European Tour odhalila formát Shot Clock. Přinese revoluci

Shot Clock

O tom, že European Tour si v příštím roce v Rakousku vyzkouší hru s časovým limitem, jsme vás již nedávno informovali. Nyní její zástupci odhalili další informace a upřesnili detaily nového formátu Shot Clock.

2018 Shot Clock Masters bude prvním oficiálním turnajem v profesionálním golfu, ve kterém bude časový limit na každou ránu. European Tour tak pokračuje v avizovaném boji proti pomalé hře, která diváky rozčiluje a není po chuti ani televizním společnostem.

V souladu s touto politikou tak bude mít každý hráč ve flightu, který bude hrát ránu jako první, časový limit 50 vteřin. Následující hráči ve skupině pak budou muset odehrát míček do 40 vteřin.

European Tour s časovým limitem experimentovala již dříve v této sezoně na turnaji Golf Sixes, který byl sám novinkou. Tam hodiny odměřovaly limit jen na jedné jamce, kdy za zády hráčům odpočítávaly 40 vteřin.

Teď to však bude na každé jamce, v každém kole a při každé ráně. Jinými slovy, nad hráči bude neustále viset Damoklův meč časového limitu. Pokud ho překročí, u jejich jména na leaderboardu se objeví červené políčko značící trestnou ránu.

Další právě zveřejněnou novinkou bude možnost dvou time outů, které si bude moci každý hráč vybrat během jednoho kola. V takovém případě se mu časový limit zdvojnásobí.

Evropská tůra se v loňském roce zavázala, že hru zrychlí.

Přísněji hlídala pomalou hru a rozhodčím dala širší pravomoci napomínat a trestat pomalé hráče. Okamžitým efektem bylo, že jednotlivá kola se zkrátila. Zavedení časového limitu v Rakousku by na zkrácení časů jednotlivých kol mělo mít ještě radikálnější dopad.

Očekává se, že při trojčlenných flightech by se kolo mělo průměrně zkrátit o 45 minut. Při dvoučlenných flightech až o hodinu a čtvrt.

"Při takovýchto změnách bude mezinárodním turnajům věnována mnohem větší pozornost médií. Nový formát Shot Clock je ideální způsob, jak se zaměřit na problematiku pomalého tempa hry. To by mělo být bez diskusí rychlejší, proto je to krok správným směrem," domnívá se přední rakouský hráč Bernd Wiessberger.

"Shot Clock bude fascinujícím příspěvkem do našeho programu v roce 2018. Pomůže nejen v boji proti pomalé hře zkrácením časů na kolo, ale také bude demonstrovat naší touhu po inovacích," uvedl šéf European Tour Keith Pelley. 

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení