Před 45 lety stvořil Nicklaus monument, který uctívá i Woods

Memorial Tournament

Už je to 43 let, co Jack Nicklaus zhmotnil svůj sen a uspořádal první ročník svého turnaje na svém golfovém hřišti. Od té doby se stal Memorial Tournament jednou z neprestižnějších zastávek v kalendáři PGA Tour a hřiště Muirfield Village Country Clubu jedním z největších monumentů světového golfu.

Tehdy 34letý Nicklaus už byl držitelem rekordu v počtu vyhraných majorů. Když 27. května 1974 Muirfield Village Golf Club otevíral, měl již doma dvanáct z nakonec osmnácti major trofejí. Jeho dílo bylo tehdy ještě nedokonalé, přesto již mistrovské.

Tehdy to byl již nejlepší hráč historie, ale stále to byl ještě relativně nezkušený golfový designér, který měl na kontě méně než tucet postavených hřišť z toho většinu stavěl se svým kolegou Peterem Dyem. Přesto byl posedlý vizí vybudovat své dokonalé golfové hřiště.

Tuto svou posedlost začal v Dublinu v Ohiu naplňovat v první polovině 70. let. Po otevření bylo hřiště s nadšením přijato. Časopisem Golf Digest bylo okamžitě zařazeno mezi nejlepší v USA a Nicklaus za něj sklidil obrovskou chválu od kolegů, když na něm v roce 1976 hostil první Memorial.

Otevřením to však neskončilo. Nicklaus svůj největší skvost neustále opečovával a vylepšoval. Před několika lety přebudoval tříparovou šestnáctku a vybudoval nová odpaliště pro čtyřparovou osmnáctku u příležitosti Presidents Cupu v roce 2013.

Neustále vylepšoval nastavení hřiště a své nedokonalé mistrovské dílo přebudoval v jeden z nejcennějších golfových designů na světě. Nejenže se na něm každoročně koná Memorial, ale je to jediné hřiště na světě, kde už se hrál Ryder Cup, Solheim Cup i Presidents Cup, tedy všechny tři nejprestižnější týmové soutěže na světě.

Dávno předtím, než se kterákoliv z těchto soutěží konala, deklaroval Nicklaus, že Muirfield má být "ukázkové místo, jak by měl golf vypadat". Inspiraci našel ve své vlastní hlavě, místo pak našel ve svém rodném Ohiu.

Když fanoušci v roce 1965 nadšeně přijali PGA Championship v Columbus Country Clubu, začal Nicklaus dumat o tom, jestli by byl v centrálním Ohiu životaschopný také pravidelný turnaj PGA Tour. V tu dobu byl Zlatý medvěd profesionálem jen necelé čtyři roky.

O rok později těsně před tím, než poprvé v kariéře obhájil triumf na Masters, přeměnil své myšlenky v činy a pověřil svého přítele Ivora Younga úkolem najít vhodný pozemek ke koupi, kde by mohl své plány realizovat.

Farma na nerozvinutém předměstí Columbusu byla druhým místem, které Young Nicklausovi ukázal. Byl z něj nadšený i Dye, a tak Nicklaus 180 akrový kopcovitý pozemek nakonec koupil. A zbytek je historie.

"Je to to nejlepší místo, které nemá moře ani hory. Nejlepší místo ve vnitrozemí, které jsem viděl," pravil tehdy Dye.

"Je to krásné místo. Když jsem ho poprvé viděl, líbilo se mi, jak se proplétá mezi údolími. Věděl jsem, že chci postavit hřiště s vyvýšenými místy a s výhledy. Šířka místních údolí se k tomu dokonale hodila," vzpomínal Nicklaus, který je skutečným vynálezcem pojmu "stadionový golf", tedy hřiště s vyvýšenými vyhlídkovými body, které do Muirfieldu nakonec úspěšně včlenil.

"Nemůžu říct, že bych byl úplným designérem hřiště, protože jsem byl tehdy naprostý začátečník. Jen jsem si zkrátka to místo zamiloval. Když došlo na samotné designování, šlo o to najít tu a správně využít ta nejlepší místa. Jen jsem prostě včlenil do těch údolí kus sebe sama," řekl Nicklaus o místu, které stálo na počátku jeho velkolepé designerské kariéry.

Samotná stavba začala 28. července 1972. Otevřeno bylo za necelé dva roky. O další dva roky tu vyhrál první turnaj PGA Tour Roger Maltbie. Další rok již patřil Nicklausovi, který tu podruhé a naposledy triumfoval v roce 1984.

Tiger Woods a Jack Nicklaus (Foto: GettyImages)

15 let po něm tu poprvé zvítězil Tiger Woods, čímž se pomalu dostáváme do současnosti. Woods je rekordmanem v počtu vítězství na Memorialu. Popáté a naposledy tu vyhrál v roce 2012. Letos je ve startovní listině znovu, když tu loni ve své návratové sezóně skončil dělený dvaadvacátý.

Na místě, které má Woods ve velké oblibě, se tak letos pokusí o převzetí již šesté trofeje z rukou hostitele Jacka Nicklause, legendárního Zlatého medvěda, kterého se letos na Masters opět vydal stíhat v počtu major titulů. K vyrovnání dnes 79letého Nicklause už mu chybí jen tři. A Nicklaus Woodsovi na Memorialu určitě popřeje, aby to za další dva týdny na US Open byly už jen dva majory, které mu na něj budou zbývat.

Muirfield je pro svou krásu samozřejmě vděčným objektem televizních kamer. Posoudit to budou moci i čeští golfoví diváci při přímých přenosech stanice Golf Channel, které poběží od čtvrtka do neděle.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení