejslavnější hřiště, řídící golfové orgány posunou, než vydá pokyn k posunutí 13. odpaliště a prodloužení jamky.

Dalo by se to částečně brát jako varování.

Společně s tím, jak jsou koncipovány jamky 11 a 12, je pětiparová třináctka v Augustě pravděpodobně nejslavnější částí jakéhokoliv golfového hřiště na světě. Nicméně výzva, kterou představovala, je hodně otupena.

Například loni to byla s přehledem nejlehčí jamka na hřišti, s průměrným skóre téměř půl rány pod par s devíti eagly a 128 birdie k pouhým 24 bogey a sedmi dabláčům. Je pochopitelné, že klub tak přísně dbalý tradic chce vrátit jamce její zašlou slávu.

Jedno možné řešení je posunout odpaliště na pozemek zakoupený od přilehlého Augusta CC v roce 2017 za 25 milionů dolarů. Další možností je posunout odpaliště nalevo a vytvořit tak ještě ostřejší dogleg.

13. jamka Augusta National (Grafika: augusta.com)

A třetí možností je počkat, až řídící orgány v golfu stanoví technologiím jasnou hranici a účinně omezí délku ran z odpališť.

Tuto možnost Ridley upřednostňuje.

"Pokud jde z mojí strany nebo ze strany klubu o změny, neváháme je udělat, když jsou opravdu potřeba, ale Amen Corner je ve světě golfu posvátné místo a já v tomto ohledu váhám jednat ukvapeně. Preferuji počkat, jestli řídící orgány udělají pro golf to nejlepší, a pak na to vhodně reagovat," uvedl Ridley.

Dodal, že jamka se teď nehraje způsobem, jak byla původně zamýšlena, když ji spolu Bobby Jones a Dr. Alister MacKenzie designovali. "To zásadní rozhodnutí, jestli útočit na green druhou ranou, už není do značné míry relevantní," pravil Ridley s tím, že dnes už hraje druhou ránu přes Rae´s Creek téměř každý.

Rozhodnuto už je však o výstavbě nového televizního digitálního centra na severní straně Washington Road. Přístupné bude tunelem pod silnicí a "výrazně vylepší zázemí pro ty, kteří pomáhají vyprávět příběh Masters."

Už nyní však Masters dosáhne jedné významné digitální mety, když umožní fanouškům sledovat téměř všechny rány všech hráčů po všechna čtyři kola přes všechny digitální platformy turnaje. "Fanouškům tak umožníme sledovat jejich oblíbené hráče od jejich prvního drivu na jedničce po poslední putt na osmnáctce."

Jedna věc se však nezměnila.

Diváci přímo na hřišti nadále nesmí používat mobilní telefony, což Rory McIlroy považuje za velmi osvěžující. A Ridley s ním souhlasí.

Naopak v Augustě se po letech odmítání definitivně změnil přístup k ženám, které se mohou stát členkami dříve striktně pánského klubu.

Fred Ridley a vítězka Augusta National Women's Amateur Jennifer Kupcho

V minulém týdnu zde dokonce úspěšně proběhlo inaugurační Augusta National Women's Amateur, což by měla být cesta Augusty i v budoucnosti. Ridley tak naznačil snahu uložit plány pro vznik ženského profesionálního turnaje k ledu. Ženskou obdobu Masters tak neočekávejme.

"Augusta National byl spoluzaložen největším amatérským hráčem všech dob. Všechny naše iniciativy podporující růst hry jsou proto zaměřeny na amatérský golf a amatérské hráče. Rozhodli jsme se pořádat ženský amatérský turnaj každý rok a myslíme si, že to je všeobecně dobré pro ženský golf a budou z toho v budoucnu profitovat i profesionální golf a LPGA," dodal Ridley.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení