Uvědomil jsem si, že na to mám, přiznává Friesz

Ján Friesz

Patří za velký talent slovenského golfu, v první polovině tohoto roku ale nad svými výsledky jen kroutil hlavou. Pak ale přišel zlomový okamžik, kterým se stalo druhé kolo D+D REAL Czech Masters. A z Jána Friesze se stal jiný hráč.

Bylo to pro něj v kalendářním roce 2016 dvanácté kolo na vrcholné evropské úrovni. Na těch předešlých se vlastně ani pořádně nepřiblížil paru, najednou se ale na Albatrossu dostal o ránu pod něj. A bylo to.

"Najednou jsem si uvědomil, že na to mám. Že na turnajích jsem schopný zahrát dobré výsledky," přiznává 20letý Slovák. A i když kolo za 71 (-1) na Albatrossu na cut nestačilo, ukázalo se jako skvělý odrazový můstek.

Nejde však pouze o výsledky, ale především o samotnou hru, na kterou se ten den začal dívat trochu jinak.

Změna golfového myšlení

"Začal jsem hrát trochu jinak. Najednou nevytáhnu na každém odpališti driver, tak jako dříve. Mám pocit, že mnohem více na hřišti přemýšlím," popisuje výraznou změnu ve svém golfovém myšlení.

Dost si toho určitě vzal od lepších hráčů, se kterými se potkává na turnajích. Nejvíce ho ale podle jeho slov ovlivnil kouč David Poulton, který mu na Albatrossu dělal kedíka.

"Vždy, když jsem vytáhl driver, tak mi ho sebral a podíval se do birdie karty. Ukázal mi všechno, co v dopadových zónách čeká, a zeptal se mě, jestli by nebyl třeba lepší dvojka železo. Nutil mě hrát jiné rány a šlo to," usměje se.

Změna nesla ovoce. Další dobrá kola přišla v Anglii na Challenge Tour, kde zahrál dvakrát pod par, ale o ránu neprošel cutem. V první fázi q-school pak do posledního kola bojoval o postup do té druhé.

"Herní sebevědomí je jinde, než bylo na začátku sezony. To jsem se cítil jako nikdo mezi velmi dobrými hráči. Od Czech Masters sice vím, že se jim ještě nevyrovnám, ale že šance minimálně na cuty je," říká Friesz jasně.

Zimní přípravu stráví ve Španělsku, kam odlétá nejprve na měsíc a půl už ve středu 2. listopadu, a poté po Vánocích ještě znovu na tři měsíce.

"Tréninku tedy bude dost a budu hrát i co nejvíce turnajů na Gecko Tour, abych nevypadl z turnajového rytmu a i se snad učil umísťovat na turnajích stále výš a výš," plánuje si pro nejbližší měsíce.

Víra v cuty i první vítězství

Do dalšího roku pak má cíl jasný - konečně jako první slovenský hráč projít cutem na Challenge Tour. Nechce přitom zůstat jen u jednoho.

Na domácích turnajích, za které bere především ty v Česku, pak pravidelně končit v elitní pětce a připsat si i první vítězství.

"Myslím, že na to hru mám. Letos jsem získal další zkušenosti, které věřím, že mi pomůžou a že budu hrát ještě lépe," říká Ján Friesz odhodlaně.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení