Snad se Američané vyblbli a vrátí se Ryder Cup

Ryder Cup 2016

Miluju fandění a emoce při sportu. Aby také ne, když jsem ve svých nácti strávil několik let v jednom kotli nejmenovaného pražského červenobílého hokejového klubu. To, co se ale letos dělo na Ryder Cupu, mě nebavilo. Občas jsem byl doslova znechucený.

Je to škoda, protože po golfové stránce to byla v Hazeltine senzační podívaná. Už ve čtyřhrách se bylo na co dívat, všemu ale nasadily korunu singly Patrick Reed vs. Rory McIlroy a Phil Mickelson vs. Sergio Garcia.

Letošní Ryder Cup, to však nebyl pouze golf.

Především ve vnímání domácích šlo o něco víc. Prohra bylo něco naprosto nepřijatelného. Prostě se nemohla stát, což se promítlo do silně negativní atmosféry kolem hřiště a někdy i na něm.

Když Peter Willett napsal před Ryder Cupem svůj kontroverzní sloupek dehonestující americké fanoušky, způsobil tím velký poprask.

Jasně, bylo to přehnané.

Hlavně je ale jasné, že tím myslel menšinu mezi americkým golfovými příznivci, která je však vždy nejvíce slyšet. Stejně jako na fotbale dělají největší bordel chuligáni, v golfu jsou to tato frustrovaná individua.

A přestože se evropský tým od slov bratra Dannyho Willetta před turnajem distancoval, samotný turnaj mu dal tak trochu za pravdu. A za pravdu mu dal ve svém tweetu nakonec i Danny.

V Hazeltine to občas bylo doslova nechutné.

Sprosté urážky hráčů, především Roryho McIlroye a Sergia Garcii, nesportovní chování po pokažených ranách Evropanů, neustálé bučení, nadávky. I samotní hráči popisovali atmosféru slušně jako "nepřátelskou".

Je jasné, že vše bylo umocněné blbou americkou rydercupovou náladou posledních let. Tři porážky v řadě, osm z posledních deseti klání, krizový štáb... Tohle byla jednostranně vedená golfová válka.

Nezbývá doufat, že je po ní. Pokud letošní výhra Američanů dopomůže k tomu, že příště už to bude na Ryder Cupu zase pouze o golfu a pozitivních gentlemanských emocích, jsem za ni rád. I když jsem fandil Evropě.

Samuel Ryder, ale určitě i Arnodl Palmer, by za to byli rádi.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení