Grabmasters posedmé. Tam, kde dvakrát diskvalifikovali Krista

Grabmasters

Už posedmé se letos souběžně s Augustou bude hrát o zelené sako také na Grabštejně. Dnes už se nebojíme říci, stejně prestižní. Jedno je přitom jisté, potřetí v řadě ho nezíská Ondřej Lieser, který se rozhodl dát šanci ostatním. A ještě jedna věc je jistá. Bude to zábava.

Je dobré, že velikost turnaje, který je celosvětově známý především na Liberecku, ještě nestoupla do hlavy jeho organizátorům. Co na tom, že je akce součástí WAGR a letos ji bude dozorovat hned pět mezinárodních rozhodčích. S tím u podobně velkých projektů prostě musíte počítat...

Na osmnáctce pod hradem Grabštejn tak letos opět proběhne v takřka rodinném duchu středeční souboj na tříparové akademii a od čtvrtka do neděle se bude bojovat o zelené sako.

Jen tradiční večeře šampionů se s absencí obhájce titulu Liesera pro tento rok přejmenuje na "Losers dinner" a postará se o ni Honza Ševčík, který pohostí hráče ve středu večer před startem turnaje.

"Budou tři druhy uzeného, uzená kolena, roastbeef, pečené koleno, pečená selečí kýta, vepřová špička, salát coleslaw a příslušné doplňky, tedy křen, papriky, okurka a pečivo," prozradil Tomáš Burda, jeden z organizátorů. Mňam, kam se hrabe Patrick Reed.

Loni servíroval Večeři šampionů Ondřej Lieser (foto: Ladislav Adámek)

Ale aby bylo jasno, někteří šampioni let předešlých se večera, pokud dorazí, mohou zúčastnit. Ve startovní listině je jak Andy Škrašková (2014), tak Lieserův předchůdce Vojtěch Hříbal (2015 a 2016).

Chybí jen šampion prvního ročníku (2013) Václav Kočí, dvojnásobný hokejový mistr České republiky s Pardubicemi (2010 a 2012), a profík Lieser, vítěz z posledních dvou let.

Chybět naopak opět nebudou duchovní otcové turnaje, dalo by se říci jeho patroni, ke kterým kromě Burdy patří Michael 'MJ' Jon, David 'Forby' Forbelský a Petr 'Valcíř' Tichý.

Zleva Michael Jon, Alena Burdová, David Forbelský, Petr Tichý a Tomáš Burda.

Jak však oni sami upozorňují, nejsou patroni, ale kamarádi. "Snažili jsme se dělat většinu věcí stejně jako v Augustě, ale u těch, kde jsme zjistili, že to dělají blbě, tak to prostě děláme lépe,“ směje se Jon

A hned přidává historku, která mu za těch šest dosavadních let nejvíce utkvěla v paměti: "V roce 2016 skončil Forby na tehdejší čtyřparové sedmičce druhou ranou ve stromě. Míček ležel asi dva metry a sedm centimetrů nad zemí v takovém rozvětvení. A on s dovětkem, že už mu to je víte kde, zaujal postoj, poslal to na metr k jamce a zachránil par."

Rána z druhého kola, která by se stala highlightem určitě i v přenosech z Augusty, vývoj turnaje ale výrazněji neovlivnila. "Takto se senzačně vrátil do turnaje, který potom nevyhrál," mrkne Jon na svého parťáka.

Keep Calm It's Grabmasters Week! (foto: Ladislav Adámek)

Ten okamžitě kontruje svým příběhem, kterého byl svědkem a který se ještě výrazněji zapsal do historie, ale vlastně i dnešní podoby hřiště Grabštejn. Stal se jen o rok později a dvě jamky dál.

"Na jamce číslo pět nejmenovaný Michael Jon založil, napřáhl, odehrál a věděl, že tam ten míček jde. Bylo z toho hole-in-one a výbor turnaje se rozhodl na počest tohoto prvního a zatím jediného esa zrušit celou jamku, kterou tak dnes už na hřišti nenajdete," popisuje Forby 128 metrů dlouhou ránu devítkou železem. "Tu jamku jsme zakonzervovali, protože jsme věděli, že už ji nikdo lépe nezahraje. Nemělo smysl ji dál vydržovat," dodává, chtěli bychom napsat s vážností ve tváři, ale to byste nám nevěřili.

Redesign hřiště a jeho rozšíření na 18 jamek bylo dávno naplánované...

Zbývá Petr Tichý, který je nejen třetím z patronů kamarádů, ale i autorů populárního naučného videa o nových pravidlech, které vzniklo kde jinde než na Grabštejně. A jelikož nemá komu co vracet, mluví o sobě.

Petr Tichý a David Forbelský během natáčení filmu o pravidlech.

Lépe řečeno o svých dva roky starých trampotách na čtyřparové devítce, která sousedí s loukou Hraběnka a kde se tyčí vysoké stromy.

Místo, které 'Valcíř' moc dobře zná.

"První kolo, zátah levá pod strom. Tak to šlo den co den, kolo co kolo, poté dokonce dvakrát denně. Stále do stejného místa. Snad jednou z těch sedmi pokusů se mi míček odkutálel o kousek dál za strom, jinak jsem pořád končil v tom stejném místě za stromem,“ vzpomíná na turnaj, který se hrál ještě na místní devítce, která se ve druhém, třetím a čtvrtém kole hrála dvakrát jako osmnáctka.

I přesto ho ten rok jamka nepokořila, hrál ji sedmkrát a měl na ní průměrné skóre 4,15. "Když on pak zahrál vždycky wedge k tyči a omluvil se nám, že hraje tak dobře," vybavuje si Jon.

Dalo by se říci, že nejen v těchto třech případech se ukázalo, že to kamarádi Grabmasters mají s tím nejvyšším nahoře golfově dobře rozdané. A to i přesto, že si to s ním už dvakrát pořádně rozházeli.

To, když už dvakrát diskvalifikovali z turnaje "jeho syna".

Grabmasters má i svůj vlastní merchandising (foto: Ladislav Adámek)

"Přihlásil se nám na turnaj J. Christ. Poprvé zapomněl přijít na třetí kolo, tak ho musel Forby jako hlavní rozhodčí diskvalifikovat. No, říkali jsme mu, že si zahrává," popisuje Jon a Forbelský hned dodává: "Šel jsem pak do kostela se vyzpovídat a omluvit se panu faráři.“

Tím to ale nemělo skončit.

"Další rok se opět přihlásil, opět nepřišel na třetí kolo, takže ho Forby opět disknul. A od té doby už nikdy nepřijel, asi přestal hrát golf," kroutí hlavou Jon. "Diskvalifikovat dvakrát Ježíše na takto významném turnaji… Ale je to formát, nebylo kam uhnout," potvrzuje Tichý.

My víme, že se Jan Christ na letošní turnaj do třetice všeho dobrého přihlásil, když byl mezi náhradníky. Aby se však vyvaroval případné diskvalifikaci, nakonec vzkázal, že nepřijede.

Vy byste ale někdy v budoucnu, minimálně jednou, měli. Zažít nejen tento turnaj, ale i místní atmosféru, stojí za to. My se na to také těšíme, ale dojde na to až v době, kdy nebudeme muset pokrývat zpravodajsky i Augustu. Do té doby nemůžeme ani jeden z těchto turnajů upřednostňovat. 

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení