Tříletý trest pro Kima za sprosté gesto? Roli hrál i korejský zákon

telefony na golfu

Za zdvižený prostředníček na turnaji korejské PGA Tour dostal golfista Bio Kim tříletý zákaz hraní. Jak se ale později ukázalo, k trestu nepřímo vedl korejský zákon o mobilních telefonech.

Korejec na cestě za vítězstvím na DGB Financial Group Volvik Daegu Gyeongbuk Open ukázal jednomu z diváků zdvižený prostředníček, protože ho při švihu na odpališti šestnácté jamky vyrušilo cvaknutí fotoaparátu divákova mobilního telefonu.

Korejská PGA pak druhý den po Kimově triumfu rozhodla o tříletém zákazu hraní za obscénní gesto. A nic nebyly platné ani Korejcovy omluvy směrem k divákům po vítězném puttu na osmnácté jamce.

Celá věc měla navíc absurdní dohru. Kim stanul před soudem KPGA, kde si kleknul na kolena a žádal o odpuštění. Ve své výpovědi pak litoval svého činu se slovy, že přijímá jakýkoliv trest.

Golfisté z celého světa se následně za Kima postavili, včetně Američana korejského původu Kevina Na.

"To, co udělal, bylo špatné. Měl by dostat trest? Ano. Ale stopka na tři roky je komedie. Berete člověku práci na tři roky. Ano, nebylo to od něj profesionální a mělo by to mít následky, ale neberte někomu práci na tři roky," rozhořčil se Na.

Jeho caddy si pak v úvodním kole Shriners Hospitals for Children Open na vyjádření podpory nasadil na hlavu čepici s nápisem "Free Bio Kim" (Osvoboďte Bio Kima).

V celé záležitosti ale hrál významnou roli korejský zákon o mobilních telefonech. Ten totiž říká, že v Jižní Koreji a v Japonsku je nelegální, aby výrobci mobilních telefonů prodávali svá zařízení, která umožňují ztišení zvuku fotoaparátu.

Zkrátka v těchto zemích musí fotoaparáty mobilů vydávat zvuk.

Tento zákon vyšel v platnost z důvodu ochrany osobních údajů. Chrání lidi, které se pokouší někdo jiný vyfotit utajeně. O zákoně se začalo uvažovat už na přelomu tisíciletí s vydáním telefonu Kyocera VP-210, který měl jako jeden z prvních mobilů v sobě i fotoaparát.

S čím dál častějším výskytem mobilních telefonů s kamerou na trhu, začali někteří zneužívat funkci ztišení doprovodného zvuku a pořizovali fotografie bez vědomí ostatních, které pak šířili po internetu.

Výrobci včetně společnosti Apple museli svá zařízení přizpůsobit místním zákonům a v roce 2004 korejská vláda vydala doporučení, že zvuk doprovázející fotografii byl měl mít sílu větší než 65 decibelů.

S tímto zákonem musejí počítat i na PGA Tour. Už brzy se totiž v Jižní Koreji a v Japonsku uskuteční turnaje C.J. Cup respektive ZOZO Championship. Na těchto akcích se představí Tiger Woods, Rory McIlroy a mnoho dalších hvězd, které budou pochopitelně poutat velkou pozornost.

I proto už PGA Tour ujistila hráče, že na hřišti bude řada maršálů, kteří budou dohlížet na dodržování pravidel - budou poučovat diváky, aby na odpalištích, v dopadových zónách a kolem greenů, hráče nerušili.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení