Odhalena nová golfová pravidla, mimo jiné půjde dropovat aut

Drop Tony Finau

V pondělí byla organizacemi R&A a USGA odhalena nová podoba golfových pravidel, která vejde v platnost 1. ledna 2019. Kromě už ohlášených úprav vyšly najevo další čtyři zásadní změny, které výrazně ovlivní a podle všeho hráčům také ulehčí hru.

Na aktuálních změnách pravidel se pracuje od rok 2012. První plánované změny byly zveřejněny v předminulém roce, kdy je také začaly testovat tisíce hráčů po celém světě. Jejich zpětná vazba pak také vedla ke čtyřem posledním zásadním úpravám.

Jedná se o způsob spuštění míče, měření vzdálenosti při úlevě, prominutí trestu za dvojdotek a také alternativní možnost dropovat trefený aut.

Způsob spouštění míče

Když se hráč rozhodne využít jakoukoliv úlevu, bude nově spouštět míček z výšky úrovně kolen. Mělo by se jednat o dostatečně jednoduchý způsob, navíc víceméně stejný pro všechny hráče. Tím pádem by měl být spravedlivý, ale zachován je také prvek náhodnosti.

Měření při úlevě

Prostor pro úlevu se bude vyměřovat nejdelší holí, kterou má hráč v bagu kromě putteru. A to jak v případě úlevy na jednu nebo dvě délky hole, což zajistí trvale jednotný přístup k určování vzdálenosti pro úlevu.

Prominutí trestu za dvojdotek

Byl zrušen trest za to, že hráč během úderu náhodně udeřil míček více než jednou. Vždy se bude jednat pouze o jednu zahranou ránu.

Řešení ztráty rány a vzdálenosti, když je míč ztracen nebo v autu

S dvěma trestnými ranami bude možné zavést nové místní pravidlo umožňující spustit míč v blízkosti místa, kde byl původní míč ztracen nebo kde vstoupil do autu, a to i včetně nejbližšího místa na fairwayi. Pravidlo by se nemělo týkat elitní či profesionální úrovně, ale pouze čistě rekreačního golfu pro urychlení tempa hry.

"Děkujeme golfistům, administrátorům a každému v naší hře, kdo si našel čas na to, aby nám poskytl pozornou zpětnou vazbu," řekl Thomas Pagel, který má v USGA na starosti pravidla a amatérský status.

Na jeho slova navázal výkonný ředitel R&A David Rickman: "Věříme, že nová pravidla budou hráčům vyhovovat a že každý, kdo má golf rád, jim snáze porozumí a bude je správně používat, aby si ještě více užil hru."

Z již dříve zveřejněných změn pravidel patří k nejzásadnějším zkrácení doby na hledání míčku z pěti minut na tři a podpora "ready golfu" či zrušení trestu za náhodné pohnutí míčku na greenu nebo při jeho hledání. Zrušen bude také trest za trefení neobsluhované praporkové tyče v jamce.

Více zde.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení