Koepku hnal nedostatek respektu. Teď má, co chtěl. Je dominantní

celá fotogalerie (30) » Brooks Koepka

Brooks Koepka je od přírody velmi ambiciózní. Kromě neskrývané touhy být dominantním hráčem a vyhrávat ty největší turnaje ho hnal kupředu hlavně pocit, že je přehlížený. Může se to zdát zvláštní, ale jeho největší motivací byl nedostatek respektu, který pociťoval.

Často oprávněně. Když před Masters analytik Golf Channelu Brandel Chamblee prohlásil, že Koepka snahou o redukci váhy v nejlepším období své kariéry páchá sportovní sebevraždu, devětadvacetiletého Američana tím pořádně namíchl. Ve skutečnosti mu však odvedl tu nejlepší službu.

Dodal mu ještě větší motivaci.

Kritika Chambleeho ztělesňovala přesně to, co Koepka nejvíc nesnáší. A to když mu někdo prokazuje nedostatek respektu. "Mám pocit, že mi ukazoval prostředníček čtyři a půl hodiny," řekl Chamblee během čtvrtečního vysílání pořadu Golf Central Live From the PGA.

Reagoval tak na Koepkův famózní start do PGA Championship, který v neděli vyústil v Koepkovo čtvrté vítězství na majorech z posledních osmi startů. Zároveň tím Chamblee přiznal porážku ve slovní válce, kterou spolu oba několik týdnů vedli.

A především, konečně tím prokázal Koepkovi kousek úcty.

Další příklad?

Hlučící fanoušci v Bethpage, kteří se během finálového kola obrátili proti němu a mocně povzbuzovali jeho pronásledovatele Dustina Johnsona. Jejich chování bylo vůči Koepkovi o to hrubší, čím víc se mu DJ přibližoval.

Koepka byl absencí jejich loajality posílen, ale přiznal, že náhlá ztráta jejich velké podpory, která se rychle otočila téměř v nenávist, ho zaskočila.

"Když začali zpívat "DJ, DJ," vlastně mi to pomohlo. Myslím, že to byla ta nejlepší věc, která se mi mohla stát," pravil po svém triumfu. Dalších důkazů, že Koepka nejvíc nesnáší, když nemá respekt, asi netřeba.

V kritickou chvíli odpověděl tak, že posadil svůj drive ideálně na patnáctou fairway a konečně zahrál par po čtyřech bogey v řadě. Vrátil se tím zpět na vítěznou cestu. I když zahrál na posledních jamkách plus jedna, což bylo pro jeho nepovedené finálové kolo charakteristické, stačilo to v součtu na to, aby svou práci zdárně dokončil.

Historie si totiž bude pamatovat už jen to, že získal svůj čtvrtý major z posledních osmi startů, což se naposledy povedlo Tigeru Woodsovi. Nyní je dvojnásobným vítězem US Open i PGA Championship v řadě.

"Čtyři z osmi. Líbí se mi, jak to zní," liboval si Koepka v pocitu, že si vítězstvím nedaleko New Yorku konečně vydobyl, že už nadále nebude přehlížený. Odborníky, soupeři, a snad ani fanoušky, kteří k němu byli v neděli hodně nespravedliví.

"Dnes to bylo moje nejuspokojivější vítězství ze všech majorů. Vím to podle toho, že na osmnáctce jsem byl nejvíc nadšený, co jsem kdy v životě byl," prohlásil Koepka. Odpovídala tomu i bezprostřední oslava, která byla tou největší, kterou jinak stoický Koepka v kariéře ukázal.

Že by se však nyní uspokojil, když má konečně tolik respektu, kolik chtěl mít? Ale kdepak. Šampion, který dodnes drží rekord hřiště na Kunětické Hoře z dob, kdy se prokousával vzhůru skrz Challenge Tour, chce dominovat dlouhodobě.

"Myslím, že každý velký sportovec má svůj šém. Ten můj funguje, tak proč bych měl nyní sejít ze své cesty. Myslím, že tohle vám nikdo nedá. To můžete mít pouze v sobě a uchopit to ve své vlastní hlavě," pravil Koepka, od kterého se nyní budou očekávat velké věci.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení