Nejtěžší věc v golfu? Dostat se na olympiádu jako Američan

Tým USA

S přihlédnutím ke všem okolnostem se zdá být momentálně nejtěžším a nejhůře dosažitelným golfovým cílem na světě reprezentovat USA na Olympijských hrách 2020. A to i přesto, že Amerika bude moci podle všeho vyslat do Tokia jako jediná země čtyři hráče.

"Zdá se to být nejtěžší věc v golfu," potvrzuje Kevin Kisner, aktuální světová pětatřicítka. Z jakékoliv jiné země s výjimkou té své, a pak ještě Anglie, resp. Velké Británie, by se na olympiádu kvalifikoval.

Jako Američan však bude nejspíš jen v televizi sledovat, jak na Hrách v Tokiu hrají za jiné země žebříčkově i mnohem horší hráči, než je on. Mezi svými krajany je však momentálně až 16. v boji o jedno ze čtyř míst v kvalifikaci, která se uzavře 22. června 2020.

Na rozdíl od návratu golfu na olympiádu v Riu 2016, kde obavy z viru Zika a také bezpečnostní obavy vedly k tomu, že mnoho špičkových hráčů, včetně tehdy nejlepších čtyř, na Hrách odmítlo startovat, chtějí být 30. července na startu prvního kola olympijského turnaje v Tokiu všichni.

Každá země může vyslat dva hráče. Maximální počet hráčů z jedné země může být až čtyři, pokud jsou ovšem všichni v TOP 15 světového žebříčku. A to je právě případ USA.

Půl roku před uzavřením kvalifikace tak drží americká olympijská místa Brooks Koepka, Justin Thomas, Dustin Johnson a Tiger Woods. Dalších pět Američanů v TOP 15 čeká na svou šanci.

"Je to pro mě obrovská výzva, opravdu chci být v týmu," deklaroval svou touhu reprezentovat v Tokiu Thomas, který patří k těm několika vyvoleným, kteří mají velkou šanci.

Justin Thomas (Foto: GettyImages)

V posledních třech amerických kvalifikačních cyklech pro Presidents Cup nebo Ryder Cup neskončil horší než třetí. Na rozdíl od těchto týmových soutěží se ale hraje jen o čtyři místa, tedy o polovinu méně. Navíc v případě olympiády neexistuje dodatečná možnost kvalifikace v podobě kapitánských voleb.

Snadno se tak může stát, že v kombinaci několika svých horších výsledků a skvělých u svých konkurentů Thomas k 22. červnu 2020 mezi americkou "fantastickou čtyřkou" pro olympiádu nebude.

"Když se podíváte na světový žebříček, mění se to každý týden. Je to tak těsné, že v jednom týdnu se to může mezi dvěma kluky hodně změnit," pravil Thomas.

Dobře je to vidět na příkladu Woodse, který nehrál celý rok 2016 a Olympijské hry v Tokiu nevypadaly jako součást jeho budoucnosti. Po operaci se ale velkolepě vrátil, vyhrál Masters a další dva turnaje k tomu, a najednou je zpět ve špičce.

Hry v Tokiu tak získaly jeho pozornost, zvláště když v říjnu vyhrál v Japonsku inaugurační ročník Zozo Championship.

"Někteří moji přátelé, kteří už si olympiádu zahráli, říkají, že taková šance je jednou za život. Nikdy dříve jsem o olympijskou zlatou medaili nehrál a jistě by to byla velká čest ji získat, zvlášť v mém věku, kdy mi bude 44 let. Nevím, jestli budu mít znova tu příležitost," ví dobře Woods.

Tiger Woods (Foto: GettyImages)

Jenže ani on nemá nic jistého, když drží momentálně poslední čtvrté místo se smečkou krajanů v zádech, kteří mu ho chtějí vzít. Jedním z nich je i Xander Schauffele, světová devítka a šestka v americkém žebříčku.

Schauffeleho prarodiče z matčiny strany žijí v Japonsku. Jeho otec Stefan usiloval o olympiádu za Německo v desetiboji, než ho cestou na trénink srazil opilý řidič a jeho sen mu překazil. I proto má Schauffele velkou touhu se do Tokia dostat.

"Celý život strávil tréninkem a přípravou na svůj velký moment, který měl přijít na olympiádě. Povzbuzoval, když jsem to nejvíce potřeboval. Je skvělé, když otec vidí mé úspěchy, kterých sám nemohl dosáhnout. Je to zvláštní věc to s ním sdílet," přiznal Schauffele svou motivaci.

Každý z Američanů má tu svou, a tak bude napínavé sledovat, která z velkých hvězd nakonec získá to privilegium reprezentovat hvězdy a pruhy na příští olympiádě. Takový Rickie Fowler, který si nechal olympijské kruhy dokonce vytetovat na svou paži, by byl momentálně až osmým americkým náhradníkem.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení