Plaťte nám na majorech stejně, volá legenda ženského golfu

Catriona Matthew

Catriona Matthew vyzvala organizátory US Open a British Open, aby vypláceli na svých major šampionátech mužům i ženám stejné finanční odměny. Evropská kapitánka v Solheim Cupu v rozhovoru pro stanici BBC prohlásila, že takový počin by pomohl překonat propast mezi odměnami v mužském a ženském golfu.

"V televizí vidíme stále více ženského golfu, ale je tu stále obrovský rozdíl v penězích, které dostávají nejlepší muži a nejlepší ženy," uvedla devětačtyřicetiletá Skotka, která vyhrála Women's British Open v roce 2009 jako svůj jediný major turnaj v kariéře.

"Je to stejné jako o tom, jestli bylo dříve slepice nebo vejce. Tedy jestli potřebujeme nejdříve peníze do ženského golfu, aby přišlo televizní pokrytí, nebo naopak," přišla Matthew s trefným přirovnáním.

"Pokud by US Open a British Open daly ženám stejné peníze, pravděpodobně by o tom přemýšlely i další turnaje," uvedla Matthew, která bude tento týden na ženském US Open v Country Clubu of Charleston v Jižní Karolíně poprvé od roku 2009 chybět.

Hrát se bude o 5 milionů dolarů, vítězka si odnese 900 000 dolarů.

O kolik se bude hrát na mužském US Open o dva týdny později v Pebble Beach ještě nebylo upřesněno, ale je nepravděpodobné, že to bude méně než loni, kdy si hráči rozdělili 12 milionů dolarů, z čehož bral vítěz 2 160 000. I druhý v pořadí bral víc než vítězka ženského ekvivalentu.

Na evropské straně Atlantiku je rozdíl ještě výraznější. Francesco Molinari loni jako vítěz The Open vydělal 1 890 000 dolarů z celkového prize money 10 500 000 dolarů. Vítězka britského ženského majoru Georgia Hall dostala oproti tomu 490 000 dolarů z celkového prize money 3 250 000.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení