Jak se za 20 let prodloužili v golfu amatéři? Ta čísla vás překvapí

Drive ilustračka

Velká studie, kterou začátkem února představily světu organizace R&A a USGA, potvrdila, že délka ran je velkým problémem současného golfu a že se musí začít řešit. Stále se přitom zmiňují délky především u drivů u těch nejlepších profesionálů, jak jsou na tom ale obyčejní amatéři? Jak se jejich odpaly posunuly za posledních 20 let?

I to zmíněná studie, o které jsme už psali, pamatuje. A výsledky jsou to zajímavé a možná vás hodně překvapí. A to především tím, jak moc se průměrná čísla liší v závislosti na hendikepu.

Co se týče mužů, sbírala se data na šesti hřištích ve Velké Británii už od roku 1996, obvykle v letním období od května do září. U žen šlo o devět hřišť, když na osmi z nich se pravidelně každý rok měří délky drivů od roku 2013, na jednom se začalo o rok později.

Nejprve čísla za poslední rok. U mužů to bylo v průměru jen 197,5 metru (216 yardů), když zaznamenáno bylo 1141 ran od hráčů s nejrůznějším HCP. Ti lepší pak samozřejmě pálili dále.

Pro hendikepy do čísla šest to bylo v průměrů 218,5 metru, o hráčů s HCP vyšším než 21 pak jen 162 metrů. Čísla jsou to možná neúprosná, ale je to tak. V průměru hrajeme kratší rány, než si myslíme.

Ženy pak v minulém roce drivovaly průměrně na vzdálenost "pouhých" 135 metrů, když v jejich případě se vycházelo dokonce z 2513 měření. Hráčky s hendikepem do šesti pak hrají průměrně do vzdálenosti 180 metrů.

A jak tomu tedy je s vývojem délky drivů u amatérských hráčů za posledních 20 let? Studie logicky mohla posoudit pouze čísla u mužů, a ta ukazují, že nejvíce se prodloužily vyšší hendikepy.

Zatímco hráči s HCP do 6 se prodloužili pouze o pár metrů (z 216 na 218,5), u hráčů s hendikepem nad 21 je rozdíl markantní. V roce 1999 totiž hráli na 146 metrů, loni už ale na 162 metrů!

Jak to tak vypadá, tak nové technologie ať už u holí, nebo míčků, nemají tak zásadní dopad na nejvýkonnější amatéry, na rozdíl od těch nejlepších profíků. Těm s vyššími hendikepy ale podle všeho výrazně pomáhají.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení