Požár v Erpetu, kde sídlí ČGF. Škody jsou milionové

Požár Erpet

Ničivý požár, naštěstí bez tragických následků, zasáhl v noci ze středy na čtvrtek budou Erpetu na pražském Smíchově, kde sídlí mimo jiné i Česká golfová federace. Její ztráty na majetku sice nejsou zatím podle všeho nikterak fatální, horší to ale je se samotným Erpetem.

Požár se v prvním patře budovy začal šířit před středeční půlnocí, jeho příčina zatím není známa. Díky včasnému zásahu hasičů ale nedošlo k vážnějšímu porušení budovy, i tak ale půjdou škody do milionů.

"V ulici Strakonická ve sportovní hale Erpet hořelo několik kanceláří pod střechou budovy. Na místě jsme měli šest jednotek a byl vyhlášen druhý stupeň poplachu," řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka přímo na místě pro reportéra televize Seznam Vojtěcha Gibiše.

Jak samotný zásah podle něho probíhal? "Nasadili jsme několik vodních proudů, zasahovali jsme v dýchací technice. Pomocí výškové techniky jsme nasadili speciální zařízení COBRA a termokamerou hasiči vyhledávali skrytá ohniska. Nicméně během třiceti minut jsme požár dostali pod kontrolu a pak probíhalo dohašování."

"Zásah byl komplikovaný v tom, že plameny se částečně dostaly do mezistropí. Obávali jsme se, aby nepronikly až na střechu. ... Díky včasnému zásahu se ale plameny nedostaly na střechu a nedošlo k větším škodám," dodal Kavka.

Areál Erpetu je tak od čtvrtka zavřený, a tak tomu zůstane i v nejbližších dnech a nejspíše i týdnech. Podle Karla Tůmy, ředitele Erpet Golf Centra, se v nejbližších 14 dnech s otevřením alespoň části budovy nepočítá.

"Dnes máme první prohlídku budovy, abychom zjistili, co všechno je špatně. Vyšetřovatelé nás sem včera vůbec nepustili, takže až dnes zjišťujeme škody," řekl nám v pátek dopoledne Tůma. "Nevíme nic, protože vyšetřovatelé nám také nic neřekli. Některé prostory jsou stále nepřístupné a musíme počkat na likvidaci v rámci pojišťovny," dodal.

Krom v Praze populárního golfového indooru požár budovy samozřejmě zasáhl také místní restauraci a další prostory, které kromě Erpetu obývá především Česká golfová federace a společnost ThemaTrade.

Zatímco kanceláře ThemaTrade, společnosti pořádající nejrůznější nejen golfové eventy, byly zasaženy z větší části, Česká golfová federace z celé události podle všeho vyšla ještě relativně "dobře".

"Hlavní část sekretariátu ČGF je nedotknutá. Nahoře jsme měli tři kanceláře ekonomického oddělení, které to ale zachvátilo hodně," prozradil nám Aleš Libecajt, generální sekretář České golfové federace.

Ta ale o své účetní záznamy nejspíše nepřišla: "Co víme, tak se požár šířil nahoru, zhruba od výšky hlavy stojící postavy. Sice je na místě popílek, ale že by nám fakticky shořely nějaké účetní doklady, to určitě ne. Dohromady jsme o nic nepřišli. Ať už se bavíme o šanonech nebo třeba hotovostním tresoru. To tam zůstalo, my to tam našli a odnesli. V zásadě jsme tak o nic nepřišli, ale na místě to vypadá strašidelně."

V rámci federace se jedná o větší komplikace především výhradně pro zmíněné ekonomické oddělení, jehož zaměstnankyně přišly o počítače. Požár odneslo také některé další vybavení kanceláří.

"Všechno účetnictví ale bylo na severu, který máme umístěný v jiné části budovy, nad našimi kancelářemi. Prakticky stačí nainstalovat účetního klienta na jakýkoliv jiný počítač a můžeme fungovat dál," říká Libecajt, který si tak může lehce oddychnout: "Komplikace to určitě je, ale pro nás to mohlo dopadnout daleko, daleko hůř."

Podle Libecajta bude moci sekretariát ČGF, hned jak se v budově obnoví dodávka elektřiny, pokračovat přímo na místě ve své činnosti. Ekonomické oddělení by v rámci "polních podmínek" fungovalo v zasedací místnosti. 

"Chod federace rozhodně není ochromen. Máme počítače, můžeme dělat odkudkoliv. V pondělí se nejspíše na místě všichni sejdeme a řekneme si co a jak. Všichni se k tomu staví pragmaticky. Stalo se a uvidíme, co dál, až zjistíme, jaké jsou celkové škody," uzavírá Libecajt.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení