Hrál špatně, trápil se. Pak Zach vyhrál v USA díky eaglu čtvrtý titul

Šimon Zach

Jak tenká může být v golfu hranice mezi úsměvy a smutkem poznal opět na vlastní kůži nejlepší český amatér Šimon Zach. Na vyřazení z týmu Louisville Cardinals zareagoval na akci Bash at the Beach jak nejlépe mohl - třetím univerzitním vítězstvím a už čtvrtým v USA.

Zach jako by se potřeboval trochu trápit, aby začal znovu zářit. Vždyť ani na podzim neprožíval ideální vstup do svého závěrečného ročníku na zámořské univerzitě. A pak z ničeho nic BUM, v polovině října vyhrál Bank of Tennessee Intercollegiate.

Ani vstup do druhého semestru čtvrtého ročníku na University od Louisville nebyl optimální, i když tomu nic nenasvědčovalo.

"Zima byla super. Měnil jsem se svým trenérem v Německu trošku švih, konkrétně pozici v nápřahu a pozici impaktu, a pořádně zamakal i fyzicky. Prvních pár týdnů venku to bylo docela náročné, protože nový švih si ještě sedal a musel jsem se hodně kontrolovat, abych na hřišti nešvihal po staru," vzpomíná na úvodní týdny roku 2019.

Když pak v první polovině února vyrazil na první turnaj do Alabamy, nic nenasvědčovalo tomu, že by ve svých posledních měsících na univerzitě neměl být oporou týmu. Vždyť od TOP 10 ho dělila jediná rána!

Jenže pak přišel koncem února druhý turnaj na Floridě, který se Zachovi vůbec nevydařil. Po kolech za 74, 79 a 75 ran obsadil až dělenou 60. příčku, 

"V druhém turnaji jsem ale hrál špatně. Hřiště bylo hodně úzké a já se trápil z tyčka, ačkoliv jsem cítil, že dobrý výsledek není daleko. Zahrál jsem tři kola nad par a kouč rozhodl, že na další turnaj pojedu pouze jako individuál, tudíž jako šestý hráč týmu," přiznává 22letý Čech.

Do Jižní Karolíny na Myrtle Beach tak sice vyrazil společně s týmem, ale neúčastnil se týmového turnaje General Hackler Invitational, ale souběžně hrané individuální akce Bash at the Beach. 

"Že nejsem v týmu určitě motivace byla, ačkoliv nikterak příjemná," prozradil Zach, který však nejel na turnaj se sklopenou hlavou. Spíše naopak: "Uběhlo čtrnáct dní, kdy jsem na sobě pracoval, a hřiště, které jsme hráli v Jižní Karolíně, mi vyhovovalo mnohem víc. Bylo otevřenější se složitými greeny, a to pro moji hru momentálně bylo dobře."

Prokázal to hned v úvodních dvou kolech, která se hrála obě v pondělí. Zaznamenal v nich pokaždé výsledek 68 ran (-3) a se skóre mínus šest ztrácel před úterním finále na lídra jedinou ránu.

Jenže vstup do finálové rundy se mu nevydařil. Začínal na druhé devítce a velmi rychle ztrácel více.

"Po třech jamkách jsem byl +3, ale pak jsem se vzchopil a začal trošku hrát a došel to v těžkých podmínkách za 72 ran, tedy jednu nad, což stačilo na dělené první místo," zhodnotil Zach kolo, ve kterém sice zahrál dabláče na dvanáctce, ale také eagle na pětiparové jedničce.

A právě tento eagle se ukázal jako naprosto klíčový. Na play-off totiž nebyl čas, a tak se mezi nejlepšími třemi hráči (všichni -5) rozhodovalo trochu neobvyklým způsobem – lepším výsledkem na první jamce.

Jelikož John Hill z Incarnate Word zahrál pouze birdie a Logan Lowe z George Washington University jenom par, byl za vítěze vyhlášen český amatér. "Zajímavé řešení, ale nestěžuji si," usmívá se Zach.

Nyní se tak dá očekávat, že se pro zbývající turnaje základní části i případné šampionáty vrátí do týmu.

Nejdůležitější však pro něho samotného je, že se utvrdil ve správnosti zimních změn: "Je to pro mě potvrzení toho, že ty změny, které jsme přes zimu udělali, jsou správným směrem a že je potřeba věřit tomu, co člověk dělá, i když se třeba jedno kolo nebo turnaj nepovede."

"Je to pro mě třetí vítězství v univerzitním turnaji a doufám, že alespoň ještě jedno, než se vydám v květnu domů, přidám," říká Zach odhodlaně.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení