Drama na Kuňce. Cafourkovi cut utekl, Novák prošel

Vítek Novák

Jeden. Počet českých golfistů, kteří prošli na turnaji D+D REAL Czech Challenge cutem je skromný. Stejně jako loni zachránil čest domácích barev amatér. Na Michala Pospíšila letos navázal Vítek Novák. Podnik na Kunětické Hoře má také nového lídra. Angličana Smithe vystřídal Francouz Adrien Saddier.

"Mrzí mě to. Honza Cafourek hrál dobře. Myslím, že by měl být ve víkendových kolech. Přál jsem mu to. Ale i ostatním. Jsme jeden národ, měli bychom si přát a ne šlapat jeden druhému na hlavu,“ prohlásil zklamaně Vítek Novák, jediný postupující Čech.

Přitom od rána to na Kuňce vypadalo, že by se mohla konat minimálně dvojnásobná domácí radost. Ve hře byl ještě Jan Cafourek, který skončil na -4. Když ale docházely poslední flighty posunula se hranica cutu na -5.

A to hlavně proto, že stejně jako včera, i dnes rozjeli hráči skórovací mašinérii. K vidění byly výsledky jako -7, ale i -9 za kolo. Francouz Saddier zahrál přesně mezi tyto dvě čísla a s 15 ranami pod par těsně předstihl dosud vedoucího Angličana Smithe.

Něco jsem snědl

Pomalu se rozednívá, teplota na Kunětické Hoře ještě zdaleka nedosahuje odpoledních 25 stupňů. Jan Cafourek vchází na odpaliště první jamky deset minut před půl devátou.

"Já jsem včera asi něco špatného snědl,“ honí se mu hlavou. Zdravotní potíže promění jeho druhou osmnáctku v trápení. Jenže jako by ho hnaly co nejrychleji do klubovny. Ze včerejších -1 je po devíti jamkách na -3.

Úplně spokojený ale není. "Nejdou mi putty,“ stěžuje si.

A rázem začne kazit.

Po šestnáctce jde sice -5, na sedmnáctce ale zahraje bogey, a když má na poslední jamce velkou šanci na nápravu, těsně mine cíl. "To je škoda,“ zoufá. Ví, že právě kolem jeho výsledku bude ležet cut. Zatím je na -3, ale další hráči se rychle zlepšují. Za chvíli bude opravdu na hraně.

Ale stále na té správné straně.

Tři pod par? Omyl

Na tu se chtějí přehoupnout i další. Aleš Kořínek zahraje stejně jako včera -1. To je málo. Matyáš Zapletal šel ve čtvrtek v paru, pátek mu ale nesedl a na víkend má volno. Lépe to vypadá s talentovaným Nicolasem Schellongem. I on včera zahrál 72 a dnes bojuje o zlepšení. V jednu chvíli leaderboard ukazuje -3 a na cut stačí v tu chvíli jedna rána.

"Musel jsem špatně nahlásit skóre,“ díví se Schellong. Je přesvědčený, že je o ránu horší. A za chvíli mu přitakají i oficiální data. Cut utíká a sedmnáctiletý amatér už ho nedožene. "Ale zkušenost a pocit, že se můžu měřit i s hráči, kteří mají za sebou turnaje European Tour, je cenná,“ zůstává přes konec na turnaji pozitivní.

Takový je i Cafourek. Na přilehlém improvizovaném hřišti doprovází děti, které si chtějí vyzkoušet golf. Směje se, baví, a když se děti rozprchnou, odchází trénovat. Však tady má ještě velké plány. "Mým snem je být v nejlepší dvacítce,“ vyhlašuje.

Sbohem, víkende

Vítek Novák je skromnější. Stačila by mu třetí desítka. A do ní má směle nakročeno. Je sedm ran pod parem po devítce, dokonce osm po desáté odehrané jamce. Na té jedenácté ale udělá double bogey a jeho pohoda se rozpadne. „Jsem d…,“ nadává si.

Už na něj doléhá únava z toho, jak usilovně doháněl tréninkové hodiny, které zameškal přípravou na maturitu.

Únava je na něm vidět i na poslední jamce. Netrefí fairway, nevyjde mu ani třetí rána, až tou čtvrtou se dostává na green. Kolem něj už stojí fanoušci. Ozývá se potlesk. Míček dopadl do blízkosti jamky a je jasné, že Novák si tohle hřiště projde ještě dvakrát. "Dneska to bylo celé trochu adventure," směje se a odchází si odpočinout.

A Cafourek? Krátce před koncem dne padá cut na -5. Pak už se odtamtud nehne. Páteční program končí, vedení drží nově Francouz Saddier, druhý je včerejší vládce Smith. Slunce zapadá, děti odešly a s nimi i největší poražený dne Cafourek.

Pořadí turnaje D+D REAL Czech Challenge po druhém kole si můžete prohlédnout zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení