Clarke dostal bizarní trest za kedíka. Odhalily ho kamery

Darren Clarke

Darren Clarke nebude na své první seniorské US Open vzpomínat v dobrém. Neprošel cutem, navíc dostal v prvním kole penalizaci tak bizarní, že ve své bohaté kariéře nejspíš nic takového nepamatuje.

Severoirská legenda loni v srpnu dosáhla 50 let, a tak může Clarke startovat na PGA Tour Champions mezi veterány. Se svou šedivou hlavou tam zapadl vcelku dobře. Letos získal už dvě umístění v TOP 5 a pokaždé prošel cutem. Narazil až na US Senior Open Championship minulý týden.

Už v prvním kole ho na hřišti Warren Golf Course v Notre Damme postihl trest, kvůli kterému pak musel až do konce dohánět ztrátu. Cutem nakonec neprošel o čtyři rány, a tak si aspoň nemusí litovat, že ho penalizace dvou ran vyřadila z majoru.

Co se tedy stalo? Na 10. jamce zatáhl na čtyřparu svůj drive doleva. Přímo ve směru jeho další rány však bylo krmítko pro ptáky. Podle pravidla 15.2 může hráč odstranit pohyblivé překážky, nikoliv nepohyblivé. Krmítka jsou na Warren Golf Course považována za nepohyblivá.

Existuje výjimka v pravidlech o nepohyblivých předmětech, která je popsána v pravidle 16.1, a umožňuje hráči beztrestnou úlevu. Mezi popsanými případy však není možnost úlevy pro nepohyblivé předměty v dráze rány.

Zatímco si Clark vysvětloval s rozhodčími výklad pravidel, kamera zachytila jeho kedíka v pozadí, jak se snaží krmítko odstranit. Trapná chvilka zapříčinila, že už nebylo nadále co si vysvětlovat.

A jak je jasně patrné z videa, tohle krmítko pro ptáky bylo hodně nepohyblivé, soudě podle síly, kterou kedík vynaložil, když se ho neúspěšně pokoušel odstranit.

Clarke dostal trest dvou ran za pokus odstranit nepohyblivý předmět v dráze rány, což ve výsledku znamenalo, že místo 71 ran zapsal v prvním kole 73. K cutu by mu však druhý den i bez trestu stále chyběly dvě rány.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení