Mickelson chápe saúdskou kritiku, Woods odmítl neuvěřitelný balík peněz

Phil Mickelson

Phil Mickelson se ne nečekaně dočkal kritických ohlasů za to, že místo Phoenix Open, kam jezdil posledních 30 let, dal v příštím roce přednost startu na Saudi International na European Tour. Tam mohl startovat také Tiger Woods, ale podle všeho odmítl vysoké startovné.

Lefty a Tony Finau jsou posledními hvězdami, které oznámily start na turnaji v ropné velmoci, jejíž vláda je kritizována za nedodržování lidských práv. Účast dříve potvrdili také Dustin Johnson, Brooks Koepka, Patrick Reed, Shane Lowry, Henrik Stenson a Sergio Garcia.

První ročník turnaje Saudi International se letos konal v atmosféře obvinění saúdského korunního prince Mohameda Bin Salmána z údajného zapojení do brutální vraždy saudského novináře Džamala Chášukdžího na saudskoarabském konzulátu v Istanbulu. V americkém exilu žijící Chášukdží byl známým kritikem režimu ve své zemi.

Jen několik měsíců po jeho vraždě se sjely velké hvězdy světového golfu motivované petrodolary na premiéru Saudi International. V King Abdullah Economic City tehdy zvítězila jedna z nich – Dustin Johnson.

Zejména Američané za svou účast v turnaji čelili kritice fanoušků i médií, a stejně tak je tomu i nyní u Mickelsona. Tím hůř pro něj, že se otočil zády k turnaji, který pořádá jeho Alma mater Arizona State University.

Ještě jako její student hrál na Phoenix Open poprvé v roce 1990 a od té doby ani jednou nevynechal. Za 30 let si ho tu fanoušci neskutečně oblíbili.

Jenže na přelomu ledna a února 2020 se turnaj kryje se Saudi International a nikdo nepochybuje o tom, že i tady rozhodla tučná finanční pobídka, kterou Mickelson akceptoval. Asi nejvíc pak pobouřilo jeho prohlášení, že "rád přispěje svým kouskem k růstu golfu v království".

Později uvedl, že rozumí těm, kteří jsou z jeho rozhodnutí zklamaní nebo naštvaní, ale že zůstává nadšený ze svého prvního startu v Saúdské Arábii.

Aby toho nebylo málo, tak dodal, že vzhledem k tomu, že brzy oslaví 50. narozeniny, je tu "dobrá šance", že začátkem letošního roku hrál možná na TPC Scottsdale naposledy. "Uvidíme," poznamenal.

Mickelson, kterému bude 50 příští rok v červnu, letos v únoru vyhrál svůj 44. turnaj na PGA Tour, když ovládl Pebble Beach Pro Am.

Před měsícem však poprvé po 25 letech vypadl z TOP 50 světového žebříčku. Nadcházející Presidents Cup bude od roku 1993 první týmovou soutěží, kde nebude reprezentovat USA.

V Melbourne naopak bude hned ve dvojí roli hráče i kapitána Tiger Woods, který v tomto týdnu pořádá svůj vlastní turnaj Hero World Challenge a před jeho startem vyhrál i speciální exhibici.

Do Saúdské Arábie ale Tiger v příštím roce nevyrazí, i když měl podle zdroje ESPN na stole nabídku startovného blížící se astronomickým 3 milionům dolarů (v přepočtu skoro 70 milionů korun).

"Prostě se mi tam nechce jet, je to daleko," řekl Woods diplomaticky. Tak nějak ale tušíme, že u něho hrály roli i jiné zájmy, které by se se startem v pro mnohé problematické zemi křížily.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení