DeChambeau útočí: Řekněte mi to do očí. Jak reaguje PGA Tour?

Bryson DeChambeau

Bryson DeChambeau si možná připadá jako oběť, ale zastání nenachází. Naopak se dostává do sporu s kolegy, kteří mu nemají problém říct i z očí do očí, co si myslí o jeho pomalé hře. Tak jako Brooks Koepka na drivingu před finálovým kolem The Northern Trust.

Pomocí svých technologií se pak široce kritizovaným fenoménem pomalé hry začíná zabývat také PGA Tour, která na základě nynější aféry uvedla, jak je s jejich aplikací daleko.

Aktuální vlnu kritiky za pomalou hru schytává DeChambeau po videích z druhého kola, která se stala virálními. Američan se na nich chystá dvě minuty na třímetrový putt a přes tři minuty na 65metrovou ránu do greenu. Po právu si na něm smlsli komentátoři, fanoušci i spoluhráči.

Po třetím kole se DeChambeau v reakci na kritiku stavěl do role oběti honu na čarodějnice. Hájil se, že jsou i pomalejší hráči, bez jakéhokoliv náznaku sebereflexe.

Eddiemu Pepperellovi, který ho nazval samolibým pitomcem, vzkázal, že by s ním rád mluvil osobně. Naléhal na něj, že by měl "mít koule" mu to přijít říct do očí. Tipujeme, že svérázný Angličan by s tím neměl problém, ale toho času je od DeChambeaua daleko, když se chystá na šestý ročník D+D REAL Czech Masters na Albatrossu.

DeChambeau se ale přímé konfrontace dočkal. Analytik pracující pro Golfweek a Golf Channel Eamon Lynch byl před nedělním finálovým kolem na drivingu Liberty National svědkem toho, jak DeChambeau přes noc ještě nevychladl.

Lynch se tam bavil se svým krajanem ze Severního Irska a zároveň kedíkem Koepky Rickym Elliottem, když se k nim přiblížil DeChambeau a Elliottovi řekl, aby Koepkovi vyřídil, že by mu měl říct své komentáře o pomalé hře do očí.

Zajímavé je, že Koepka nebyl ve svých předchozích výrocích adresný, ale DeChambeau si je evidentně vztáhl na sebe. Když Koepka dorazil na driving, Elliott mu vzkaz od něj vzkaz vyřídil. "Nemám s tím problém," odpověděl Koepka podle Lynche.

Když Koepka dokončil warm up, opravdu se se svým spoluhráčem z Ryder Cupu setkal. Lynch to popsal jako "rozmluvu, která se na první pohled sice jevila civilně", ale pak se oba hráči rozešli a shody se evidentně nedobrali.

Brooks Koepka (Foto: GettyImages)

S komentářem k pomalé hře přišla i PGA Tour. Ta na základě posledních incidentů a kritiky kvůli nečinnosti hlouběji prozkoumá svou politiku v této záležitosti. Odpovědi by jí měla poskytnout technologie ShotLink.

Dosud se PGA Tour v politice proti pomalé hře zaměřovala pouze na hráče, jejichž flighty takzvaně "vypadly z pozice". Přeloženo do běžné mluvy na ty flighty, před kterými se vytvořila mezera. Nyní zkoumá, zda nemonitorovat také hráče, jejichž skupiny jsou sice na své pozici, ale oni sami potřebují příliš mnoho času k zahrání rány.

"Víme, že individuální návyky hráčů, kteří se připravují na ránu, se mohou v dnešním světě stát velmi rychle ústředním tématem a naši hráči a fanoušci jsou ohledně toho velmi citliví," uvedl šéf operací PGA Tour Tyler Dennis, podle nějž dá technologie hráčům informace, jak dlouho se připravují na ránu a jak si stojí v porovnání s ostatními.

Na rychlé přistoupení k trestání evidentně pomalých hráčů trestnými ranami, po kterém hlasitě volají fanoušci i soupeři, to ale zatím nevypadá.

"Existuje mnoho věcí, které je třeba brát v úvahu při rozhodování, jaký je dostatečný čas na zahrání rány. Je to vlastně docela komplikované. Celkový čas je ovlivněn faktory jako jsou počet hráčů na hřišti, intervaly tee timů, množství denního světla, nastavení hřiště či počasí. Některé ovlivnit můžeme, jiné ne," řekl Dennis.

Zdá se tedy, že tresty po hřištích ve větší míře než dosud zatím padat nezačnou. Pokud však PGA Tour zapojí moderní technologie, které tempo hry jednotlivých hráčů detailně zmonitoruje, bude mnohem jednodušší poukázat na konkrétní hráče s konkrétními čísly v ruce. A snad pak již opravdu přijde fáze "B" v podobě penalizací.

"V tuto chvíli jsme se zaměřili na využití naší technologie ShotLink, která nám s těmito věcmi pomůže.  Letos jsme spustili verzi 2.0 této aplikace, která nám umožňuje sledovat každý flight v reálném čase z jeho pozice na hřišti a reagovat rychleji, když je pozadu," uvedl Dennis.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení